İnceleme Zotac RTX 4070 Super Twin Edge OC Kutu Açılış & İnceleme

Selamlar!

21 yıl aranın ardından tekrar NVIDIA ile buluşmanın tatlı heyecanını yaşıyorum bu sıralar. 2003 yılında sahip olduğum ilk bilgisayardaki GeForce FX5200'ün ardından sırasıyla X1650-HD4750-HD6950-R9 390 ve 5700XT ekran kartlarına sahip oldum ve AMD beni F/P açısından hep tatmin etti. Lakin şu "Upscale", DLSS, Frame Generation geldi, mertlik bozuldu. Uzun lafın kısası, yeşil takım kalbimi ve cüzdanımı çalmayı başardı. İncelemeye geçelim.

Kartı N11 DFS Bilgisayar satıcısından yaklaşık 28.500TL'ye sipariş verdim (04.02.2024). 3 günde ülkenin diğer ucuna elime inanılmaz iyi paketlenmiş şekilde geldi. Satıcıya ve kargoya puanım 10 :)

Kutuya gelelim;

MSI&ASUS gibi üst düzey üreticilere göre ZOTAC biraz daha bütçe dostu bir marka. Haliyle kutusundan, kartın kendisine kadar bir miktar kalite eksikliği hissediyorsunuz. Kutunun kendisinde veya içeriğinde "premium" bir hissiyat ne yazık ki yok. Kartın kendisi, inanılmaz iğrenç gözüken 2x8Pin'den 12Pin'e dönüştürücü, kullanım kılavuzu, garanti belgesi ve fotoğraflarda da gördüğünüz sticker vari bir şey çıkıyor.
thumbnail_IMG_3084.jpg

thumbnail_IMG_3085.jpg

thumbnail_IMG_3086.jpg

thumbnail_IMG_3087.jpg

Kartın kendisi RTX 4070 Super'lere giriş modeli olduğundan aman aman bir soğutma, dizayn beklemiyordum öyle de oldu. Oldukça ince bir soğutucuya sahip. Metal arka plakası var, ZOTAC GAMING kısmında ufak bir RGB ışık barındırıyor, hepsi bu.
Kartın Boyutları;
234.1mm x 123.5mm x 40.2mm
Görüntü Çıkışları;
3x DP 1x HDMI
Tavsiye Edilen Güç Kaynağı:
650W

Genel olarak kartın boyutlarını ve tasarımını beğendiğimi söyleyebilirim. Oldukça şık ve kompakt. Anakart üzerinde 2 slot yer kaplıyor.
Lakin yukarıda da bahsettiğim şu dönüştürücü kablo ne yazık ki bütün estetiği öldürüyor. Güvenemediğimden "sleeve" kablo da kullanamıyorum patlar diye.

thumbnail_IMG_3091.jpg

thumbnail_IMG_3088.jpg

thumbnail_IMG_3090.jpg

Kıyaslama olması açısından eski kart & yeni kart görüntüsü:
thumbnail_IMG_3096.jpg

Ve... 21 yılın ardından DDU ile AMD sürücülerini kaldırıp bilgisayarı kapatıyorum, 5700XT'ye hoşça kal diyorum, 4070 Super'i yerleştiriyorum. Bilgisayarı başlatıyorum ve... o da ne? Ekrana görüntü gelmiyor. DP kablosunu çıkartıyorum, HDMI takıyorum yok. Belleklerden ikisini çıkartıyorum yok. Anakart CMOS sıfırlıyorum yine yok. Yok Allah yok! Ümitlerimin tükendiği anda PC'yi monitöre bağlamak yerine TV'ye bağlamayı karar veriyorum ve nihayet görüntü geliyor. Kendi monitörüm 144Hz'de kaldığı için vermemiş görüntüyü. Yürekler ağıza geldi. Hallettik.

İlk izlenim ve deneyim? Sessiz. Sessiz, derinden ve soğuk. Yıllarca AMD'de kaldığımdan ne elektrik faturaları ödedim bir bilseniz. Ve o "AMD Normali" sıcaklıklarda kendi odamda ne kadar piştim, ah bir bilseniz.
Dünya varmış.

Şimdi geriye tek bir sorun kalıyor. Benim en son 2019 yılında güncellediğim, AM4 platformu kullanan bilgisayarım RTX 4070 Super için bir darboğaz durumu oluşturacak mı?

Oyun testleri için beklemede kalın.
Alan Wake 2, CP2077, Starfield, Baldur's Gate 3, Warhammer 3, Trine 5 testleri yolda...

Dosya Ekleri

• thumbnail_IMG_3092.jpg
    thumbnail_IMG_3092.jpg
    95,2 KB · Görüntüleme: 158
  • thumbnail_IMG_3089.jpg
    thumbnail_IMG_3089.jpg
    176,1 KB · Görüntüleme: 150
Elden Ring.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Oyunda 60 FPS kilidi olduğu için ne kadar yüksek FPS verdiğini göremiyorum ve oyuna Ray Tracing özelliği eklenmiş. Tüm ayarlar maksimumda zaman zaman anlık 57-58 FPS'e düştüğüne göre verdiği değeri oradan tahmin edebilirsiniz. Oyunda DLSS vb. teknoloji desteği yok.

