Zemin kattan üst kata internet nasıl çekilir?

MkblGzl

Kilopat
Merhaba alt katta ki iş yerinde hazır bir ADSL bağlantısı var. Bu bağlantıyı üst kata evin kullanması için nasıl yukarı çıkarabilirim yani router mı? Veya access point mi? Çok bilgim yok özetle üst kata hem kablolu hem de kablosuz bağlantıyı nasıl sağlayabilirim? Farklı bir öneriniz olursa yazabilirsiniz. Şimdiden teşekkür ederim.

Bütçeyi bilmiyorum fakat şöyle bir senaryo uygulanabilir:
*Kaynaktan yukarıya Cat-6 kablo çekersiniz.
*Yukarıya gelen kabloyu 5'li (örnek sayı) gigabit bir switch'e bağlarsınız.
*Switch'in bir portuna access point takarsınız. Böylece kablosuz internet erişiminiz olur.
*Geri kalan portlarına da kablolu kullanmak istediğiniz cihazları bağlarsınız.

Bütçe konusu çok net değil ama yalnız switch de amaç mesafe kısaltmak mı? kablo uzadıkça verim düşer diye biliyorum ama sadece router bu işi yapar diye düşünmüştüm ama switch verim sağlayacaksa olabilir ama kablolu cihaz maksimum bir cihaz olur çok cihaz takılmaz düşüncem sadece bir laptop belki şuan. Son olarak cihaz önerisi var mı ? Fiyat performans olabilir mesela yardımcı olursan sevinirim.
Bütçeyi bilmiyorum fakat şöyle bir senaryo uygulanabilir:
*Kaynaktan yukarıya Cat-6 kablo çekersiniz.
*Yukarıya gelen kabloyu 5'li (örnek sayı) gigabit bir switch'e bağlarsınız.
*Switch'in bir portuna access point takarsınız. Böylece kablosuz internet erişiminiz olur.
*Geri kalan portlarına da kablolu kullanmak istediğiniz cihazları bağlarsınız.

Son düzenleme:
Yukari kat ile isyerinin ortalama metre olarak tahmin edebilirmisin? Yani 3-5 kat degildir diye umuyorum. Kabloyu bina icerisindenmi yoksa disardanmi cekme imkanin var? Bence hic Switche gerek bile yok, dogrudan AccessPointe baglasan yeterli. Eger evin büyük degilse ve cihazlar birbirinden uzak degil ise normal orta düzeyli herhangi bi cihaz alabilirsin.

Soruna gelicek olursam. Eger cekecegin kablo 100metreyi gecmiyorsa hizinin tamamini alabilirsin ama eger sagli sollu kablo cekiminde uzunluk 100metreyi gectigi andan itibaren araya bi sinyal güclendirici takmalisin. Benim kanaatimce Switch pek bi verim saglamaz, hem switch hemde accesspoint baglamanin bi anlami yok. Sadece tek bir cihazla hallet. Switch sadece coklu kablolu ihtiyaci duyuldugunda gereken birsey( örn. her odaya bir ethernetportu gibi).
Öneri vermem gerekirse Asus ve Tp-Link öneririm. Bi kac yildir ikisinide isyeri ve evde kullaniyorum bi sorun yasamadim. Ama yinede gereksinimlerine göre bi cihaz alman daha faydali olacaktir.

Bu sizin ne kadar profesyonel çalıştığınıza/çalışacağınıza bağlı.

Modemlerin arkalarında gri bir CAT girişi bulunur. Onun gri olma sebebi, başka bir modemden diğer modeme interneti paylaşıyor, bir nevi Hotspot görevi görüyor.

Böyle bir şey okudum. Kaynakları yazacağım şimdi.

Düzenleme: Onunla ilgili bir şey bulamadım ama şöyle bir şey buldum.

Son düzenleme:
Tahmini ölçü için biraz bakmam lazım tahmini olarak yazarım bir şey bulursam. Kat konusu arada 4 kat var ama normal yeni binalar kadar büyük katlar yok eski bir bina. Kötü bağlantı olmamalı ki bir işe yarasın.Kablo konusu ise dışarıdan da çekebilirim içeriden de o yönden sıkıntı yok içeri biraz zahmetli olur sadece o birde kimi cihaz hepsi bir arada(access point -router) gibi yazmış ve router da amaç tam ne neden router değil de access point bu cihazlardan hem kablolu hem kablosuz alabilirim değil mi? Ayrıca cihaz önerisi için teşekkür ederim.
Yukari kat ile isyerinin ortalama metre olarak tahmin edebilirmisin? Yani 3-5 kat degildir diye umuyorum. Kabloyu bina icerisindenmi yoksa disardanmi cekme imkanin var? Bence hic Switche gerek bile yok, dogrudan AccessPointe baglasan yeterli. Eger evin büyük degilse ve cihazlar birbirinden uzak degil ise normal orta düzeyli herhangi bi cihaz alabilirsin.

