Yurtdışında nasıl üniversite okuyabilirim?

Eğer ailenizden birisi SGK lı ise ve yaşınız 25 in altındaysa, AT 11 belgesi alarak aylık 130 euro ödemekten kurtulabilirsin.
+ olarak Garantör önemli değil, sigortayı kendin ödemek zorundasın
Yurtlar zor cıkıyor sırası fazla diye duymuştum pek bir bilgim yok, ama genel olarak ev bulmak yurt bulmak zor.
Okula Başvuru > Yurda başvuru/Vizeye başvuru olmalı , Okuldan kabul gelir gelmez başvurun çünkü uzun sürüyor dönem kaçırma ihtimaliniz olur.
20 yaşındayım,teşekkür ederim

@SwezLy
Öğrenciler nasıl seçiliyor peki? Diyelim ben YKS'ye girdim 100.000 sıralama yaptım neye göre alıyor Alman üniversiteleri? Bakabileceğimiz bir site var mı?
Sıralama önemli değil, Türkiyede bir üniversiteye bir bölüme yerleşmen yeterli. (Lisans bölümü) bundan sonrası Alman üniversitelerine başvuru, eğer Informatik(bilgisayar mühendisliği) gibi bir bölüm istersen NC puanına tabi tutulursun bu da YKS puanının hesaplanması demektir. Her Üniversitenin farklıdır gideceğiniz şehirdeki: "Universite Adı Aktuelle NC Tabelle" yazarak bulabilirsiniz, nc frei yazıyorsa başvuran herkes kabul ediliyor anlamına gelir.

Sıralama önemli değil, Türkiyede bir üniversiteye bir bölüme yerleşmen yeterli. (Lisans bölümü) bundan sonrası Alman üniversitelerine başvuru, eğer Informatik(bilgisayar mühendisliği) gibi bir bölüm istersen NC puanına tabi tutulursun bu da YKS puanının hesaplanması demektir. Her Üniversitenin farklıdır gideceğiniz şehirdeki: "Universite Adı Aktuelle NC Tabelle" yazarak bulabilirsiniz, nc frei yazıyorsa başvuran herkes kabul ediliyor anlamına gelir.
Şu YKS'ye gireyim araştıracağım bunu.
Son olarak şunu sorayım bölüme yerleşmen yeterli demişsiniz. Bölüme yerleştikten sonra demişsiniz yani yerleştirme sonuçları açıklandıktan hemen sonra başvurabiliyor muyuz?

Sıralama önemli değil, Türkiye'de bir üniversiteye bir bölüme yerleşmen yeterli. (lisans bölümü) bundan sonrası alman üniversitelerine başvuru, eğer ınformatik(bilgisayar mühendisliği) gibi bir bölüm istersen nc puanına tabii tutulursun bu da YKS puanının hesaplanması demektir. Her üniversitenin farklıdır gideceğiniz şehirdeki: "universite adı aktuelle nc tabelle" yazarak bulabilirsiniz, nc frei yazıyorsa başvuran herkes kabul ediliyor anlamına gelir.

Öncelikle selamlar. Anadolu lisesinde 12. sınıfım, ben de bu haziran YKS'ye gireceğim. Almanya'da grafik tasarım veya işletme (ikisi ayrı bölümler biliyorum) okumak istiyorum. Anladığım kadarıyla Almanya'da üniversite okumam için belli bir meblağ, 12 sene öğretim aldığıma dair diploma ve İngilizce-Almanca bildiğime dair sınavlardan aldığım belgeler gerekiyor, dediğinize göre YKS'den puanı çok da önemli olmayan bir lisans bölümünü kazanmam ve o bölüme yerleşmem gerekli. Sorularımın ilki kazandığım bölümdeki üniversitenin önemi var mıdır? Bir diğer sorum ise verdiğiniz bilgileri doğru anlamış mıyım? İyi sosyaller dilerim 😇

