Yurtdışında Mühendislik Maaşları

Sizce net maaş hangi aralıkta olur?

• Oy verenlerin toplamı
    8
Kendime güveniyorum bu konuda o yüzden öyle dedim. Denemelerde saatlerce ders çalışan gecesini gündüzüne katan insanları 1-2 saat düzgün bir çalışma ile gayet rahat geçiyorum. Bu 1-2 saat çalışmayı arttırırsam ve düzene oturtursam ODTÜ'yü tutturabileceğimi düşünüyorum. ODTÜ gerçekten zor olduğu için YTÜ için garanti kazanırım gözüyle bakıyorum. Bilmiyorum bu yaptığım ego veya kibir olarak mı geçiyor ama öyle görünmek istemem.
Kibir değil de fazla özgüven olarak geçiyor :) İnşallah kazanırsın. Gecesini gündüzüne katıp çalışan insanlar gördüm. Birçoğu 40 bin barajını geçemedi.

Kibir değil de fazla özgüven olarak geçiyor :) İnşallah kazanırsın. Gecesini gündüzüne katıp çalışan insanlar gördüm. Birçoğu 40 bin barajını geçemedi.
Evet önemli olan çok çalışmak değil verimli çalışmaktır diye düşünüyorum. O zamanki şartlar ve durumlar ne gerektiriyorsa ona göre bir seçim yapacağım. Şimdiden bir ön bilgi sahibi olmak istedim. İnternette 4-5-6 bin euro yazıyorlar fakat dikkatli baktığımda o maaşın brüt olduğunu ve yüksek bir kesinti olduğunu gördüm. 6 kademeli vergi sıralamasına göre kesintiler yapılıyor ve bu 4 bin brüt maaş alan biri için 2-2,5 bin euro bandında bir miktara denk geliyor. Ev boyutları ve kiralar derken 1000 euroyu geçik sıcak kiraya denk geliyor. Geri kalan paranın da mutfak, giyim, ulaşım, eşya gibi yerlere gittiğini düşünürsek elde kalan 0 gibi bir şey oluyor. Birikim yapamadan ve bir şeyler elde edemeden küçük bir evde rutin bir hayat sürmek bana çok sıkıcı geliyor. Ve Almanya gibi sosyal bir devletin de mühendisine böyle maaşları layık görmesi beni epey şaşırtmıştı. Umarım internette gördüğüm miktarlar yanlıştır. Aksi takdirde o beğendiğimiz arabalara ve yaşantılara ulaşmam çok uzun sürücek ve yaşım belli bir düzeyin üstüne çıktıktan sonra pek bir anlam ifade etmeyecek siye düşünüyorum. Teşekkürler yorumunuz için.

Yeni konular

Geri
Yukarı