Yurt dışında üniversite okumak için ne yapılmalı?

Ali_Bey378

Picopat
Daha fazla  
Almanya, İtalya vb Avrupa ülkelerinde üniversite okumak için ne yapmak gerekiyor? Amerika'da üniversite ücretleri çok pahalı.
Seneye 11. sınıf olacağım, İngilizce ve diğer dillerde seviyem çok ileri değil. Sizce nasıl halledebilirim tavsiye verebilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ülkeden ülkeye değişir fakat aralarında en kolayı Almanya. Çoğu devlet üniversitesi ücretsiz (yıllık dönemlik cüzi bir harç var) fakat bu tamamen para gerekmiyor anlamına gelmiyor. Orada yaşamınızı idame ettirebileceğini kanıtlamak için bloke hesapta 11208€ göstermeniz gerekiyor.

Ülkeden ülkeye değişir fakat aralarında en kolayı Almanya. Çoğu devlet üniversitesi ücretsiz (yıllık dönemlik cüzi bir harç var) fakat bu tamamen para gerekmiyor anlamına gelmiyor. Orada yaşamınızı idame ettirebileceğini kanıtlamak için bloke hesapta 11208€ göstermeniz gerekiyor.

Peki hangi sınava girmek gerekiyor hocam Almanya da bir üniversiteye girmek için ve ben seneye 11. sınıf olacağım 1.5 sene içinde İngilizce ve Almanca öğrenilebilir mi?
Konaklama vs ne kadar tutar tahmini

Peki hangi sınava girmek gerekiyor hocam Almanya da bir üniversiteye girmek için ve ben seneye 11. sınıf olacağım 1.5 sene içinde İngilizce ve Almanca öğrenilebilir mi?
Konaklama vs ne kadar tutar tahmini
YKS yerleştirmesiyle başvurabilirsin. Sıfır Almancayla gidip orada kursta öğrenip c1 seviyesine gelince üniversiteye başlayabilirsin veya burada öğrenip (c1 olması gerekiyor) gidebilirsin. Konaklama yaşam maliyetleri vs. hepsi eyaletten eyalete değişiyor fakat ortalama toplam 1000€ tutar.

YKS yerleştirmesiyle başvurabilirsin. Sıfır Almanca'yla gidip orada kursta öğrenip C1 seviyesine gelince üniversiteye başlayabilirsin veya burada öğrenip (C1 olması gerekiyor) gidebilirsin. Konaklama yaşam maliyetleri vs. hepsi eyaletten eyalete değişiyor fakat ortalama toplam 1000€ tutar.

Hocam mesela mühendislik istiyorum kaç sıralama ile yerleştirme isteyebilirim alman üniversiteselere.
Ve hocam yerleştirme için gidip okulu dondurup öğrenince başlama gibi bir hakkımız var mı?
Ve eğer Türkiye de öğrenmek istersem Almancayı , nasıl öğrenebilirim bilginiz var mı
Teşekkürler

Hocam mesela mühendislik istiyorum kaç sıralama ile yerleştirme isteyebilirim alman üniversiteselere.
Ve hocam yerleştirme için gidip okulu dondurup öğrenince başlama gibi bir hakkımız var mı?
Ve eğer Türkiye de öğrenmek istersem Almancayı , nasıl öğrenebilirim bilginiz var mı
Teşekkürler
Türkiye'de mühendisliğe yerleşmeden zaten orada okuyamazsınız. Burada okula yerleşip okulunu dondurup 1 sene Almanca öğrendikten sonra oraya başvuru yapabilirsin. Almanya'ya üniversite başvuruları Ocak ayından 15 Temmuza kadar alınıyor. Kabul aldıktan sonra başvuru dönemine kadar okulu dondurmanız gerekiyor. Şartlı kabulle gideceksen bile vize alabilmen için burada en az A2 seviyesinde TELC veya GOETHE sertifikan olması gerekiyor. Nasıl öğrenirim konusunda ise sana kalmış Youtube'dan öğrenende var kursa gidip öğrenemeyende.

