Zorunlu askerlik kaldırılmalı mı?

Zorunlu askerlik kaldırılmalı mı?

• Kaldırılmalıdır.

Oy: 456 63,1%
  • Kaldırılmamalıdır.

Oy: 201 27,8%
  • Kararsızım.

Oy: 66 9,1%

• Oy verenlerin toplamı
    723
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Topyekün savaş durumunda her erkek silah tutmayı bilmelidir.
Askerde bekleye bekleye 5-10 atış yapmak ile sahada çatışmak bambaşka şeyler. Ayrıca artık devir değişti, 1. Dünya ve 2.Dünya savaşında ki gibi kimse ordusunu toplayıp, alenen bir devlete savaş açamaz. Artık paravan örgütler ve ekonomik güç ile bu işler gerçekleşiyor.

O yüzden hayal dünyasında yaşamak yerine, ülkenin az zayiat vermesi ve TSK'ya parasal anlamda daha az yük binmesi için Erliğin kaldırılıp, tamamen gönüllülük esasına dayanan profesyonel birliklerin eğitimlerine odaklanılması gerekiyor.

Ben senin canın falan değilim, edebinle konuş. Madem bedelli yapmam umurumda değil ne sataşıyorsun bana? Parası olan gider bedelli yapar olmayan gidip normal askerlik yapar bu kadar basit.
Parası olanla parası olmayanın ikisi de bu ülkenin vatandaşı değil mi? Ne diye parası olmayan adam askere gidiyor?

Zorunlu askerlik kaldırılmalı ve profesyonel orduya geçiş yapılmalı zaten operasyonlarda vs hep uzman askerler görev yapıyor. Profesyonel orduya geçiş gereksiz harcanan parayı azaltır ve ordunun kalitesini artırır. Artık o kadar sayı anlamında üstün ordulara ihtiyaç yok artık önemli olan kabiliyetler kullandığın savunma araçları.
Bir yerde hava üstünlüğünü sağlayamamışsan mesela milyonlarca askerin olsa ne farkeder hepsi ölüme yürür.

Parası olanla parası olmayanın ikisi de bu ülkenin vatandaşı değil mi? Ne diye parası olmayan adam askere gidiyor?

Zorunlu askerlik kaldırılmalı ve profesyonel orduya geçiş yapılmalı zaten operasyonlarda vs hep uzman askerler görev yapıyor. Profesyonel orduya geçiş gereksiz harcanan parayı azaltır ve ordunun kalitesini artırır. Artık o kadar sayı anlamında üstün ordulara ihtiyaç yok artık önemli olan kabiliyetler kullandığın savunma araçları.
Bir yerde hava üstünlüğünü sağlayamamışsan mesela milyonlarca askerin olsa ne fark eder hepsi ölüme yürür.

Anlaşılan o ki bu bahsettiğim "parası olan ve olmayan" kısımı çok yanlış anlaşılmış.

Bedelli askerliği bu kadar savunmamın nedeni herhangi işi olanları normal askerlikten kurtarması. Ben mevcut işimde askere gittiğim için para kazanamayacağım mesela. Ama bedelli yaparak kısa sürede tamamlıyorum.

Çeşitli operasyonlara zaten normal askerlik yapanları almıyorlar sanırım. Askerlik hayatının bir parçası olmuş, maaşlı ve yüksek eğitimli insanları alıyorlar diye biliyorum. Madem sadece eğitimli askerleri savaşa alıyorsun o zaman neden herkesi zorunlu askerliğe alıp hayatın 9 ayını işkence çektirerek geçirtiyorsun onu anlamıyorum. Zaten bu ülkede çalışan hiçbir sistemi anlamıyorum her şey saçma sapan bir hal aldı.

Anlaşılan o ki bu bahsettiğim "parası olan ve olmayan" kısımı çok yanlış anlaşılmış.

