Zorunlu askerlik kaldırılmalı mı?

Zorunlu askerlik kaldırılmalı mı?

• Kaldırılmalıdır.

Oy: 456 63,1%
  • Kaldırılmamalıdır.

Oy: 201 27,8%
  • Kararsızım.

Oy: 66 9,1%

• Oy verenlerin toplamı
    723
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Teknoloji de üretiyoruz.
Koskoca mesajda tek takıldığınız yer orası mı? Ben "teknoloji üretmiyoruz" diye bir şey demedim. Aksine diyorum ki günümüz savaşları teknoloji odaklıdır, teknolojisi olan kazanır. İstersen senin milyonlarca askerin olsun, hepsini tek seferde imha edebilecek teknolojiler olduktan sonra sayının bir önemi yok.

Orada bahsedilen ana vurgu "teknoloji" o konuda sorun yok. Fakat çok yanlış yerden anlayıp anlamı kaydırmışsın. Benim "üretmiyoruz" gibi bir söylemim yok.

İlk iki gerekçe için tartışılır ama üçüncüsü için tartışmam. Terör örgütlerine gönderilen hiçbir askerimiz er değil. Hepsi görevli personel. Er gönderme olayı eskidendi. O yüzden üçüncü argümanınız doğru değil. Diğer ikisi içinde tartışılabilir ama konuda fikirlerimi belli ettim zaten. Onları okuyabilirsiniz.

Maalesef düşündüğünüz gibi değil. Bizzat kendi yaşadığım tecrübelerden dolayı fikrim değişmez. Güneydoğu sınır bölgesinde askerlik yaptım. Çok değil bundan üç sene önce afrin savaşı varken sözleşmeli er olarak Suriye bölgesine giden birçok arkadaşım var. Gerekli personel azlığından dolayı karakolda kalan birçok askerlerin maalesef terör olaylarına müdahalesi gerçekleşiyordu elbette bunların çoğunda bende vardım.
Kısaca şunu söylemek isterim düşünceleriniz tabii ki mantıklıdır. Burada diğer bazı arkadaşlar gibi askere gitmeyen adam değildir muhabbeti çevirmiyorum. Maalesef dostundan çok düşmanı olan bir ülkeyiz ve rakamsal olarak bile olsa ülkenin bazı sayılara ihtiyacı var. Askerliğin zorunlu olmamasını bizim ülkemiz kaldıramaz.

senin bedelli yapman kimsenin umurunda değil. Sadece iki yüzlü olma. Kendin için istemediğini başkası için de istemeyeceksin. Askerlik, Avrupa Birliği ülkelerinde sadece Türkiye'de zorunludur.

Türkiye Avrupa Birliği üyesi mi?

15 ay vaktimi öldürmüştüm, kesinlikle kaldırılmalı.

Koskoca mesajda tek takıldığınız yer orası mı? Ben "teknoloji üretmiyoruz" diye bir şey demedim. Aksine diyorum ki günümüz savaşları teknoloji odaklıdır, teknolojisi olan kazanır. İstersen senin milyonlarca askerin olsun, hepsini tek seferde imha edebilecek teknolojiler olduktan sonra sayının bir önemi yok.

Orada bahsedilen ana vurgu "teknoloji" o konuda sorun yok. Fakat çok yanlış yerden anlayıp anlamı kaydırmışsın. Benim "üretmiyoruz" gibi bir söylemim yok.
Piyadeler de savaşır. Rusya gelse 1 milyon profesyonel askerin ile bir şey yapabilecekmisin ?
Tabiki de Rusyayı alırız demiyorum ama asker de önemli.

Askerde sadece silah eğitimi veriliyor. Tankçısı da var. Gemiye gideni de var.

İki şey de önemli.
Günümüzde savaşlarda piyade kavramı oldukça değişti. Öyle eskisi gibi cepheye 1000 tane adam koyayım da gelenleri vursunlar diye bir şey yok.
Piyadeler tank kullanır gemi de görev yapar.
Savaş zamanı yeterli askerin olmadığı zaman halka ihtiyaç duyabilirsin.
Bunu anlaması bu kadar zor değil. Devir değişti. Askerlik denilen mesleği herkes yapamaz, yapmamalı da zaten.
Herkes yapmıyor zaten.

Alakası yok.
Türkiye'yi AB birliğine almaması tamamen siyasi.
Türkiye girerse meclis çoğunluğuna sahip olacak. Böyle bir gücü Türkiye ye vermezler.
Tamamen zorunlu askerlikle alakası yok. Sadece bir neden. Türkiye, siyasal islam uygularsa zaten anca hayal kurarız.

Son düzenleme:
Tamamen zorunlu askerlikle alakası yok. Sadece bir neden. Türkiye, dinci yönetim uygularsa zaten anca hayal kurarız.
Kardeşim söylediklerimi anlamıyorsun galiba.
Türkiye şuan dinci bir yönetim mi uyguluyor ?
Dinci yönetim uygulansaydı laiklik kaldırılırdı.
İçki yasağı vs gelirdi.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı