Yurtdışında Mühendislik Maaşları

Sizce net maaş hangi aralıkta olur?

• Oy verenlerin toplamı
    8

Mefadu

Hectopat
Daha fazla  
Almanya başta olmak üzere burdan giden nitelikli ve iyi dil bilen bilgisayar mühendisi ne kadar maaş alabilir? İleri seviye Almanca ve İngilizcem var. Üniversite sınavında en kötü ihtimalle bile yıldız tekniğe gidebiliceğimi düşünüyorum. Hedefim odtü, bilkent veya boğaziçi. Üniversitede de seçmeli dersler ile Fransızca veya Rusça öğrenirsem Türkçe hariç 3 dili akıcı bir şekilde konuşabilicek seviyeye geliyorum. Minimum ve ortalama maaş ne olur?

Bunu özel sektörde konuşursak sadece dil bilmen ve iyi bir üniversite bitirmen değil,yaptığın projeler,insanlarla uyumun,takım işi yapabilme,deneyim de aldığın maaşı etkiler o yüzden en az bu en çok bu demek doğru olmaz.

Çok ucu açık bir kavram mühendis maaşı. Okuduğunuz okula, kendinizi ne kadar geliştirdiğinize yani diğer adaylardan hangi özelliklerinizle öne çıktığınıza, şehre, şirkete ve mühendislik alanına göre büyük değişkenlik gösterir.

Akademik başarıdan sonra, takım çalışma yeteneğine, uyumluluğunuza, düşünme ve tartışma kapasitesine de bağlıdır.

Düzgün bir hayat sürmek için en azından 3 bin euro almak gerektiğini düşünüyorum. Aksi takdirde kiralar, yeme-içme, giyim gibi masraflarla beraber neredeyse uç uca denk geliyor veya eksik çıkabiliyor. Eğer maaş (net) olarak 3 bin euro gibi bir miktar vericeklerini bilirsem planlarımı doğrudan yurtdışına çevirmeyi planlıyorum.

Almanya'yı düşündüğümden dolayı Euro bazında düşünüyorum. Başka ülkeler hakkında bilginiz varsa o bilgileri de alabilirim.
En kötü ihtimalle YTÜ kazandığınızı farz edersek ve nitelikli bir mühendis olursanız minimum 3.000 Euro civarında maaş alabilirsiniz.

Bu arada konu ile alakasız fakat YTÜ'ye en kötü ihtimal demeniz beni baya şaşırttı.

En kötü ihtimalle YTÜ kazandığınızı farz edersek ve nitelikli bir mühendis olursanız minimum 3.000 Euro civarında maaş alabilirsiniz.

Bu arada konu ile alakasız fakat YTÜ'ye en kötü ihtimal demeniz beni baya şaşırttı.
Kendime güveniyorum bu konuda o yüzden öyle dedim. Denemelerde saatlerce ders çalışan gecesini gündüzüne katan insanları 1-2 saat düzgün bir çalışma ile gayet rahat geçiyorum. Bu 1-2 saat çalışmayı arttırırsam ve düzene oturtursam odtüyü tutturabileceğimi düşünüyorum. Odtü gerçekten zor olduğu için YTÜ için garanti kazanırım gözüyle bakıyorum. Bilmiyorum bu yaptığım ego veya kibir olarak mı geçiyor ama öyle görünmek istemem.

Geri
Yukarı