Zorunlu askerlik kaldırılmalı mı?

Zorunlu askerlik kaldırılmalı mı?

• Kaldırılmalıdır.

Oy: 456 63,1%
  • Kaldırılmamalıdır.

Oy: 201 27,8%
  • Kararsızım.

Oy: 66 9,1%

• Oy verenlerin toplamı
    723
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Askeri disiplini ön planda olan, tarihi savaşlarla geçen bir millet için konuşmak gerekirse kaldırılmamalıdır. Ucuz milliyetçilik laflarıyla hakareket etmek için konuşmuyorum. Evet normal erler genelde askerde ayak işleri yapar, fakat askerlik genç yaştaki insana sorumluluk yükler disiplin sahibi yapar. Kendi işini halletmeyi, zorda kalırsa ne yapacağını öğretir. Ne düşüncede olursa olsun hangi memleketten olursa olsun dostluğu beraberliği öğretir. Örnek verirken sadece ayak işlerinden bahsediliyor. Tabii şimdi insanlar son ana kadar tecil ettirip 28 29 yaşında askere gittiği için "ya ben koca adam oldum, yok işte benim işim gücüm var, ben evlendim" gibi laflar ediyor. O yaşlarda gidip kendinden yaşça küçük üstlerinden emir almak beyefendiye batıyor. Askerliğin kanun yaşı en ideal yaşlardan biridir. Genç olduğunuz her şeyin yeni yeni farkına vardığımız yaşlar. O yüzden bana kalırsa askerlik tam yaşınız geldiğinde yapılmalı ve her gencin yaşaması gereken bir duygu, şunu da kesinlikle belirteyim eskiden 2 sene 3 sene askerlik yapanları ayırıyorum gerçekten çok uzun süreler. 6 ay ideal.

6 ay askerlik için de bu kadar ağlanmaz be kardeşim. Vaktin değerli olur gitmezsin anlarım da ne dediğin belli değil, ne demeye çalıştığın belli değil. İstersen seni özel fanusta yaşatalım, güzel güzel yaşar gidersin.
Vakti o kadar değerli ki Sosyal'de fikrini savunan kişilere AKP'li koyundan betersiniz yazıyor hocam...
Eğer iyi maaş kazanıyorsundur ve işini kaybetmek istemiyorsundur bedelli yapıp geçersin. (Bedelli işi bana mantıklı gelmiyor ama yapacak bir şey yok.)

Wikipedia'nın doğru kaynak olduğunu savunmayın. Bir üniversite ödevinizde kaynağa Wikipedia yazarsanız size gülerler, oraya da siz biz gibi insanlar yazıyor. Kadın istediği şartta askerlik yapabiliyor zaten? Erkeklerde ise bu sorumluluk.
Kaynak belirtme sebebim aha doğrudur demek için değil zaten. Söylemin bana ait olmadığını göstermek içindi ayrıca bunu görmek için tek kaynağa bakmana gerek yok. Avrupada zorunlu askerlik yazarak bir araştırma yap bakalım kendinde göreceksin bence. Bu kadar ölümüne savunmakta ayrı bir gariplik. Zaten kafa yapın belli kadın isterse yapabilir diyorsun ama erkeğe sorumluluk falan hala aynı zırvaları anlatıyorsun. Benim anlattığım şey bu bile değil. Her neyse madem bu kadar seviyorsun askerliği git yap yaptıysan da sonradan git personele falan katıl ne bileyim. Şu anda tek gerçek sen kabul etsen de etmesen de 6 ay bomboş bir zaman israfından başka bir şey değildir. 1 aya düşürülmeli ve herkese temel eğitim verilmeli. Hadi herkes kısmını geçtim 1 veya 2 ay askeri eğitim için yeterlidir. Fazlası ile insanların zamanını çalmak zaten anca bizim seviyemizdeki veya çok tutucu özgürlük denen şeyden habersiz ülkelerde görülür.

Cevap vermeyecektim ama çok zoruna gidiyorsa askerlik, gidip pembe teskere alabilirsin. Henüz askere gitmemişsin belli, hayatta hiçbir başarısı olmayan baba parası yiyen kişilerden duymuşsun askerliği ve zoruna gidiyor. Evet, ciğeri 5 kuruş etmez adamı harcıyorlar orada. Akıllı ol kendine yatırım yap seni de harcamasınlar orada. Resmen gurur meselesi yapmışsın, tuvalet mi temizleyeceğim orada, patates mi soyacağım.

Bazen diyorum keşke askerlik 18 ay olsa tekrar. Ülkede o kadar disiplinsiz vasıfsız insan var ki, bazen inanamıyorum bu sayıya. Kimse(genel değil çoğu kişi) işini düzgün yapmıyor, bir görevi ve sorumluluğu varsa sallıyor bir ara yaparım diyor. Sen bunu askerde yapamazsın, orası elini kolunu sallayarak gezebileceğin yer değil. Annenin babanın sana öğretemediği disiplini orada öğreniyorsun, orada yalnızsın ailen ya da akraban yok. Can dostum dediğin kişi var, ne kadar sevsen de sevmesen de onun için çabalayacaksın. O ceza alıyorsa sende alacaksın. Bunu yapmak zoruna gidiyor değil mi? Askerlik sana sevgiyi, disiplini ve birbirimize bağlı kalmayı öğretir. Tüm bunlara rağmen hala zoruna gidiyorsa askerlik, vasıfsızlar derneğine hoş geldin.

