Z kuşağı Türkiye'de mal ya da mülkü nasıl alacak?

Neden? Avrupa'daki insanlar bunu yapınca sorun yok biz yapınca var? Bizim onlardan neyimiz eksik?
Yok kardeşim tabi senin onlardan eksiğin. Gezip eğlenmek herkesin hakkı. Tabi sülük gibi başkasının kanını emerek değil, kendin bir yandan üretip kazanıp, diğer yandan gezip eğlenebilirsin. O kendini kıyas ettiğin avrupalı öyle yapıyor.

Yok kardeşim tabii senin onlardan eksiğin. Gezip eğlenmek herkesin hakkı. Tabii sülük gibi başkasının kanını emerek değil, kendin bir yandan üretip kazanıp, diğer yandan gezip eğlenebilirsin. O kendini kıyas ettiğin Avrupa'lı öyle yapıyor.

Sülük gibi kanını emmek derken? Orada hiç çalışmayana bile aylık geçimini sağlayabilmesi için ödenek veriliyor ama önemli değil, orada asgari ücrete çalışan oranı %5-10'u geçmez ki asgari ücrette hiç de fena değil yanındaki destekleri hesaba katarsak şimdi sıradan yemek sektöründe bile çalışsan asgari ücretin 2-3 katı alabilirsin bu durumda kanını emmek tabirini hala anlamadım anlamakta istemiyorum, tekrar soruyorum çıkıp eğlenmek bu ülkede suç mu?

Anlamana sevindim, huzurlu ve mutlu bir yaşam bizim hakkımız iken bize verilmemesi zoruma gidiyor.

Hakkın mıdır, hakkındır. Mutlu olmak eğlenmek herkesin hakkı. Ancak bu hak bu ülkenin insanlarına doğuştan gelmedi, bu kuşağa doğar doğmaz mükemmel bir ülke denk gelmedi. Ancak bu durum düzelebilir. Bu da cahilliğin ortadan kalkmasıyla olur, ülkenin mutluluğu seçimle değil aydınlıkla olur. 2023 gelecek iktidar kazanacak Türkiye uçacak veya muhalefet başa geçecek ülke şahlanacak diyenler sadece saçma bir hayalin içindedirler. Bu ülkenin kaderini ne idüğü belirsiz siyasetçilere bırakacak kadar cahildirler. Bu ellerine kelepçe boyunlarına pranga vurdurmaktan farksızdır. Millet kendi kendini kurtarır, saçma sapan siyasetçiler değil.

Hakkın mıdır, hakkındır. Mutlu olmak eğlenmek herkesin hakkı. Ancak bu hak bu ülkenin insanlarına doğuştan gelmedi, bu kuşağa doğar doğmaz mükemmel bir ülke denk gelmedi. Ancak bu durum düzelebilir. Bu da cahilliğin ortadan kalkmasıyla olur, ülkenin mutluluğu seçimle değil aydınlıkla olur. 2023 gelecek ak parti kazanacak Türkiye uçacak veya muhalefet başa geçecek ülke şahlanacak diyenler sadece saçma bir hayalin içindedirler. Bu ülkenin kaderini ne idüğü belirsiz siyasetçilere bırakacak kadar cahildirler. Bu ellerine kelepçe boyunlarına pranga vurdurmaktan farksızdır. Millet kendi kendini kurtarır, saçma sapan siyasetçiler değil.

Dediklerine katılıyorum fakat tek taraflı olmasın şu an başımızdaki de en az muhalefet lideri kadar sorunlu düzeltmek isterim.

O alamayacak bu alamayacak kim alacak peki? Ellerinde patlayınca tıpış tıpış satacaklar. Hem 20 yıl daha aynı hükümet olacak değil. Zaten değişse de etki edeceğini düşünmüyorum.
Ellerinde patlama gibi bir durum olacağını sanmıyorum hocam. O alamayacak bu alamayacak dedikleriniz mecburiyetten ev sahiplerinin aldıklarını kiralamak zorunda kalacak. Umarım hükümete adam gibi birisi geçer de bir nebze de olsa çözer.

