Zenginlik şans mı başarı mı?

Tek cevabı olan bir soru değil bu.

Tırnaklarını kazıyarak zenginliğe ulaşan bir kişi için başarı hikayesidir. Onun çocuğunun zenginlik içinde büyümesi ise şanstır mesela. O çocuk başarılı değildir, kendi bu zenginlik için hiçbir katkı sağlamadığı ve şanslı sperm olduğu için şanstır.

Şansla yatarak zengin olan da çoktur tabii ki ama ben bugüne kadar armut piş ağzıma düş şeklinde yaşayıp zengin olan görmedim. Kovalamak gerekiyor.

Bana kalırsa şanstır.

Bunu sadece miras yoluyla ya da çeşitli rastlantılar sonucu hazıra konularak edinilen zengin olma senaryolarını göz önünde bulundurarak değil, yıllarca emek verilerek bu doğrultuda adım adım temeli atılan ve olumlu anlamda nihayete varılan olası senaryoları da göz önünde bulundurarak söylüyorum.

Başarı ile kazanç, her zaman doğru orantılı değildir. Bir insanın, edindiği irili ufaklı herhangi bir ideal doğrultusunda eylemlerine biçim vererek gözlediği, söz konusu olan başarıyı gerçekten de elle tutulabilir bir biçimde spesifik bir şekilde elde edebiliyor oluşu, her zaman da maddi ya da manevi bir şekilde belli başlı konularda/alanlarda başarılı olarak kazanç elde edebileceği anlamına gelmez.
Bu çıkarıma gerek yakın çevremizden gerekse de dünya üzerinde, gerçekten de sarfettiği çaba ve bu doğrultuda varmış olduğu "başarı" diye adlandırabileceğimiz sonucu elde edip de elle tutulabilir, kayda değer denilebilecek bir kazancı elde edemeyen insanları göz önünde bulundurarak gayet de göz tokluğu yaratabilecek oranda varabiliyoruz; bundan dolayı da her ne kadar bir başarı sonucunda belirli bir oranda kazanç elde edilebiliyor olsa dahi her zaman da bu kazancın elde edilemeyeceğini ve bu doğrultuda da verilen emek gereği varılan başarının, sadece maddi değerlerin yanı sıra manevi değerlerle de kazançlı olacak şekilde karşılık bulmayacağını bilmek gerekir.

Her ne kadar belirli bir oranda başarı elde edinilmiş olsa dahi çeşitli ihtimallerin arasında bulunan ve bu doğrultuda da şans eseri elde edilebilecek bir maddi kazanç söz konusu olduğundan ötürü başarılı olunarak edinilen bir zenginlik de çoğu zaman sadece şans eseri olabilir.

Şans da olabilir, piyango gibi. Başarı da olabilir, para biriktirip mantıklı şeylere yatırım yapmak gibi. İkisinden de var.

Geri
Yukarı