Ziya Selçuk istifa etti

Milli Eğitim bakanı Ziya Selçuk istifa etti. İstifa haberini günler önce Sözcü Gazetesi yazarı Sultan Uçar paylaşmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, Milli Eğitim Bakanlığına Bakan Yardımcısı Mahmut Özer atandı.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Umarım sınav sistemleri ve eğitim modelinde köklü ve iyi bir değişim olur diyeceğim ama...
Eğitim gibi hassas konulara atanan bakanların siyaset ve siyasetçiler ile yakından uzaktan alakası olmaması, geç olması ve kesinlikle çok iyi eğitim almış vizyonlu birisi olması gerektiğini düşünüyorum. Yeni eğitim modelini test edecek ve başarısız olursa bunda ısrarcı olmak yerine yeni bir eğitim modeli arayışına geçecek birisi olmalı.
Eğitim bakanlarının seçilmesinde de öğrenciler ve öğretmenlerin söz hakkı olmalı.
Kesinlikle haklısınız, ama yeni gelen eleman öncekinden de beter. Kendisi 50 bin vaka varken sınavların yapılması gerektiğini söylemiş.
Artık halimiz ne olur bilemiyorum.

Umarım sınav sistemleri ve eğitim modelinde köklü ve iyi bir değişim olur diyeceğim ama...
Eğitim gibi hassas konulara atanan bakanların siyaset ve siyasetçiler ile yakından uzaktan alakası olmaması, geç olması ve kesinlikle çok iyi eğitim almış vizyonlu birisi olması gerektiğini düşünüyorum. Yeni eğitim modelini test edecek ve başarısız olursa bunda ısrarcı olmak yerine yeni bir eğitim modeli arayışına geçecek birisi olmalı.
Eğitim bakanlarının seçilmesinde de öğrenciler ve öğretmenlerin söz hakkı olmalı.
Dostum babam 23 ya da 24 senedir devlet memuru ve galiba 11 senedir okul müdürü. Kendisine bu konularda bir şey sorulmadığına eminim ve gelecekte ona ve meslektaşlarına bu konularda soru sorulur mu diye soracak olsam bana güleceğine adım kadar eminim.
Hocam bir şey soracağım.
Lise de misiniz?
Evet.

Doğru söylemis sınavlar yapılsın.
''Doğru söylemiş.'' gibi basit ve etkisiz bir cevap yerine gerekçelerini açıklarsan sevinirim. İnsanlar ölüyorken okullar neden açılsın, açılması ne kadar etkili olur, ne kadar sağlıklı bir karar olur, olası bir virüs taşıma ve yakınının ölmesi öğrenci üzerinden nasıl bir etki bırakır, yüz yüze eğitimde ne kadar iyiyiz?

"Doğru söylemiş." gibi basit ve etkisiz bir cevap yerine gerekçelerini açıklarsan sevinirim. İnsanlar ölüyorken okullar neden açılsın, açılması ne kadar etkili olur, ne kadar sağlıklı bir karar olur, olası bir virüs taşıma ve yakınının ölmesi öğrenci üzerinden nasıl bir etki bırakır, yüz yüze eğitimde ne kadar iyiyiz?

Dışarlarda gezerken bir şey olmuyor ama?

O tür planlı hareketler için eleştiri ve denetleme mekanizmasının çalıştığı bir ortam gerekir. Atama usulü göreve getirilen yetkililerden mevcut yönetim biçimi neyse ona göre iş görmeleri de isteniyor. Ülkede "Siyasal İslam" hakim olduğu için eğitimin ve öğretimin de bu düşünce içinde dizayn edilmesi bekleniyor. Ziya Selçuk, ülkenin farklı kesimlerinden "özel biri" kisvesi ile destek görmüştü ama gelinen nokta ortada. Bu ülkede köklü bir değişiklik olmadan milli eğitimde de ileri görüşlü bir bakış açısı beklemeyin. Yoksa bekleye bekleye canınız sıkılır.

Doğru söylemis sınavlar yapılsın.
7 sayfadır kime ne anlatmaya çalışıyoruz. Vakalar bu kadar artmışken, okullarda doğru düzgün hiçbir önlem alınmıyorken, insanlar ölürken sınavların yapılması ne kadar mantıklı?
Göz ardı et butonunu kullanmam gerekeceğini hiç düşünmezdim.

Geri
Yukarı