Yurt dışında üniversite okumak için ne yapmalıyım?

ProGG

Picopat
Yer
Türkiye :)
Herkese merhaba arkadaşlar ben bir şey merak ediyorum. Yurt dışında üniversite okumak için ne yapmalıyım?
Şu an liseye gidiyorum fakat merak ediyorum nasıl oluyor diye. Bilgi verecek olan var mı?
Arkadaşlar bir de üniversite için hangi ülke iyi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Türkiye’de kaliteli olan okullardan birini yüksek derece puanı ile bitirin. Erasmus gibi fırsatları değerlendirin. Yüksek Lisans gibi şeyleri tamamlayın. Bu çok daha iyi olacaktır ama illede liseden hemen sonra yurtdışında üniversite istiyorsanız bolca Avro’nuz olmalı. Yurtdışından burs gibi bir kavram yok. Sadece girmeye hak kazanıyorsunuz. Sonrası da paraya bakıyor.

Türkiye’de kaliteli olan okullardan birini yüksek derece puanı ile bitirin. Erasmus gibi fırsatları değerlendirin. Yüksek Lisans gibi şeyleri tamamlayın. Bu çok daha iyi olacaktır ama illede liseden hemen sonra yurtdışında üniversite istiyorsanız bolca Avro’nuz olmalı. Yurtdışından burs gibi bir kavram yok. Sadece girmeye hak kazanıyorsunuz. Sonrası da paraya bakıyor.
Mesela diyelim ben yurtdışında okuyacağım, ve paramda var. O zaman lise not ortalamasına mı bakıyorlar ? Birde akıcı ingilizce konuşmalıyım demi ?

Mesela diyelim ben yurtdışında okuyacağım, ve paramda var. O zaman lise not ortalamasına mı bakıyorlar ? Birde akıcı ingilizce konuşmalıyım demi ?
Hayır. Hangi okulda okumak istediğini kararlaştırıyorsun. Sonra o okula başvuruyorsun. Okulun sınavına giriyorsun eğer kazanırsan senden TOEFL gibi İngilizce sınav sonucu istiyorlar. Ayrıca referans olarak senin hakkında yazılmış belgeler istiyorlar(senin yazmadığın), bunun dışında son kez bir mülakat oluyorsun uzaktan. Mülakat sonucunda sana cevaplarını veriyorlar. Yani anlayacağın çok zor bir şey.

Geri
Yukarı