Bedelli askerliği bu kadar savunmamın nedeni herhangi işi olanları normal askerlikten kurtarması. Ben mevcut işimde askere gittiğim için para kazanamayacağım mesela. Ama bedelli yaparak kısa sürede tamamlıyorum.
Bedellinin şuan ücreti 55 bin lira mı ne oldu yanlış hatırlamıyorsam. Ayda 10 bin lira kazanan biri 5.5 aylık maaşını vermesi lazım buraya yani askere gitmemek için 5.5 ay ücretsiz çalışacak. Diğer giderleri vs hiç saymazsak tabi. Bu durum 10 bin alan için öyle bir de asgari ücretliyi düşünelim 4250 lira yani 1 yıldan daha uzun süre adam askere gitmemek için çalışması gerekiyor.
Peki niye? Ülkede onca dert varken biri niye bu kadar emeğini bunun için harcamak zorunda? Siyasilerin çocukları çürük raporları alıp gitmiyorken biz vatandaş niye gitmek zorundayız veya parasını ödemek zorundayız? Zaten vergilerimizle yeteri kadarını veriyoruz üstümüzde zaten fazlasıyla yük var bir de niye askerlik yükü yükleniyor?

Profesyonel askerliğin gelmesi ülkede işsizliği de azaltır aynı zamanda kadınlar da orduya katılabilmeli. Gelecek hedefleri olmayan insanlar orduya katılıp eğitim alıp meslek olarak askerlik yaparlar. Orduya katılmayı da bir çok fırsat ile cazip kılarsın. Mesela bak Amerika'ya zorunlu askerlik yok ama askeri personel olarak çok fazla sayıya sahipler sebebi ne meslek olarak askerlik yapmanın bir çok cezbedici ve avantajlı yanı olması.

Aziz Nesin boşuna dememiş Türk halkının %40'ı zekidir diye. Adam askerlik olmasa hiç para vermeyecek ama onun yerine sırf parası var diye fakir halkın yapması için uğraşıyor. Ne diyim.

Evet kesinlikle kaldırılmalı ve profesyonel orduya geçilmeli zorunlu askerlik saçmalıktan başka bir şey değildir kimsenin genç bir insanın hayatının 1 senesini çalmaya hakkı yok.

Bedellinin şu an ücreti 55 bin lira mı ne oldu yanlış hatırlamıyorsam. Ayda 10 bin lira kazanan biri 5.5 aylık maaşını vermesi lazım buraya yani askere gitmemek için 5.5 ay ücretsiz çalışacak. Diğer giderleri vs hiç saymazsak tabii. Bu durum 10 bin alan için öyle bir de asgari ücretliyi düşünelim 4250 lira yani 1 yıldan daha uzun süre adam askere gitmemek için çalışması gerekiyor.
Peki niye? Ülkede onca dert varken biri niye bu kadar emeğini bunun için harcamak zorunda? Siyasilerin çocukları çürük raporları alıp gitmiyorken biz vatandaş niye gitmek zorundayız veya parasını ödemek zorundayız? Zaten vergilerimizle yeteri kadarını veriyoruz üstümüzde zaten fazlasıyla yük var bir de niye askerlik yükü yükleniyor?

Profesyonel askerliğin gelmesi ülkede işsizliği de azaltır aynı zamanda kadınlar da orduya katılabilmeli. Gelecek hedefleri olmayan insanlar orduya katılıp eğitim alıp meslek olarak askerlik yaparlar. Orduya katılmayı da birçok fırsat ile cazip kılarsın. Mesela bak Amerika'ya zorunlu askerlik yok ama askeri personel olarak çok fazla sayıya sahipler sebebi ne meslek olarak askerlik yapmanın birçok cezbedici ve avantajlı yanı olması.

Askerliğin zorunlu olmasının saçmalığı ve profesyonel askerliğin ülkemize kazandırılması durumunda verdiğin örnekler oldukça doğru bu konuda hemfikiriz fakat ben mevcut düzene göre konuşuyorum. Senin haklı benim haksız olmam değil olay. Keşke öyle olsa da verdiğin örnekler ülkemize kazandırılsa.

Ama şu an askerlik zorunlu ya bedelli yapacaksın ya normal şekilde. Ben veya herhangi askerliği bedelli yapacak olan kişilerin bedelli askerlik yapacak olması neden bu kadar rahatsız edici anlamıyorum. Asgari ücretli bireyin sorununlarının kaynağı bizmişiz algısı oluşuyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı