Yurt dışına mı çıkmalıyım, üniversiteye mi gitmeliyim, iş hayatına mı atılmalıyım?

1.Elizabeth

Picopat
Daha fazla  
Arkadaşlar ben bu sene 12. sınıfa geçeceğim ve aklım biraz karışık üniversite okusam mı yoksa iş hayatına mıatılsam tam kestiremiyorum. Babam eğer ki üniversite okumayacaksam büyük ihtimalle beni Kanada'ya göndermek isteyecek. Fakat ben hayatım boyunca ailemden ayrı kalmış bir insan değilim ama okul hayatını da hiç sevmiyorum. 12. sınıfa bile nasıl geldiğimi anlamıyorum sosyal olarak bir sıkıntım yok herkesle aram iyi fakat dersleri sevmiyorum. Ama ailemden de ayrı kalmak istemiyorum. Ama bir yandan da ülkeden kurtulup başka ülkede hayatımı sürdürmek iyi gibi geliyor fakat ülkemi seviyorum ve gitmek de istemiyorum. Zaten içimde, ben gidersem aileme bir şey olur korkusu da var. Onun için aklım biraz karışık bana.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar ben bu sene 12. sınıfa geçeceğim ve aklım biraz karışık üniversite okusam mı yoksa iş hayatına mıatılsam tam kestiremiyorum. Babam eğer ki üniversite okumayacaksam büyük ihtimalle beni Kanada'ya göndermek isteyecek. Fakat ben hayatım boyunca ailemden ayrı kalmış bir insan değilim ama okul hayatını da hiç sevmiyorum. 12. sınıfa bile nasıl geldiğimi anlamıyorum sosyal olarak bir sıkıntım yok herkesle aram iyi fakat dersleri sevmiyorum. Ama ailemden de ayrı kalmak istemiyorum. Ama bir yandan da ülkeden kurtulup başka ülkede hayatımı sürdürmek iyi gibi geliyor fakat ülkemi seviyorum ve gitmek de istemiyorum. Zaten içimde, ben gidersem aileme bir şey olur korkusu da var. Onun için aklım biraz karışık bana.

Bunu bizim karar vermemiz yanlış olur gelecek senin hayat senin kararı sen ver.

Okulu sevmiyorsan kafadan ele üniversiteyi. Artık o kadar önemli değil. Sadece oradaki insanlar sana bir şeyler katabilir. Ticari zekan varsa iş hayatı da mantıklı olabilir fakat burada iş hayatına atılmaktansa kanadada atılmak daha mantıklı bence. Daha da zengin olup aileni daha rahat yaşatabilirsin. Tabii ki bunlar dışında benim düşünmediğim şeyler vardır, onları da kendin ölçüp tartabilirsin.

Yurt dışına sağlam bir dayanağın olabilecek bir paran varsa gidebilirsin. Çalışma iznini de alabilirsen orada yeni bir hayat kurabilirsin. Fakat Türkiye'de olduğu gibi oralarda da çoğu yer üniversite mezunu istemekte. Yüksek maaş alanların birçoğu üniversite mezunu oralarda.

Yabancı Dilim İyiyse Kanadaya Giderdim En Azından Dilenerek Buradaki İş Hayatından Fazla Para Kazanirdim

Yabancı diliniz iyiyse gidin daha rahat yaşarsınız bana göre eğer kendinize güveniyorsanız.

Hocam bu durumu 2 aylığına deneyimledim ama hiç de öyle değil.
Yabancı dilin olsa da yaşamak cidden çok zor. Neden diye soracak olursan?
1.ortama uyum sağlamak için çok zaman geçmesi gerek.
2.farklı kültürler ve farklı bir toplum.
3.toplum kuralları.
4.biz Türk olduğumuz için yurt dışında bize Arap gibi bakıyorlar bu da ırkçılığa sebep oluyor.
5.ekonominin el verişli olması gerek (neden diye sorarsan. 1 sterlin 0.029 lira şu an. Örneğin Big Mac menüsü 5 sterlin orada ama burada 230TL. Yani 1 Big Mac menüsü bizde 7 sterlin anlatabildim mi?).

Ben 2 kuzenim ve kardeşim dahil bu sene depremden dolayı İngiltere'ye teyzemlere gittim cebimizden 2 ayda uçak paraları ve vize dahil 300.000 lira para çıktı (sterlin bazında) SIM kart, internet (mobil veri), şehir içi dolaşım (benzin, otopark) ve araç kirası (sigorta dahil) çok yedi bizi.

Yani bir ülkenin dilini bilmek yetmiyor ve biz İngilizce de biliyoruz, en azından kardeşim hariç.

Geri
Yukarı