Öncelikle selamlar. Anadolu lisesinde 12. sınıfım, ben de bu haziran YKS'ye gireceğim. Almanya'da grafik tasarım veya işletme (ikisi ayrı bölümler biliyorum) okumak istiyorum. Anladığım kadarıyla Almanya'da üniversite okumam için belli bir meblağ, 12 sene öğretim aldığıma dair diploma ve İngilizce-Almanca bildiğime dair sınavlardan aldığım belgeler gerekiyor, dediğinize göre YKS'den puanı çok da önemli olmayan bir lisans bölümünü kazanmam ve o bölüme yerleşmem gerekli. Sorularımın ilki kazandığım bölümdeki üniversitenin önemi var mıdır? Bir diğer sorum ise verdiğiniz bilgileri doğru anlamış mıyım? İyi sosyaller dilerim 😇
Selamlar, evet hocam doğru anlamışsınız.
Üniversitenin hiçbir önemi yok, ayrıca Kazandığınız bölüme KAYIT yaptırmak zorunda değilsiniz.
Fakat İşletme dediğiniz bölüm genellikle Zulassungsbeschränkt , yani Türkiye'de aldığınız puanın önemli olduğu bölümler...

son bir sorum olacak, mezuna kalmamı gerektirecek bir durum var mı? Yani Almanca öğrenmem için belirli bir süre lazım. Dershane hocam, mezuna bırakırsan ilk senendeki avantajlardan mahrum kalırsın dedi, ne kadar doğru bilmiyorum. Benim aklımda diğer sene de YKS'ye girene kadar Almanca öğrenme fikri var. Sizin de fikrinizi almak istiyorum. Sosyaldeki tüm konularınızı bir bir okudum suat hocam. Bu değerli bilgilerinizi bizimle paylaştığınız ve yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim 😊

son bir sorum olacak, mezuna kalmamı gerektirecek bir durum var mı? Yani Almanca öğrenmem için belirli bir süre lazım. Dershane hocam, mezuna bırakırsan ilk senendeki avantajlardan mahrum kalırsın dedi, ne kadar doğru bilmiyorum. Benim aklımda diğer sene de YKS'ye girene kadar Almanca öğrenme fikri var. Sizin de fikrinizi almak istiyorum. Sosyaldeki tüm konularınızı bir bir okudum suat hocam. Bu değerli bilgilerinizi bizimle paylaştığınız ve yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim 😊

Mezun psikolojisi gercekten zor, olabildiğince hızlı bir şekilde Uni kazanıp dil öğrenmek gerekli, şartlı kabul ile Almanya'ya gelebilirsiniz A2-B1 seviye dil yapıp B2-C1'i burada Almanya'da tamamlarsınız, tabii bütçeniz elverişli ise...
Ben şahsen Universiteyi okurken, dersleri bırakıp Almanca öğrenmeye başladım B2 seviyesini geçip Almanya'ya geldim.

Mezun psikolojisi gercekten zor, olabildiğince hızlı bir şekilde uni kazanıp dil öğrenmek gerekli, şartlı kabul ile Almanya'ya gelebilirsiniz A2-B1 seviye dil yapıp B2-C1'i burada Almanya'da tamamlarsınız, tabii bütçeniz elverişli ise...
Ben şahsen universiteyi okurken, dersleri bırakıp Almanca öğrenmeye başladım B2 seviyesini geçip Almanya'ya geldim.

Anladım hocam, Almanya'da halam var bana sponsor olabilir. Babam ise sana en fazla 10.000€ destek çıkabilirim dedi. Bu sene istediğim bölümü kazanıp başvurulara kadar A2-B1 seviyesine çıkabilir miyim onu düşünüyorum. Orada haftalık 20 saatlik çalışma süresinde dil kursunu ödeyebilir miyim o da var. Bana zaman ayırdığınız için nasıl teşekkür edebilirim bilmiyorum. ☺

Geri
Yukarı