Çoğu insan bu ülkede bir “siyasi kriz” olduğunun farkında bile değil. Seçimde iktidar düşse ertesi gününe dolar-euro kurunda en az 5-6 liralık düşüş olur. Belki bir Avrupa olmayız evet fakat zamanla geçmiş senelerdeki ekonomik düzeylere gidebiliriz. 2021 ekonomisine gelinmesi bile herkesi rahatlatır. Önemli olan güven ortamı yaratmak, bunun için de seçimde iktidarın düşmesi yeterli.

Eğitimmiş, üretimmiş, onları geçin, o kadar refah isteyen bir zahmet çıksın gitsin bu ülkeden. Türkiye, hiç bir zaman Avrupa-Amerika refahına, ekonomisine ulaşamaz, mümkün değil. Adamlar şu an kullandığınız bütün teknolojik aletlerin, internetin ve daha nicesinin kurucusu.

Siz ne yapacaksınız, aynı şeyleri kendi markalarınızla üretip taklit yapacaksınız. Elin Samsung’u, Bosch’u, Siemens’i varken kim gelip senin malını alacak ? Ar-ge yapacak adamlar da zaten Türkiye’de kalmadı, hepsi yurtdışında. Mühendislerin Türkiyedeki hâlini anlatmaya gerek yok

Kemal gidince Atatürkçü ve ülkesini seven birinin CHP genel başkanı olma ihtimali var, aşırı düşük bir ihtimal ama olsun. Böyle biri gelirse zaten parti içinde bir temizlik başlatır diye düşünüyorum.
Millet sigara izmariti yolda belli olmasın diye izmaritleri mazgala atıyor.
Beklentin olmasın boş yere.

Çoğu insan bu ülkede bir “siyasi kriz” olduğunun farkında bile değil. Seçimde iktidar düşse ertesi gününe dolar-euro kurunda en az 5-6 liralık düşüş olur. Belki bir Avrupa olmayız evet fakat zamanla geçmiş senelerdeki ekonomik düzeylere gidebiliriz. 2021 ekonomisine gelinmesi bile herkesi rahatlatır. Önemli olan güven ortamı yaratmak, bunun için de seçimde iktidarın düşmesi yeterli.

Eğitimmiş, üretimmiş, onları geçin, o kadar refah isteyen bir zahmet çıksın gitsin bu ülkeden. Türkiye, hiç bir zaman Avrupa-Amerika refahına, ekonomisine ulaşamaz, mümkün değil. Adamlar şu an kullandığınız bütün teknolojik aletlerin, internetin ve daha nicesinin kurucusu.

Siz ne yapacaksınız, aynı şeyleri kendi markalarınızla üretip taklit yapacaksınız. Elin Samsung’u, Bosch’u, Siemens’i varken kim gelip senin malını alacak ? Ar-ge yapacak adamlar da zaten Türkiye’de kalmadı, hepsi yurtdışında. Mühendislerin Türkiyedeki hâlini anlatmaya gerek yok
Bosch'un türk malı olması peki.

Bu ülkenin mühendisleri doktorları nasıl yaşıyor ya? Aşırı saçma genelleme yapıyorsun, sırf yazmak için yazmış gibi.
Mühendislik herkes kazanabiliyor. Doktor olmak hem aşırı zor ve onlarca yılını heba ettiğine değmiyor.

Bosch'un türk malı olması peki.

Mühendislik herkes kazanabiliyor. Doktor olmak hem aşırı zor ve onlarca yılını heba ettiğine değmiyor.
Ar-ge sini biz mi yapıyoruz ? Hayır.
Avrupa ile aynı kalitede mi ? Hayır, 2. hatta 3.sınıf malzemeyle üretiliyor. Bizim en fazla “Türk Malı” mız bu işte. Adamların tasarlayıp ürettikleri malı biz kalite düşürerek tekrar satıyoruz.

Aynı durum arabalar için de geçerli hatta arabalar tam bir facia. En basit örneğini Fc5 Honda Civic’lerde gördük. Bırakın üretmeyi, daha montajı bile yapamıyoruz, sırf fiyatı ucuzlasın diye hangi malzemeden çalacağımızı şaşırıyoruz.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı