Yurt dışından araba getirilebilir mi?

CroFt

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
HP Victus Gaming 16

Ekran Kartı :RTX3060 6GB
İşlemci :AMD Ryzen 5 5600H
Ram :4x2 DDR4
SSD :512 GB
Meslek
Öğrenci
Yurt dışında ikamet etmemiş birisi yurt dışından 2. el ya da sıfır araba yurt dışına gidip sürerek getirip ve günlük kalıcı olarak kullanabilir mi?

Vergiler nasıl hesaplanır?

2 yıl süresi var diye yazıyor çoğu yerde ama 2 yılda bir gümrükten çık gir yaparak kullanamaz mıyız?

Mantıklı mı sizce? Çünkü hurdacıda Türkiye'de gayet kullanılabilir 100 500 euro arasında arabalar var.

Yurt dışında ikamet etmemiş birisi yurt dışından 2. el ya da sıfır araba yurt dışına gidip sürerek getirip ve günlük kalıcı olarak kullanabilir mi?

Vergiler nasıl hesaplanır?

2 yıl süresi var diye yazıyor çoğu yerde ama 2 yılda bir gümrükten çık gir yaparak kullanamaz mıyız?

Mantıklı mı sizce? Çünkü hurdacıda Türkiye'de gayet kullanılabilir 100 500 euro arasında arabalar var.

İki yıl süresi var ama bir kerelik sonrasında vergisini ödersiniz ya da devlet el koyar.
Öyle gir çık kullan yapamıyorsunuz.

En fazla 3 yaşında araç getirebiliyorsun diye biliyorum. Onun da şartları var ve getirdiğin aracın gene vergisini ödüyorsun burada. Sadece yurt dışından buraya araç getirmeye hak kazananlar vergi ödemeden getirebiliyor ki onu da almak çok zor.

İki yıl süresi var ama bir kerelik sonrasında vergisini ödersiniz ya da devlet el koyar.
Öyle gir çık kullan yapamıyorsunuz.
Vergi her türlü ödeyecem zaten.

En fazla 3 yaşında araç getirebiliyorsun diye biliyorum. Onun da şartları var ve getirdiğin aracın gene vergisini ödüyorsun burada. Sadece yurt dışından buraya araç getirmeye hak kazananlar vergi ödemeden getirebiliyor ki onu da almak çok zor.
Vergisiz almak için özel görevlendirdirme falan lazım.

Çokta önemli değil vergi her türlü ucuz olur da aklıma takılan şey yurtdışında ikamet etmediğim için getiremez miyim acaba diye düşünüyorum. Bir yerde okuduğuma göre öyle anladım en az 185 gün yurtdışında ikamet edenler getirebilir diye.

Bu konuyu ben de merak ediyorum. Her türlü vergisi vesaire ödenmesi göze alınmış araç Türkiye'deki alıma göre daha uygun olur mu acaba?

Zamanında bu olayla kafayı kırıp gecemi gündüzüme katmıştım fakat Türkiye'de yaşayan birinin yurt dışından araç getirip burada kullanabilmesi imkansız. Sadece şu şekilde getirilebilir. Ya orada ikamet edip kendi araacınızı Türkiye'de 2 yıl ile kullnabilirsiniz fakat bu sürenin sonunda aracınız en az 6 ay yurt dışında kalmalı. Sonrasında 2 yıl daha hakkınız oluyor. Eğer ki Türkiye'de ikamet ediyorsanız vergisini ödeyeceğim diyorsanız alacağınız araç en fazla 3 yaşında olmalı ve geçmişi temiz olmalı. Yani hurdalıktan 500 euroya alayım burada 300-400 bin TL'ye satayım hayalleri maalesef olmuyor. Bunun dışında Türkiye Gürcistan için ayrıca bir karar yayınlamıştı. Oradan araç getirmek daha zor şu an. Zaten sen getirdiğinde araç sıfırmış muamelesi yapılarak en yüksek seviyeden vergisini senden tahsil edecekler o yüzden aracın sana ucuza mal olmamış olacak. Türkiye'de 3 yaşında alsan daha ucuza gelir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Vergisiz almak için özel görevlendirdirme falan lazım.

Çok da önemli değil vergi her türlü ucuz olur da aklıma takılan şey yurt dışında ikamet etmediğim için getiremez miyim acaba diye düşünüyorum. Bir yerde okuduğuma göre öyle anladım en az 185 gün yurt dışında ikamet edenler getirebilir diye.

Getirsen de gene ÖTV ödeyeceksin sadece gümrük vergisi ödemiyorsun sanırım yani öyle çok bir fark olmuyor ancak vergisiz getirirsen bir anlamı olur.

Getirsen de gene ÖTV ödeyeceksin sadece gümrük vergisi ödemiyorsun sanırım yani öyle çok bir fark olmuyor ancak vergisiz getirirsen bir anlamı olur.
Vergisiz nasıl getirelim usta cebimizde mi?

Bu konuyu ben de merak ediyorum. Her türlü vergisi vesaire ödenmesi göze alınmış araç Türkiye'deki alıma göre daha uygun olur mu acaba?
Dediğim gibi 100 - 500 euro arasında var baya. En az 3 yaş kuralından bir tık yeni olsun hadi (onlar için hala eski) 500-1000 euro desek ucuz olur bence eğer lüks araç alıp ÖTV'i arttırmazsak.

Geri
Yukarı