Zenginlerden Niçin Korkuluyor?

AsjasFıdas1000

Hectopat
Merhabalar...

Geçen gün yolda gidiyordum, tam karşıdan karşıya geçmek için yola yaklaştığımda, bir amca da karşı yola geçmeye çalıştı. Sonra spor bir araba amcaya çarptı. Araba hafifçe çarptı ama adam yine de yere düştü. 30-35 saniye içinde yerden kalktı ve çarpan adam da arabadan indi. Adam ya insanlıktan, ya da şikayet etmesin diye çok ciddi ve aşırı şekilde özür diledi. Yaşlı adam estağfurullah, önemli değil falan demeyip, direkt olarak kendisi özür diledi. Çarpan adam bunun üzerine şaşırdı ve amcaya para teklif etti. Bir yerde yemek yiyelim mi gibi bir şeyler söyleyip, üstüne cebinden 100 TL çıkardı. Amca ikisini de kabul etmedi ve korkak bir tavırla tekrar özür diledi ve gitti.

Burada adam hem kendi haklarını bilmiyor, hem de çarpan araba spor araba olduğu için adamın zengin olduğunu düşünüp, korkusundan şikayet etmek istemiyor. Sanki zengin olanlar mafya oluyor. Ben gördüğüm kaza olaylarının çoğunda bu duruma şahit oluyorum.

Suçlu kişi çarpan, haklı ise kaza geçiren kişi olmasına rağmen affetmek veya şikayetçi olmak yerine kendileri özür diliyorlar.

Benim burada merak ettiğim 2 soru var.

1 - İnsanlar zenginlerden neden korkuyor? Üstelik karşısındaki adam hatasını kabul edip, özür dileyip, son derece sıcak bir tavırla yaklaşmasına rağmen neden korkuyorlar?

2 - Yayalar, kendi haklarını bilmiyor mu? Şikayetçi olmak yerine adam resmen tırsıyor ve kendisi özür diliyor. Orada senin hayatın söz konusu. Nedir bu saçmalık?

Yoldan geçen adam zengin diyelim, anlamsızca kendimizden küçüklere abi falan diyoruz veya emrine amade oluyoruz. Patronluğu bile geçtim, sadece yoldan geçen, hayatında ilk defa gördüğün bir insan. Onlar insan, biz de insanız. Bu korkunun sebebi ne? Biri lütfen açıklasın. Yaşlı adama hem üzüldüm, hem de içimden kızdım.

Zenginler parasıyla bazı önemli meslekler de bulunan insanlara işini yaptırabiliyor, tamam bunu biliyoruz. Ancak bunu zengin olmayan birisi niçin kabulleniyor, anlayabilmiş değilim. Bu yasa dışı işlerin artmasını, bu kadar normalleşmesini belki de zenginlerden çok, bizler sağlıyoruz.

Cevap, yazımın içinde gibi zaten ama yine de tartışmak isterim sizlerle.

NOT: Burada zengin arkadaşları suçlamıyorum. Sözlerimin yanlış anlaşılmasını istemem. Sadece insanımızın neden bunu yaptığını, niye aşırı derecede korktuğu bilmiyorum ve anlamak istiyorum.

Son düzenleme:
Beni korkutacak zengin daha anasının karnında zigot olmadı be. Siz ne diyorsunuz? O zengine bir bakış atsam yeter, tipimden korkar zaten. 👹

Bu, bir bakıma algı yönetimi. Mesela insanların gözlerine bakarsınız, bazıları hemen gözlerini kaçırır sizinkilerden. Bunun sebebi korkmaları ve çekinmeleridir.

Bu olayda spor arabası olan adam gayet insani bir şekilde yaklaşmış yaşlı amcaya. Amca sanırım ''bunun arabası bana çarptı diye çiziklerin parasını ödetir bana'' diye korktu belki de ondan özür diledi, bilemiyorum. Çok alakası yok ama şu sahne geldi aklıma.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Amca zenglinlikten değil uğraşmak istemediğinden yapmıştır büyük ihtimalle ki gayet mantıklı. Kimseye bir şey olmamış, niye sürünsün o kadar zaman mahkemelerde? Bunu direkt zengine bağladığınız için zengine korku gibi bir şey olduğunu sanan sizsiniz. Tüm topluma bir şey demeden önce kendinizi bir gözden geçirin ön yargı kimde diye.
@ykula bazı insanlarda olabilir ama toplum genelinde böyle bir şey sezmedim. Bu olayı direkt zenginden korkuya bağlayınca da aklıma bu geldi.

Yeni konular

Geri
Yukarı