Zayıf sektörlü HDD kurtarılabilir mi?

Makaleler
1
Yer
Ankara
Yıllar önce sarsıldığı için çalışmayan hard diskimi depoya kaldırmıştım, bugün aklıma geldi ve diski çalıştırmayı denedim, şansa şimdilik çalışıyor. Ki halihazırda içindeki dosyaları yedekliyorum ama Hard Disk Sentinel'e göre diskte 65535 zayıf sektör (tam olarak 31,2495232 MB'a denk geliyor) bulunuyor, bildiğim kadarıyla bu "zayıf sektör"ler, "bad/bozuk sektör"lerin habercisi gibi bir şey. Bu zayıf sektörleri düzeltmenin bir yolu var mıdır? Yoksa diski çöpe mi atmalıyım?

Diskin marka ve modeli: Western Digital WD10EURS-630AB1.
Diskin Hard Disk Sentinel durumu:

Screenshot_39.png

S.M.A.R.T. Dökümü:

Screenshot_40.png

Çöpe atmana gerek yok dursun kenarda, benim WD Blue diske de aynı şeyleri söylüyordu 2010'dan beridir çalışıyor :D
Aslında bu diski atmak istemiyorum ama daha öncesinde herhangi bir bilgisayara bağladığımda bilgisayar boot etmiyor, çalışır vaziyetteyken bağladığımda ise sistem yanıt vermiyordu. Bugün denediğimde ne hikmetse çalıştı ve şuan doğrudan içindeki maneviyatı olan dosyaları yedekliyorum, fakat yine aynı sorunu yaşatacağından şüphelenmekteyim.

Aslında bu diski atmak istemiyorum ama daha öncesinde herhangi bir bilgisayara bağladığımda bilgisayar boot etmiyor, çalışır vaziyetteyken bağladığımda ise sistem yanıt vermiyordu. Bugün denediğimde ne hikmetse çalıştı ve doğrudan içindeki maneviyatı olan dosyaları yedekliyorum, yine aynı sorunu yaşatacağından şüphelenmekteyim.
Zamanında aşırı ısınmış belli, yatay durumda kullan derim, bağlantı yerlerini de bir temizle istersen korozyona da uğramıştır. Sonrasında pek bir problem yaşatacağını sanmıyorum aynı şeyler geldi başıma.

Zamanında aşırı ısınmış belli, yatay durumda kullan derim, bağlantı yerlerini de bir temizle istersen korozyona da uğramıştır. Sonrasında pek bir problem yaşatacağını sanmıyorum aynı şeyler geldi başıma.
Yatay olarak şuan kasanın dışında yerde çalışıyor, alkol (kolonya) ile SATA bağlantısını temizleyeceğim. Öncelikle içindekileri sağ salim kurtarayım da. :)

Ek olarak, sarsılması ile ısınmasının ne ilgisi var bilmediğimden soruyorum?

Yatay olarak şuan kasanın dışında yerde çalışıyor, alkol (kolonya) ile SATA bağlantısını temizleyeceğim. Öncelikle içindekileri sağ salim kurtarayım da. :)

Ek olarak, sarsılması ile ısınmasının ne ilgisi var bilmediğimden soruyorum?
İlk sorununu 61 derece olduğu için vermişti, genel prensip metal ısınınca genleşir. :D devredeki temas yerini de temizle unutma.

@BerkayZ87 @hakan yaeger @Okan Demiray Peki bu zayıf sektörleri düzeltmek mümkün müdür? Sanırım bazı yazılımlarla bu sektörleri sektör haritasından silebiliyoruz ama ne kadar işe yarıyor bilmiyorum.
Sektör başlangıç taraflarındaysa pek faydası olmuyor, blokların sonlarında olanlar için programlar vardı ancak pek verim alınabiliyor mu bilmiyorum hiç tecrübem yok o konuda.

Geri
Yukarı