Z490 anakartta RAM hangi hızda çalışır?

BGaddare

Hectopat
Merhaba arkadaşlar,

Z490 anakartım 5.0 GHz RAM desteği sağlıyor. İşlemcim 3 GHz RAM desteği sağlıyor Ben buna 5 GHz RAM taksam işlemcinin hızına göre mi çalışır, yoksa anakart ın hızına göre mi?

Araştırdığımda;

Kimisi, işlemci RAM hızının önemsiz, RAM hızını belirleyen faktörün anakart olduğunu söylüyor.

Kimisi, anakartın desteklediği RAM hızı ve taktığınız RAM'in hızı ne kadar olursa olsun sonuç itibari ile işlemcinin hızı ile çalışacağını söylüyor.

Birisi lütfen beni bu çıkmazdan kurtarıp sebepleriyle birlikte RAM'in hangi hızda çalışacağını söyleyebilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar,

Z490 anakartım 5.0 GHz RAM desteği sağlıyor. İşlemcim 3 GHz RAM desteği sağlıyor ben buna 5 GHz RAM taksam işlemcinin hızına göre mi çalışır, yoksa anakart ın hızına göre mi?

Araştırdığımda;

Kimisi, işlemci RAM hızının önemsiz, RAM hızını belirleyen faktörün anakart olduğunu söylüyor.

Kimisi, anakartın desteklediği RAM hızı ve taktığınız RAM'in hızı ne kadar olursa olsun sonuç itibari ile işlemcinin hızı ile çalışacağını söylüyor.

Birisi lütfen beni bu çıkmazdan kurtarıp sebepleriyle birlikte RAM'in hangi hızda çalışacağını söyleyebilir mi?

RAM'in hızında çalışır anakartın desteklediği sadece sınırı belirler.

Anakartların maksimum destekleyebileceği RAM hızları sınırı gibi işlemcilerinde destekleyebileceği RAM hızı sınırı da var diye biliyorum ama çok önemli olduğunu düşünmüyorum. Intel işlemcilerde 3000 MHz DDR4 bellekler bile gayet yeterli oluyor. Ryzen işlemciler için ise en düşük 3600 MHz olsa iyi olur.
Bakın misal burada ne diyor.
İlk önemli detay Ryzen 3000 serisi işlemcilerin maksimum 5000 MHz DDR4 bellek hızını destekleyeceği konusu. Yani anakartın yanında işlemcininde maksimum desteklediği RAM hızı var. Ama 4000 MHz, 5000 MHz gibi hızlar çok fazla tabii ki. İhtiyaç duyulan RAM hızı işlemci teknolojisine göre değişiyor sanırım. Yeni çıkan Ryzen işlemcileri daha verimli kullanabilmek için sanırım daha yüksek hızlı RAM'ler öneriliyor.

Anakartların maksimum destekleyebileceği RAM hızları sınırı gibi işlemcilerinde destekleyebileceği RAM hızı sınırı da var diye biliyorum ama çok önemli olduğunu düşünmüyorum. Intel işlemcilerde 3000 MHz DDR4 bellekler bile gayet yeterli oluyor. Ryzen işlemciler için ise en düşük 3600 MHz olsa iyi olur.
Bakın misal burada ne diyor.
İlk önemli detay Ryzen 3000 serisi işlemcilerin maksimum 5000 MHz DDR4 bellek hızını destekleyeceği konusu. Yani anakartın yanında işlemcininde maksimum desteklediği RAM hızı var. Ama 4000 MHz, 5000 MHz gibi hızlar çok fazla tabii ki. İhtiyaç duyulan RAM hızı işlemci teknolojisine göre değişiyor sanırım. Yeni çıkan Ryzen işlemcileri daha verimli kullanabilmek için sanırım daha yüksek hızlı RAM'ler öneriliyor.
Geri dönüşünüz için teşekkürler. Spesifik olarak sormam gerekirse anakartımda 5.0Mhz ram desteği varsa, ram slotumada 5.0Mhz ram takarsam, sırf CPU'm DDR4-3200Mhz diye mesela oyun içinde 3200Mhz mi alırım? yoksa 5000Mhz mi?

Geri dönüşünüz için teşekkürler. Spesifik olarak sormam gerekirse anakartımda 5.0MHz RAM desteği varsa, RAM slotumada 5.0MHz RAM takarsam, sırf CPU'm DDR4-3200MHz diye mesela oyun içinde 3200MHz mi alırım? Yoksa 5000MHz mi?

CPU maksimum 3200 desteklerse evet 3200 alırsın.

CPU maksimum 3200 desteklerse evet 3200 alırsın.
Anladım teşekkür ederim. Gördüğüm kadarıyla en yeni nesil intel işlemcilerin bile ram hızı 3200, yani hiç bir şekilde anakart desteklesin destemesin 3200Mhzyi geçemiyoruz anladığım kadarıyla. bunun nedeni CPU ların teknolojisinin mi gelişmemesi yoksa üreticilerin yaptığı işgüzarlık mı? satarken koca koca yazılarla 5000MHz ram desteği demesini biliyorlar intel soket anakartlara.

Hangi Z490 yanga setli anakartı kullanıyorsanız resmi sayfada belirtilen desteklenmiş hız aşırtmalı değerlere kullandığınız belleğin çip kalitesine göre yükseltebilirsiniz. 3200 MHz kullanıyorsanız, bu RAM'in potansiyeline göre 3433, 3600 veya 3733 MHz'e kadar çıkılabilir.

Geri
Yukarı