NVIDIA kartlar Elden Ring de sabit 60 veremiyor RTX olmasa bile, 57 ve üstünü 60 say o yüzden.

Vay be ne para 4070 ti oc zotac ı 15 bin tl almışdım .
Teknolojik ürünlerin fiyatı ne yazık ki yerinde durmuyor. Hangi ürünleri ne fiyata aldığımı yazmaya kalksam kendimi çok üzerim. Emekli ettiğim kartı 2019 yılında 3.400TL almıştım mesela :)

Fatura konusunda özellikle fanboyluk yapmışsın kardeş elindeki kartın eski kartından zerre güç tüketimi farkı yok, özellikle Zotac biraz bakırlardan çaldıysa yazın görürüm seni.

Hayırlı olsun güle güle kullan ama 2 çift lafım var sana,
Vermissin zehri 20 sene AMD kart kullanmışsın cennete düşmüş gibi tepki vermeni hiç ama hiç anlayamadım, adamlar 3. gün ölü fiyatına verip kurtuyorda sen bayağı memnun memnun kullanmışsın. İşte bu ayıp çünkü yalan olmasın 5700XT 200-225W bir şey çekiyor elindeki kartta 200W çekiyor. Kaldı ki Zotac marka ve MSI, ASUS başta olmak üzere bu soğutmanın kalitesini üst seviyede iyi ayarlıyorlar. Güncel olmasa da bazıları, çoğu premium kartta giriş seviyesi kartta elimden geçti ve soğutma tarafında bu önde gelenlerin top modelleri dışında herkes benzer soğutma kullanır. Bir tek o üstteki plastik kapak fark ediyor inan bana fanlar falan işin reklamı arada dağları devirecek bir fark olmuyor. Yani bahse girerim elindeki kart aşağı yukarı 5700XT ile çok yakın sıcaklıklarda çalışacak.

Tamam yazılım konusunda başın ağrımıştır ama kinlenip de böyle sallayabildiğine sallama. Bu kadar bezdiydinde 20 sene ne diye kullandın?

Yalan yok RTX 2060'da kullandım RX 5600XT de ama bana sorarsan öyle AMD deyince midem bulanacak oh be kurtuldum diyecek bir deneyimimde yok, NVIDIA deyince ohh çekecekte.
Onun dışında 10 numara rehber eline sağlık.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle üslubunuzu düzeltin, ben sizin "kardeşim" diye hitap edebileceğiniz, sen diliyle konuşabileceğiniz birisi değilim, sizi tanımıyorum.
Herhangi bir firmanın "fanboyluğunu" yaptığımı da düşünmüyorum. Kendi tarzıma göre satın alım sürecimi insanların ilgiliyle okuyabileceği şekilde şekillendiriyorum, yıllardır yaptığım şey bu. Okursunuz, beğenirsiniz beğenmezsiniz, orası size kalmış. Nefret diliyle konuşmanın alemi yok.
AMD'nin yıllardır F/P olarak beni memnun ettiğinden lakin sıcaklık ve fatura anlamında NVIDIA'dan geride kaldığını belirttim. Bunu internet üzerinden hangi incelemeye bakarsanız bakın, siz de görürsünüz. Biliyorsunuz da.
Bunu belirtmem üzerine yazdığınız "kinlenip de böyle sallayabildiğine sallama utanmaz adam" şeklindeki çirkin cümlenizi gençliğinize veriyorum.
Bir elektronik ürün üreten firmaya kinlenecek, "fanboyluğunu" yapacak durumda değilim inanın ki, işim gücüm var. 1 hafta öncesine kadar severek 5700 XT kullanıyordum, şimdi yine severek 4070 Super kullanıyorum.

İddia ettiğiniz konular hakkında bir şeyler daha yazmak isterdim ancak mesajınızdaki yazım yanlışları gözlerimi kanattı. Ancak tebrik ederim, vaktimden ayırıp da 16-17 oyunun performans verilerini paylaştığım şu konuyu çok güzel kirlettiniz mesajınızla.

Güncelleme: 16.02.2024 itibariyle 5700X3D siparişi verdim. 3700X ile arasındaki farkları gösteren yeni performans verilerini işlemci gelince paylaşacağım. Bazı oyunları tekrar indirmek çok uzun süreceği için her oyun olmayacak.

Güncelleme 2: Bahsettiğim işlemci yükseltmesini yeni bir konu üzerinden paylaşmayı düşünüyorum işlemci incelemesi adı altında.

