Yurt dışında Okumak

isimbulamiyorum

Kilopat
Yurt dışında üniversitelerden burs almak için YKS sınavında minimum kaç puan yapmak lazım? Şartları ve eğitimi iyi olan ülkeler hangileri? İngilizce dışında ek olarak neler yapmam gerekiyor? Deneyimli arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Selamlar;
İngilizce dışında uluslararası sınav olarak kabul gören bir sınavdan yüksek ya da kabul puanı almalısın. Ülkemizde yurt dışında geçerli olan "YDS" sınavı yapılmaktadır. Ancak daha geçerli bir sınav istiyorsan "TOEFL" "IELTS" sınavlarından geçer not alıp üniversitelere başvuru yapmalısın. Benim bu saydıklarım konusunda elbette direkt yurt dışına kabul alır mısın bilmiyorum ama bir üniversite bölüm okurken bu sınavlardan iyi bir puan alırsan genelde oralarda eş değer bölümlere geçiş yapabiliyorsun. ERASMUS vs. yapabilirsin. Karar senin...

ABD için SAT sınavına girmen lazım. İyi üniversitelerden burs almak çok zor.

Onun yerine burada lisans bitirip, doktoraya yurt dışına git. Maalesef son dönemleri üzüldüğüm bir düşünce var. Millet, yurtdışındaki en kötü üniversiteyi buradaki en iyi üniversiteden iyi sanıyor. ODTÜ > tüm Doğu Avrupa.

Her ülkenin şartları farklı burda gireceğin yks sınavının pek bir önemi yok. Almanya'yı araştırmıştım daha önce onun için burda bir üniversiteye yerleşmiş olman gerekiyor.(Yerleşmen yeterli kayıt olman gerekmiyor.) Örneğin mühendislik okuycaksanız Almanya'da burda da bir mühendislik bölümüne yerleşmiş olmanız lazım. Genel olarak tek şart bu ama vize için belli bir seviyede almancanız olması lazım. Başka ülkeler hakkında bir bilgim yok maalesef.

ABD için SAT sınavına girmen lazım. İyi üniversitelerden burs almak çok zor.

Onun yerine burada lisans bitirip, doktoraya yurt dışına git. Maalesef son dönemleri üzüldüğüm bir düşünce var. Millet, yurtdışındaki en kötü üniversiteyi buradaki en iyi üniversiteden iyi sanıyor. ODTÜ > tüm Doğu Avrupa.
ODTÜ kazansam elbette burda kalır okurum. Dokuz Eylül,Marmara,Eskişehir Teknik,Bahçeşehir,%50 Burslu Bilkent veya TOBB tarzında üniversiteler sizce Türkiyede iş bulmak için yeterli olur mu?

ODTÜ kazansam elbette burda kalır okurum. Dokuz Eylül,Marmara,Eskişehir Teknik,Bahçeşehir,%50 Burslu Bilkent veya TOBB tarzında üniversiteler sizce Türkiyede iş bulmak için yeterli olur mu?
İş biraz da kısmet işi. Ama bölüme bağlı diyebilirim. Mühendisliklerde Bahçeşehir hariç diğer okullar orta ve üstüdür.

Yukarı arkadaşlar çoğu şeyi açıklamışlar zaten... Ayrıca bizim ülkemizde akademi için yapılan ALES sınavının yurt dışı versiyonu "GRE" dir. Bundan iyi bir puan aldıktan sonra önünde hiçbir şey duramaz. -dili iyi varsayarsak- Yorumlara katılıyorum. Lisansa başlayıp daha sonra yapman daha kârlı görünüyor. Ben şahsî olarak lisansta ERASMUS yaptım ve şu an yüksek lisansı da iyi bir üniversitede devam ediyorum. Yine ERASMUS ile şansım yaver giderse gidip deneyimleyeceğim. Şunu söylemek istiyorum, direkt olarak gitmek biraz zor açıkçası. Sonradan daha yolun açık olabilir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı