Yurt dışından 1080 Ti almak mantıklı mı?

Bana eksi yanını söyler misin? 1080-TI 2080'e yakın çok güçlü bir kart. Sadece eski mimari kullanıyor o kadar. Yeni RTX, DLSS vb. gibi özellikleri yok. Sene 2020 diyorsun ama 5 yıl önce çıkmış bir kart yeni mimari kart ile aynı performansı veriyor. Mantıklı cevap ver lütfen.

Sen zaten sorunun cevabını kendin vermişsin daha ne kadar mantıklı cevap vereyim? Kafana koymuşsun zaten 1080 Ti almayı, yazındaki anlamdan onu çıkardım. Yine de cevap vereyim; yeni mimari, DLSS desteği, RTX Core. Ali Güngör'ün geçenlerde paylaştığı haberde ayrıca NVIDIA'nın Smart Memory'e benzer bir desteği yazılım ile getireceği söylendi bu da extra performans artışı demek. Karar sana ait dostum. Ben olsam RTX 3060 Ti'dan yana kullanırdım bütcemi.

Sen zaten sorunun cevabını kendin vermişsin daha ne kadar mantıklı cevap vereyim? Kafana koymuşsun zaten 1080 Ti almayı, yazındaki anlamdan onu çıkardım. Yine de cevap vereyim; yeni mimari, DLSS desteği, RTX Core. Ali Güngör'ün geçenlerde paylaştığı haberde ayrıca NVIDIA'nın Smart Memory'e benzer bir desteği yazılım ile getireceği söylendi bu da extra performans artışı demek. Karar sana ait dostum. Ben olsam RTX 3060 Ti'dan yana kullanırdım bütcemi.
Güzel kardeşim. Yeni çıkacak güncel kartı almak her zaman daha mantıklı. Birincisi kartı ben almayacağım. İkincisi daha kartın kullanım amacını dahi bilmiyosun. Üçüncüsü söylediğin kartın o fiyatta çıkma şansı imkansız. Hele şu dolar böyle iken imkansız. Sadece KDV'yi dahil edip bana fikir söylüyorsun. 1080-Ti Türkiye'de çıktığı ilk zamanlar bile 7000 TL üzeri gibi bir fiyat ile çıktı. Sıfır bir ürün, 2 yıl garantili ve 3.500 TL gibi bir fiyatı var. Yeni nesil çıkan 2080'e kadar dayanan bir karttan bahsediyosun.

Bence düşünmeden al. 3060 5500 3060Tİ 6000 TL civarında olur. Onlar da MSI Gaming X Trio veya Asus ROG Strix gibi üst seviye soğutmaya sahip modeller olmayabilirler.
Hocam MSI almayı düşünüyordu arkadaş. Fakat stokta kalmamış. ASUS ROG STRİX mevcut fakat attığım kart ile arasında 2.500 TL fark fiyatı var. Sırf soğutma için bu farkı vermeye değmez diye düşünüyorum. Sonuçta kart performansları aynı, sadece soğutma ve küçük değerler olan çekirdek hızları farklı.

İyi soğutmalı özel tasarım modelleri 6000 TL’den aşağı olmaz.

RTX 3070 ile aynı yapıyı kullanıp onun tıraşlanmış hali olacak. RTX 3070'in Palit marka olanı bile 6900 TL'den satılıyor. Nasıl 3500-4000 TL olacak? RTX 2060 o fiyata satılıyor zaten.

Arkadaşlar fiyatlardaki abartı durumun stoklardaki yetersizlikten kaynaklandığını biliyorsunuz diye tahmin ediyorum? Bakın 500 $ fiyatla çıkan 3070'in fiyatı normalde 5000-6000 lira olması gerekiyor. Şu an değil Türkiye tüm dünya'da stok problemi yaşanıyor. Arz eğrisi çok düşük, talep eğrisi çok yüksek bu yüzden satıcılar yüksekten fiyatlandırma yapıyor.
Türkiye'de yaşanan gelişmelerden ötürü dolar aşağı yönlü seyrediyor, MB'nin faiz hamlesinden ve olumlu aşı haberlerinden sonra dolar 7 seviyesine veya altına indiği zaman kart fiyatları daha da düşecek.
Yarın bir gün cyber punk çıktığında Ray Tracing'le oyun alemini yerinden oynattığı zaman ah vah keşke seni dinleyip RTX 3060'Ti alsaydım deme.
Ayrıca yurtdışından gelmesini, garanti dışı olmasını saymıyorum bile...

Hocam MSI almayı düşünüyordu arkadaş. Fakat stokta kalmamış. ASUS ROG STRİX mevcut fakat attığım kart ile arasında 2.500 TL fark fiyatı var. Sırf soğutma için bu farkı vermeye değmez diye düşünüyorum. Sonuçta kart performansları aynı, sadece soğutma ve küçük değerler olan çekirdek hızları farklı.
Değmez hocam. Gigabyte’ın soğutması yeterli olacaktır. Benim demek istediğim 3060 almak isteseniz bile soğutması orta seviye olan kartların bile 5500 TL civarında olacağı. Siz 2000 TL daha az vererek RTX ve DLSS hariç bir şey kaybetmeyeceksiniz. 3070 çıkarken de aynısı oldu. 4800 TL’den başlayan fiyatlarla yazısını gören herkes o fiyattan çıkacak sandı. Palit gibi uygun fiyatlı modeller bile 7000 TL oldu.
Arkadaşlar fiyatlardaki abartı durumun stoklardaki yetersizlikten kaynaklandığını biliyorsunuz diye tahmin ediyorum? Bakın 500 $ fiyatla çıkan 3070'in fiyatı normalde 5000-6000 lira olması gerekiyor. Şu an değil Türkiye tüm dünya'da stok problemi yaşanıyor. Arz eğrisi çok düşük, talep eğrisi çok yüksek bu yüzden satıcılar yüksekten fiyatlandırma yapıyor.
Türkiye'de yaşanan gelişmelerden ötürü dolar aşağı yönlü seyrediyor, MB'nin faiz hamlesinden ve olumlu aşı haberlerinden sonra dolar 7 seviyesine veya altına indiği zaman kart fiyatları daha da düşecek.
Yarın bir gün cyber punk çıktığında Ray Tracing'le oyun alemini yerinden oynattığı zaman ah vah keşke seni dinleyip RTX 3060'Ti alsaydım deme.
Aynen. 3400 TL’ye 3060Tİ satılırsa söyle 2-3 tane alıcam.

Garaj Online tarafından Palit uzun zamandır getiriliyor ve fiyatı 6999 TL. N11 indirimi ile en fazla 250 TL düşüm yapılabiliyordu. Gidip kontrol edebilirsiniz. Burası Türkiye. Her türlü teknolojik ürün için ekstra fiyatlandırılma yapılmakta. Bunun stok ya da ürün ile ilgisi yok. RTX 3070'in bir tık aşağısında konumlanacak olan RTX 3060 Ti'ın, belirttiğiniz fiyattan satılmasına imkan yok. He dediğim gibi eğer satılırsa konu açın ve beni etiketleyin: "Haklıydınız." diyeceğim.

Ya arkadaşlar siz iyi misiniz? Adama 500-1000 lira her neyse daha ucuz olacak diye 2 nesil öncesinin garantisiz kartını tavsiye ediyorsunuz. Böyle bir akıl tutulması olamaz.
3.500TL fiyat bandından bahsediyoruz. Matematiğin iyi değil galiba. 3.500TL-6500TL.

Yeni konular

Geri
Yukarı