Son düzenleme:
Öncelikle üslubunuzu düzeltin, ben sizin "kardeşim" diye hitap edebileceğiniz, sen diliyle konuşabileceğiniz birisi değilim, sizi tanımıyorum.
Herhangi bir firmanın "fanboyluğunu" yaptığımı da düşünmüyorum. Kendi tarzıma göre satın alım sürecimi insanların ilgiliyle okuyabileceği şekilde şekillendiriyorum, yıllardır yaptığım şey bu. Okursunuz, beğenirsiniz beğenmezsiniz, orası size kalmış. Nefret diliyle konuşmanın alemi yok.
AMD'nin yıllardır F/P olarak beni memnun ettiğinden lakin sıcaklık ve fatura anlamında NVIDIA'dan geride kaldığını belirttim. Bunu internet üzerinden hangi incelemeye bakarsanız bakın, siz de görürsünüz. Biliyorsunuz da.
Bunu belirtmem üzerine yazdığınız "kinlenip de böyle sallayabildiğine sallama utanmaz adam" şeklindeki çirkin cümlenizi gençliğinize veriyorum.
Bir elektronik ürün üreten firmaya kinlenecek, "fanboyluğunu" yapacak durumda değilim inanın ki, işim gücüm var. 1 hafta öncesine kadar severek 5700 XT kullanıyordum, şimdi yine severek 4070 Super kullanıyorum.

İddia ettiğiniz konular hakkında bir şeyler daha yazmak isterdim ancak mesajınızdaki yazım yanlışları gözlerimi kanattı. Ancak tebrik ederim, vaktimden ayırıp da 16-17 oyunun performans verilerini paylaştığım şu konuyu çok güzel kirlettiniz mesajınızla.

Güncelleme: 16.02.2024 itibarıyla 5700x3D siparişi verdim. 3700X ile arasındaki farkları gösteren yeni performans verilerini işlemci gelince paylaşacağım. Bazı oyunları tekrar indirmek çok uzun süreceği için her oyun olmayacak.

Güncelleme 2: Bahsettiğim işlemci yükseltmesini yeni bir konu üzerinden paylaşmayı düşünüyorum işlemci incele.

Mesi adı altında.

Güncelleme: 16.02.2024 itibarıyla 5700x3D siparişi verdim. 3700X ile arasındaki farkları gösteren yeni performans verilerini işlemci gelince paylaşacağım. Bazı oyunları tekrar indirmek çok uzun süreceği için her oyun olmayacak.

Güncelleme 2: Bahsettiğim işlemci yükseltmesini yeni bir konu üzerinden paylaşmayı düşünüyorum işlemci incelemesi adı altında.

Güzel bir inceleme olur benim de aklımı kurcalıyor Ryzen 7 5700Xden Ryzen 7 5700x3D ye geçmek değer mi ondan emin değilim tek.

3700X’den geçiş tahminlerime göre, oyuna bağlı olmak üzere, %20-30 dolaylarında performans artışı sağlayacak bana. 5700X’den geçiş için emin değilim.

5700XDEN 5800x3D ye geçtim işlemci bazlı oyunlarda farka örnek.

Valorant 350-400 oldu 600-750

Ekran kartı ağırlıklı oyunlarda ise 15 FPS civarlarında misal Cyberpunk'da 10 FPS.

Ama genelde tüm oyunlarda en büyük farkmin yani %1 Low olan değerde hepsinde bayağı yüksek çıkıyor.

Bu da takılma stutter gibi sorunların olmamasını akıcılığı sağlıyor. 3D'nin en büyük cache farkı bu.

Warzone da yağ gibi mesela. Zorlamıyor.

Not: Bu bahsettiğim 1080p içindir 5800x3D + 4070 tabii 2K falan çok farklıdır.

Benim için en büyük zevk World of Warcraft oynuyorum ana şehir çok kalabalık ve önceki tüm işlemciler 60'ın altına düşüyordu FPS de droplar olabiliyordu şimdi yağ gibi kayıyor :D

5700XDEN 5800x3D ye geçtim işlemci bazlı oyunlarda farka örnek.

Valorant 350-400 oldu 600-750

Ekran kartı ağırlıklı oyunlarda ise 15 FPS civarlarında misal Cyberpunk'da 10 FPS.

Ama genelde tüm oyunlarda en büyük farkmin yani %1 Low olan değerde hepsinde bayağı yüksek çıkıyor.

Bu da takılma stutter gibi sorunların olmamasını akıcılığı sağlıyor. 3D'nin en büyük cache farkı bu.

Warzone da yağ gibi mesela. Zorlamıyor.

Not: Bu bahsettiğim 1080p içindir 5800x3D + 4070 tabii 2K falan çok farklıdır.

Benim için en büyük zevk World of Warcraft oynuyorum ana şehir çok kalabalık ve önceki tüm işlemciler 60'ın altına düşüyordu FPS de droplar olabiliyordu şimdi yağ gibi kayıyor :D

Soğutucunuz ne ve ortalama kaç derece de çalışıyor Ryzen 7 5800x3D kule tipi fanla uyumlu olursa belki düşünebilirim o zaman.

Geri
Yukarı