İnceleme Zotac GeForce RTX 3050 Twin Edge 8 GB

Merhaba dostlarım bu Makalem'de sizlere 3 ay önce aldığım Zotac GeForce RTX 3050 Twin Edge 8 GB ekran kartının incelemesini ve uzun kullanım yorumlamasını yapacağım.

Sistem özelliklerim:
İşlemci: AMD Ryzen 5 5500 3.60 GHz 6 Core 12 thread.
Bellek: G.Skill Ripjaws 8x2 16 GB 3000MHz CL16 DDR4.
Ekran kartı: Zotac GeForce RTX 3050 Twin Edge 8 GB.
SSD: Adata Legend 750 500GB.
Anakart: Gigabyte B450M K rev 1.0 AM4 (BIOS version: F2a)
PSU: Frisby 600W 80+ Bronze.
Kasa: Frisby 4x120 ARGB fanlı kasa.

Evet sistem özelliklerim bu şekilde. Öncelikle ekran kartının teknik detaylarından bahsetmek isterim.

Teknik detaylar:

Kartın VRAM boyutu 8 GB GDDR6 ve tahmin edeceğiniz üzere 1080p kartı. 128 bit bellek arayüzüne sahip ve 224Gb/s bant genişliği sunuyor. PCI arayüzü ise PCI-e 4.0X8. üzerinde Samsung bellekler olan kart LHR Edition yani mining konusunda kısılmış bir kart yine de denemek amaçlı LoL. Miner'dan ETH kazmayı denedim ve 20-25mh/s değerlerini gördüm. Kart 1 tane 8 pin güç girişi istiyor. TDP değeri 130W yani bu kart için 300W PSU kullansanız bile sorun olmayacaktır tabii bu sistem parçalarına göre değişiklik gösterebilir önerilen minimum 500W. Kartta 80 tensor çekirdeği, 20 Ray Tracing(RT) çekirdeği bulunuyor. DirectX 12.2 (DirectX Ultimate) desteği var. 12milyon transistöre sahip. 1X HDMI 2.1, 3X DisplayPort 1.4a çıkışlarına sahip.

Kartın kullanım alanı ve performansı:
Evet şimdi de kartın kullanılacak alanından ve performansından bahsedeceğim ve birazcık kendi görüşümü de ekleyeceğim.
Kartın temel amacı 1080p oyunculuk yönünde. Özellikle Valorant, CS:GO tarzı FPS oyunlarında 144, 165, 240 Hz monitörler için birebir. İsteyen 360Hz'de kullanabilir. Kart AAA dediğimiz yani üst seviye oyunlarda (God of War, Cyberpunk 2077, RDR2) tarzı oyunlarda 60FPS verebiliyor ve 60FPS bu tarz oyunlar için yeterli. Peki hangi ayarlarda verebiliyor? Kartın RT desteği yani ışın izleme desteği mevcut aynı zamanda DLSS 1.0-2.0, FSR 2.0 ölçeklendirme teknolojilerini de barındırıyor. Bunların anlamını anlatmayacağım öğrenmek isteyenler internetten bakabilir. Örneğin Cyberpunk 2077'yi ele alalım. Bu oyunda Ultra grafiklerde RT teknolojisi kapalı bir şekilde çok rahat 60FPS seviyelerini görebiliyorsunuz. Fakat RT teknolojisini açınca kart yerle bir oluyor. Bu yüzden burada DLSS teknolojisi devreye giriyor. DLSS'i dengeli moduna aldığımızda görüntüde fark olmayacak şekilde rahatça tekrardan 60FPS'e çıkarabiliyoruz. Bu kart bu tarz oyunlarda gayet akıcı bir performans veriyor fakat naçizane önerim RT teknolojisini gerekmiyorsa açmayın çünkü 3050 dediğimiz kart GTX 1660 Ti kartının yenilenmiş teknolojilerle barındırılmış versiyonu. Yani saf güç anlamında 2060'tan bile geride. Bu kart için RT teknolojisi çok fazla diyebiliriz. Valorant tarzı oyunlarda ise R5 5500 işlemci ile Ultra ayarlarda 250+ FPS gördüm. CS:GO içinde aynısı geçerli. Performans olarak 1080P'de yeteceğini söyleyebilirim.

Sıcaklık değerleri:
Kartın %100 kullanımda bile 60 dereceyi geçtiğini görmedim. Odam havadar bir oda Adana'da yaşıyorum kasamın önünde 3 arkada 1 tane egzoz fanı olacak şekilde 4 adet fan var. Karttan çok ses gelmiyor hatta hiç diyebilirim genelde fan devri %30 seviyelerinde.

Stüdyo programları:
Şahsen bu kartı Adobe Premiere Pro 2023, Photoshop 23, After Effects 22 gibi programlarda kullandım ve After Effects hariç hiçbir sorun yaşamadım. After Effects ise çok kastıran bir program kart ile alakası yok gerçekten zorluyor ancak iş görür.

Peki 2K'ya çıkarsak ne olur?
Elbette kendim bunu deneme fırsatım olmadı fakat eminim ki Ultra ayarlarda akıcı olsa da çok 60FPS'i görmeniz zorlaşacaktır. Bu durumda DLSS teknolojisini gerektikçe her yerde kullanmalısınız. Ben illa da 2K oynayacağım diyorsanız DLSS mutlaka işinizi görecektir. Fakat dediğim gibi 1080P'de çok daha performanslı. 4K ise biraz zor gibi en düşükte belki.

fiyatını hak ediyor mu? Kimler kullanabilir? Alternatifleri neler?

Öncelikle tabii ki ekonomi gereği hiçbir şey fiyatını hak etmiyor. Yine de bakacak olursak bu Kart'ı almak yerine RX6600'e bakmanızı öneririm. RX6600 direk olarak 3060'ın rakibi bir kart ve 3050 ile 3060 arasında ciddi farklar mevcut.

Peki bu kartı kimler alabilir?
Bence bu kartı alacak kişiler NVIDIA kullanmak isteyen, DLSS, Shadow Play, NVIDIA codec teknolojilerini kullanmak isteyen, FPS oyunlarına ağırlık versede güncel oyunlarda oynayan kişiler için ideal.

Alternatifleri neler?
Bu kart 26 Haziran 2023 tarihi ile 7-8bin TL ile satışta. Bu fiyata RX6600 bulunabiliyor ve kesinlikle daha iyi bir kart. Üstüne ekleyebilirseniz 2K'da bile iş görecek RX 6600 XT modelini alabilirsiniz.

Benim görüşüm:
Kart performanssız değil ama elbette bir 3070'te değil. Alınabilir ama alternatifleri de göz önünde bulundurmanızı öneririm. Şahsen memnun kaldım keşke şöyle olsaydı dediğim bir yanı yok pişman da değilim. Zotac markasına da güvenebilirsiniz yurt dışında gerçekten iyi işler çıkaran bir firma.

Maalesef fiyatını hak etmeyen kart, güçsüz yani çok ucuza bulunmadığı sürece alınmaz. Daha düşük fiyata RX 6600 var ve çok daha güçlü sadece NVIDIA alacak olsam bile 3050'yi ancak çok ucuza bulduğum zaman tercih ederdim.

Zotac twind edge 3050 fiyatına baktım 8,500 TL gibi komik bir fiyatı var asla ama asla değmez.

Yeni konular

Geri
Yukarı