Soruna gelicek olursam. Eger cekecegin kablo 100metreyi gecmiyorsa hizinin tamamini alabilirsin ama eger sagli sollu kablo cekiminde uzunluk 100metreyi gectigi andan itibaren araya bi sinyal güclendirici takmalisin. Benim kanaatimce Switch pek bi verim saglamaz, hem switch hemde accesspoint baglamanin bi anlami yok. Sadece tek bir cihazla hallet. Switch sadece coklu kablolu ihtiyaci duyuldugunda gereken birsey( örn. her odaya bir ethernetportu gibi).
Öneri vermem gerekirse Asus ve Tp-Link öneririm. Bi kac yildir ikisinide isyeri ve evde kullaniyorum bi sorun yasamadim. Ama yinede gereksinimlerine göre bi cihaz alman daha faydali olacaktir.
Genel İnternet işini görsün yeter büyük bir dosya indirmek veya online oyun için kullanılmayacak yani İnternetsiz kalınmasın amaç bu hali hazırda bir modem olsa bu yöntemi yapardım masraf da olmazdı ama cihaz yok bu yüzden access point mi olur router mı alınıp bir şekilde bağlantı oması lazım.Öneri için teşekkür ederim.
Bu sizin ne kadar profesyonel çalıştığınıza/çalışacağınıza bağlı.

Modemlerin arkalarında gri bir CAT girişi bulunur. Onun gri olma sebebi, başka bir modemden diğer modeme interneti paylaşıyor, bir nevi Hotspot görevi görüyor.

Böyle bir şey okudum. Kaynakları yazacağım şimdi.

Düzenleme: Onunla ilgili bir şey bulamadım ama şöyle bir şey buldum.

Son düzenleme:
Bütçe konusu çok net değil ama yalnız switch de amaç mesafe kısaltmak mı? kablo uzadıkça verim düşer diye biliyorum ama sadece router bu işi yapar diye düşünmüştüm ama switch verim sağlayacaksa olabilir ama kablolu cihaz maksimum bir cihaz olur çok cihaz takılmaz düşüncem sadece bir laptop belki şuan. Son olarak cihaz önerisi var mı ? Fiyat performans olabilir mesela yardımcı olursan sevinirim.
O dediğiniz verim kaybı çok uzun mesafelerde olur. Yüzlerce metre kullanmayacağınız için sorun olmayacaktır. Ping bile yükselmez diyebilirim. 1 kat var ise tahminen 30 metre falan kullanırsınız herhalde, ölçmeniz gerek. Switch kullanmanızın nedeni de 1 kablo olarak gelen kaynağı 1 bilgisayarda kullanabileceğiniz için, switch kullandığınızda, birden fazla istemciye dağıtabileceksiniz haliyle. Hesapladığınızda çok büyük maliyetli bir iş değil aslında, birkaç yüz lira tutacaktır.

Öncelikle zaman ayırıp yardımınız için çok teşekkür ederim. Ölçü konusunda 18-20 mt. yetiyor kablo verim konusunda sorun yaratmaz. Şuan aklımda kalan tek soru kimi cihaz hepsi bir arada(access point -router) gibi yazmış ve router da amaç tam ne neden router değil de access point .

Router'lar paket yönlendirme yapan cihazlardır. Kullandığınız modemde routing işlemi yapıldığı için router'a ihtiyacınız yok. Access point de bir nevi switch gibi düşünülebilir. Sadece, switch'e kablolu bağlanırken, access point'e kablosuz erişim sağlıyorsunuz.

Sizin almanız gereken bir access point'dir. Modeminiz router görevini de üstlenmeseydi eğer, modeminizden router'a bir kablo giderdi. Router'dan da yukarıya switch'e kablo giderdi. Ağ aynı olurdu yani. Sadece, aşağıdaki modemden direkt kablo gelmeyecekti, araya bir de router girecekti. Router'ların kablosuz özelliği kafanızı karıştırmış sizin ama almanız gereken bir access point.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı