Yurtdışından hediye olarak gönderilen ürünün gümrük durumu

Delwich

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, yurtdışından bir akrabamın hediye olarak gönderdiği laptop gümrükte ne gibi durumlarla karşılaşır? Ürünün bütün bedelini kendisi ödedi. Benim elimde ödediğime veya ödeyeceğime dair herhangi bir belge/fatura yok.

Sana mail yolu ile ulaşıcaklardır hangi kargo ise,istersen arayıp mail isteyebilirsin.Sadece ürünün satış sayfasını atsan yeterli sayfada ürünün tutarı,ismi ve modeli olduğu taktirde bu onlara yetecektir,vericekleri belgeyide doldurup gönder başka herhangi bir sorun çıkmaz.

Eskiden gönderilen ürün kutusuz olarak, bir yeri çizilmiş, ya da bir şekilde kullanılmış gözüktürerek içeri herhangi bir vergi vermeden sokuluyordu. Şimdi durum nedir bilmem.

Sana mail yolu ile ulaşıcaklardır hangi kargo ise,istersen arayıp mail isteyebilirsin.Sadece ürünün satış sayfasını atsan yeterli sayfada ürünün tutarı,ismi ve modeli olduğu taktirde bu onlara yetecektir,vericekleri belgeyide doldurup gönder başka herhangi bir sorun çıkmaz.

Varsayalım ürün artık satışta değil veya ikinci el bir ürün ise nasıl olacak?

Varsayalım ürün artık satışta değil veya ikinci el bir ürün ise nasıl olacak?
İkinci el hakkında çok bilgili değilim onun için çekim yaptığınız tutarın kanıtı lazım ama ürün artık satışta değilse google da ürünün fiyatını gösteren bir site gönderseniz de kabul olur.

Hediye ya da ikinciel diyerek ürünü vergisiz geçiremezsin şayet amaç o ise. Yolcu ile beraber gelirse ayrı, ki onun da sınırları var. Zaten vergi vereceğim deyip soruyorsan, onlar da fiyat biçebiliyor zaten.

Pekala soruyu değiştirelim. Vergi oranları her ürün için stardart mı? Yani bildiğim kadarıyla 22-1500 euro arası belli oranda alınıyor ancak bu oranın ne kadar olduğuna dair standart bir hesap var mı?

Bana gelecek ürün 1400$ değerinde bir notebook. Bunun vergisini nasıl hesaplayabilirim?

Pekala soruyu değiştirelim. Vergi oranları her ürün için stardart mı? Yani bildiğim kadarıyla 22-1500 euro arası belli oranda alınıyor ancak bu oranın ne kadar olduğuna dair standart bir hesap var mı?

Bana gelecek ürün 1400$ değerinde bir notebook. Bunun vergisini nasıl hesaplayabilirim?
Avrupa birliği ülkelerinden geliyor ise %15 avrupa birliği dışı %20 vergi alınıyor fiyat farketmeksizin oran hep aynıdır.
Ben temmuz ayında 1400 dolara Lightinthebox tan MSI Notebook almıştım 1300 tl vergi ödemiştim

Geri
Yukarı