Yurt dışından araba getirilir mi?

Eğer araba 5 yaşından büyükse hurda derler sokmazlar 1967 Mustang'e hurda muamelesi yapmışlar...
Ama tonlarca çöp ithalatına izin veriyorlar...

Bundan emin misiniz hocam ben klasik araba sokması o kadar zor değil diye biliyorum 30 ya da 35 yaşını geçmiş olması lazımdı sadece arabanın, bir de sanırsam o işi yapan bazı şirketler vardır zaten.

Zenginler de sorun yaşıyor...
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Video'da kısaca geçiyor.

@Power Supply Unit Türk plakası için vergi niye vereyim? Şöyle bir şey var yabancı vatandaşlığım olmak zorunda mı?

Senin Türk plakası alabilmen için aracın motor ve şasi numarası trafik siciline işlenmiş olması lazım.
Sonrası aracına plaka başvurusu yapabilirsin.
Bunun içinde gümrük vergisini ve ÖTV vs hepsini ödemiş olman lazım.

Türkiye'de üretilen araçlar dahi %100 Türk malı olmadıkları için gümrük vergisine tabidirler.

Almanya'ya gidip sıfır araba alırsam Türkiye'de kullanabilir miyim? Vergileri ödemeden ne kadar kullanabilirim? Yurt dışında tanıdığım yok gidip kendim alacağım.

Arkadaşlar ya konuyu anlamamış ya da tam olarak bilemiyorlar,

Getirebilirsin hiç vergi ödemene gerek yok, en fazla 2 yıl kalabilirsin 2 yıl sonra aracı dışarı çıkartman gerekir. Fakat bunun ile ilgili tek bir şart var aracın giriş tarihinden önce 185 gün yurt dışında bulunmuş olmak. Yani 6 ay yurt dışında kaldıysa aracı getirip alman plakası ile 2 yıl burada sorunsuz bir şekilde kullanabilirsin. Aracı sen ve 1. derece yakınlarından başka kimse kullanamaz.

Getirip burada kullanmak için yurt dışı ikametinizin olması gerekir, şayet olsaydı bu soruyu sormazdınız diye düşünüyorum. İkamet yoksa getiremezsiniz, gümrükte tüm vergilerini ödeyip Türk siciline kayıt ettirmeniz gerekir.

Geri
Yukarı