Türkiye'de mühendisliğe yerleşmeden zaten orada okuyamazsınız. Burada okula yerleşip okulunu dondurup 1 sene Almanca öğrendikten sonra oraya başvuru yapabilirsin. Almanya'ya üniversite başvuruları ocak ayından 15 Temmuza kadar alınıyor. Kabul aldıktan sonra başvuru dönemine kadar okulu dondurmanız gerekiyor. Şartlı kabulle gideceksen bile vize alabilmen için burada en az A2 seviyesinde telc veya goethe sertifikan olması gerekiyor. Nasıl öğrenirim konusunda ise sana kalmış YouTube'dan öğrenende var kursa gidip öğrenemeyende.

Türkiye'de herhangi bir mühendisliğe yerlesmem orada istediğim üniversitedeki mühendisliğe geçmem için kafi mı?
Hocam öğrenme konusunda anladım da, hangi yöntemi izlemek lazım atıyorum dizi izlemek mi, kitap okumak mı bunlarsa eğer hangi dizi hangi kitap bilginiz varsa yardımcı olursanız çok iyi olur. Teşekkürler.

Türkiye'de herhangi bir mühendisliğe yerlesmem orada istediğim üniversitedeki mühendisliğe geçmem için kafi mı?
Önceden onu yaptığınızda denklik alabiliyordunuz fakat yeni çıkan yasayla beraber artık onu yaparsanız Türkiye'de denklik alamıyorsunuz. Herhangi bir mühendisliğe yerleştiğiniz zaman buradaki aynı bölüme karşılık puanı YKS sınavında almış olmanız gerekiyor.

Almancayı öğrenmek için dile maruz kalmanız lazım anca o şekilde hızlı öğrenirsiniz. Benim tavsiyem önce internetten A1-A2 seviyesine gelin belgenizi alın ardından Almanya'da mı dil kursuna devam edeceksiniz yoksa Türkiye'de C1 yaptıktan sonra mı gideceksiniz ona karar verin. Bütçeniz varsa Almanya'da dil okulu daha iyi olur çünkü dile daha fazla maruz kalırsınız.

Önceden onu yaptığınızda denklik alabiliyordunuz fakat yeni çıkan yasayla beraber artık onu yaparsanız Türkiye'de denklik alamıyorsunuz. Herhangi bir mühendisliğe yerleştiğiniz zaman buradaki aynı bölüme karşılık puanı YKS sınavında almış olmanız gerekiyor.

Almanca'yı öğrenmek için dile maruz kalmanız lazım anca o şekilde hızlı öğrenirsiniz. Benim tavsiyem önce internetten A1-A2 seviyesine gelin belgenizi alın ardından Almanya'da mı dil kursuna devam edeceksiniz yoksa Türkiye'de C1 yaptıktan sonra mı gideceksiniz ona karar verin. Bütçeniz varsa Almanya'da dil okulu daha iyi olur çünkü dile daha fazla maruz kalırsınız.

Hocam yani atıyorum burada İTÜ mühendislik kazandım ondan sonra nasıl Almanya'da okumaya devam edeceğim ilk paragrafınızda ne dediğinizi tam anlayamadım da.

Hocam yani atıyorum burada İTÜ mühendislik kazandım ondan sonra nasıl Almanya'da okumaya devam edeceğim ilk paragrafınızda ne dediğinizi tam anlayamadım da.
Eğer güzel bir bölüm kazandıysan okulunu donduracaksın belgeleri tamamlayacaksın sonra uniassistten ya kendin başvuracaksın ya da aracı kurumlara belirli bir miktar (genelde 1000€'dan başlıyor) vereceksin onlar senin yerine halledecek. Eğer puanın yetmiyorsa ve sen burada diyelim 100bin sıralamayla makine mühendisliği yazdın ve kazandın. Aynı prosedürleri uyguladın ve Almanya'da bilgisayar mühendisliğine başvurdun, okuldan kabul aldın. Eğer böyle yaparsan okulu bitirdiğinde Türkiye'de denkliğin olmuyor çünkü Almanya'da başvurduğun bölümün puanını Türkiye'de alamadın.

Geri
Yukarı