Disiplini askerlikte öğreniyorsan sana yazacak şeyim yok demektir daha sen önce askerlik tanımını öğreteyim askerlik vatan savunması için eğitim verilir ve olası savaş ve isyanlarda asker gönderilir ve o isyan ve savaş bastırılır disiplin hayatın genelinde olan olan bir şeydir sosyallikte aynı her alanda hayatta bulunur iyiyce saçmaladınız sizde.

Kaynak belirtme sebebim aha doğrudur demek için değil zaten. Söylemin bana ait olmadığını göstermek içindi ayrıca bunu görmek için tek kaynağa bakmana gerek yok. Avrupada zorunlu askerlik yazarak bir araştırma yap bakalım kendinde göreceksin bence. Bu kadar ölümüne savunmakta ayrı bir gariplik. Zaten kafa yapın belli kadın isterse yapabilir diyorsun ama erkeğe sorumluluk falan hala aynı zırvaları anlatıyorsun. Benim anlattığım şey bu bile değil. Her neyse madem bu kadar seviyorsun askerliği git yap yaptıysan da sonradan git personele falan katıl ne bileyim. Şu anda tek gerçek sen kabul etsen de etmesen de 6 ay bomboş bir zaman israfından başka bir şey değildir. 1 aya düşürülmeli ve herkese temel eğitim verilmeli. Hadi herkes kısmını geçtim 1 veya 2 ay askeri eğitim için yeterlidir. Fazlası ile insanların zamanını çalmak zaten anca bizim seviyemizdeki veya çok tutucu özgürlük denen şeyden habersiz ülkelerde görülür.
Kendi görüşünüzü başkalarının görüşüne zırva diyerek haklı çıkartmanız sizi hem gülünç hem de küçük düşürüyor. Yanıt vermeye bile değmezsiniz.

@405668 mesajımda kaldırılmamalıdır yazacağım yere kaldırılmalıdır demişim, sanırım bu yüzden beğenmedin hocam çünkü aynı düşünceleri paylaşmışız :)

Kendi görüşünüzü başkalarının görüşüne zırva diyerek haklı çıkartmanız sizi hem gülünç hem de küçük düşürüyor. Yanıt vermeye bile değmezsiniz.
Herkes herkesin düşüncesini beğenmez, beğenmek zorunda falan da değil. Bana göre anlattıkların zırva bundan dolayı görüşümü belirttim, haklı çıkmak gibi bir çabam da yok zaten, tam tersine sabahtan beri haklı çıkmaya çalışan sensin. Üstteki ankette açıkça gösteriyor ki insanların genel kanısı Zorunlu askerlik kaldırılmalıdır yönünde. Ankette birinci olarak bu çıkmış yani sizin bir yaranız var ki burada gocunuyorsunuz bir şeyler anlatıyorsunuz.

Zaten toplumda bile askerliğe asker yetiştirmek olarak değil, askere giden "adam olur" gözüyle bakılıyor maalesef. Geleceğine dair bir hedef kuran erkeklerin önüne direkt "Yavaş ol koçum sen daha askere gideceksin" argümanı yerleştiriliyor. Yani o vatani görev ruhundan çıkalı bir süre oldu.
Bir de ''Askere gitmeyene kız yok.'' Lafı var, sinir olurum bu lafa. Erkek olsam, beni sevecek kadın askerlik yaptığım için beni seviyorsa, askerlik yapmamış olsam beni istemeyecekse, olmaz olsun öyle sevgili.

Bir de ''Askere gitmeyene kız yok.'' Lafı var, sinir olurum bu lafa. Erkek olsam, beni sevecek kadın askerlik yaptığım için beni seviyorsa, askerlik yapmamış olsam beni istemeyecekse, olmaz olsun öyle sevgili.
Kız demiyor ki ailesi diyor. Yıl 2022 millet görücü usulü evleniyor. Bunun suçu askerlik değil.
Herkes herkesin düşüncesini beğenmez, beğenmek zorunda falan da değil. Bana göre anlattıkların zırva bundan dolayı görüşümü belirttim haklı çıkmak gibi bir çabam da yok zaten, tam tersine sabahtan beri haklı çıkmaya çalışan sensin. Üstteki ankette açıkça gösteriyor ki insanların genel kanısı Zorunlu askerlik kaldırılmalıdır yönünde. Ankette birinci olarak bu çıkmış yani sizin bir yaranız var ki burada gocunuyorsunuz bir şeyler anlatıyorsunuz.
Eğer çoğunluğun oyu doğru kabul ediliyorsa ülkenin %52'si de RTE'ye veriyor hocam? :D

Orta Doğu'da yaşıyoruz. Devlet gücünü kaybetse ülkeyi bölecek unsurlar var. Bu ortamda mümkün değil gönüllü askerlik.
Evet, sınırlarımızda savaşlar, terör şu anki durumda asla kaldırırlmamalıdır.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı