Yurt dışına mı çıkmalıyım, üniversiteye mi gitmeliyim, iş hayatına mı atılmalıyım?

Ya benim sorunum Kanada'ya gitmek değil ailemden ayrı kalınca yaşıyacağım yalnızlık duygusu. Dediğim gibi ben ailemden hiç ayrı kalmadım ve aileme çok düşkün bir insanım. Ama burada üniversite okuyacaksam açıkçası sadece sosyalleşmek için okurum yeni arkadaşlar yeni ortamlar falan. Belki babamla burada bir dükkan açar öyle devam ederiz bilemiyorum. Zaten benim lisede okuduğum bölüm yenilenebilir enerji benim babamda elektronikçi yani öyle bir seçenekte var ama dediğim gibi aklım çok karışık.

Hocam bu durumu 2 aylığına deneyimledim ama hiç de öyle değil.
Yabancı dilin olsa da yaşamak cidden çok zor. Neden diye soracak olursan?
1.ortama uyum sağlamak için çok zaman geçmesi gerek.
2.farklı kültürler ve farklı bir toplum.
3.toplum kuralları.
4.biz Türk olduğumuz için yurt dışında bize Arap gibi bakıyorlar bu da ırkçılığa sebep oluyor.
5.ekonominin el verişli olması gerek (neden diye sorarsan. 1 sterlin 0.029 lira şu an. Örneğin big Mac menüsü 5 sterlin orada ama burada 230TL. Yani 1 big Mac menüsü bizde 7 sterlin anlatabildim mi?).

Ben 2 kuzenim ve kardeşim dahil bu sene depremden dolayı İngiltere'ye teyzemlere gittim cebimizden 2 ayda uçak paraları ve vize dahil 300.000 lira para çıktı (sterlin bazında) SIM kart, internet (mobil veri), şehir içi dolaşım (benzin, otopark) ve araç kirası (sigorta dahil) çok yedi bizi.

Yani bir ülkenin dilini bilmek yetmiyor ve biz İngilizce de biliyoruz, en azından kardeşim hariç.

Evet ortama uyum meselesi var çok farklı kültürlerimiz var.

Hocam bu durumu 2 aylığına deneyimledim ama hiç de öyle değil.
Yabancı dilin olsa da yaşamak cidden çok zor. Neden diye soracak olursan?
1.ortama uyum sağlamak için çok zaman geçmesi gerek.
2.farklı kültürler ve farklı bir toplum.
3.toplum kuralları.
4.biz Türk olduğumuz için yurt dışında bize Arap gibi bakıyorlar bu da ırkçılığa sebep oluyor.
5.ekonominin el verişli olması gerek (neden diye sorarsan. 1 sterlin 0.029 lira şu an. Örneğin Big Mac menüsü 5 sterlin orada ama burada 230TL. Yani 1 Big Mac menüsü bizde 7 sterlin anlatabildim mi?).

Ben 2 kuzenim ve kardeşim dahil bu sene depremden dolayı İngiltere'ye teyzemlere gittim cebimizden 2 ayda uçak paraları ve vize dahil 300.000 lira para çıktı (sterlin bazında) SIM kart, internet (mobil veri), şehir içi dolaşım (benzin, otopark) ve araç kirası (sigorta dahil) çok yedi bizi.

Yani bir ülkenin dilini bilmek yetmiyor ve biz İngilizce de biliyoruz, en azından kardeşim hariç.
Tabi ki oraya gidip bir gelir elde etmezsen, döviz bozdurarak yaşamaya çalışırsan sonuç bu olur bu çok bariz bir şey. Arkadaşın durumu sizinkinden farklı bir şey, araç kirasından falan söz ediyorsunuz biraz mantıklı olun lütfen.

Ya benim sorunum Kanada'ya gitmek değil ailemden ayrı kalınca yaşıyacağım yalnızlık duygusu. Dediğim gibi ben ailemden hiç ayrı kalmadım ve aileme çok düşkün bir insanım. Ama burada üniversite okuyacaksam açıkçası sadece sosyalleşmek için okurum yeni arkadaşlar yeni ortamlar falan. Belki babamla burada bir dükkan açar öyle devam ederiz bilemiyorum. Zaten benim lisede okuduğum bölüm yenilenebilir enerji benim babamda elektronikçi yani öyle bir seçenekte var ama dediğim gibi aklım çok karışık.

Evet ortama uyum meselesi var çok farklı kültürlerimiz var.
Hayatını ailenin yanında geçirmeyi mi planlıyorsun?

Tabii ki oraya gidip bir gelir elde etmezsen, döviz bozdurarak yaşamaya çalışırsan sonuç bu olur bu çok bariz bir şey. Arkadaşın durumu sizinkinden farklı bir şey, araç kirasından falan söz ediyorsunuz biraz mantıklı olun lütfen.

Hayatını ailenin yanında geçirmeyi mi planlıyorsun?

Ya tabii ki bir süre sonra ayrılık olur ama bu yaşımda dışarı bir hayatta yapabiliri miyim bilmiyorum. Bir yandan gidip kurtulmak var aklımda ama arkamda ailemi bırakmak beni üzer. Neyse şu 12. sınıfta bitsin belki üniversite ye giderim sonrasına bakarız.

Ya tabii ki bir süre sonra ayrılık olur ama bu yaşımda dışarı bir hayatta yapabiliri miyim bilmiyorum. Bir yandan gidip kurtulmak var aklımda ama arkamda ailemi bırakmak beni üzer. Neyse şu 12. sınıfta bitsin belki üniversite ye giderim sonrasına bakarız.
Anlıyorum ancak saygı duymuyorum. İnsan kendi hayatını kurmaya çalışmalı diye düşünüyorum.

@AyhanTheAlwaysJunior hocam dediğin doğru orada elbet çalışması gerek ki cebine para girsin ama orada da yerleşecek bir ev, yaptırması zorunlu sağlık sigortası, temel ihtiyaçlar falan derken aylık maaşı yeter ama toplaması 3 ay kadar sürer. 3.ayın sonunda aynı bir Kanada'lı gibi veya hangi ülkeye gidecekse o ülkenin vatandaşı gibi yaşar.

Ki öğrenci olarak gidecek muhtemelen. Üniversitenin öğrencilere ayarladığı part-time işler, konaklama ulaşım kolaylığı vs.. Danışman şirketlerden bilgi alabilir bu konuda.

Geri
Yukarı