Elektro gitarda distortion tonu sorunu

Hocam adamda tertemiz bir Les Paul var. Aynı sertlikte ton alamamanız normal yani.
aynı şekilde almayı zaten beklemek hata biliyorum ama adam kademe 5 te bile benim son kademede yakaladıgım performansı alıyor ayriyetten ben bunu 1 2 kademe düşürdüğümde aradaki fark gezegen kadar oluyor hani benim sorunum bu 1 2 kademe düşürdüğümde bu kadar fark olması normal mi

Hayatımda hiç HSS gitar kullanmadığım için normal midir yoksa gitarda bir sıkıntı mı vardır net bir şey diyemeyeceğim. Ortalık durulduğu zaman yakınınızdaki bir müzik markete veya bir luthier'a götürerek danışabilirsiniz.

Muhtemelen amfide bir sıkıntı var. Bir video çekip YouTube üzerinden paylaşabilir misiniz? Ayrıyeten manyetikleri biraz yükseltirseniz faydası olabilir.

Manyetikleri nasıl yükselteceğinizi veya alçaltacağınızı bilmiyorsanız:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Volüm potansını kısınca gainin azalması normal. Normalde güçlü ve iyi distortionlarda palm mute - ritm kullanımında en güçlü ses 7-8 civarı elde ediliyor. Daha fazla açınca palm muteda yeterince "mute" yapmıyor :) Soloya geçildiğinde 10'a boostlanıyor. Benim Vox lead kulaklık amfimde böyle mesela. Ayrıca yine ritmde pickup selektörü en sağdaki (gitar kucağındayken en sağda) manyetiğe ayarlanmalı.

Muhtemelen amfide bir sıkıntı var. Bir video çekip YouTube üzerinden paylaşabilir misiniz? Ayrıyeten manyetikleri biraz yükseltirseniz faydası olabilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
manyetik yükseltmeyi deneyeceğim amfide sıkıntı olduğunu nasıl anladınız
Volüm potansını kısınca gainin azalması normal. Normalde güçlü ve iyi distortionlarda palm mute - ritm kullanımında en güçlü ses 7-8 civarı elde ediliyor. Daha fazla açınca palm muteda yeterince "mute" yapmıyor :) Soloya geçildiğinde 10'a boostlanıyor. Benim Vox lead kulaklık amfimde böyle mesela. Ayrıca yine ritmde pickup selektörü en sağdaki (gitar kucağındayken en sağda) manyetiğe ayarlanmalı.
anladım hocam zaten humbuckerda çalıyorum

manyetik yükseltmeiy denedim ve cok bariz bi değişim olmadı cok hafif değişti gibi

Son düzenleme:
Manyetik yükseltmeyi deneyeceğim. Amfide sıkıntı olduğunu nasıl anladınız?
Anlattığınız kadarıyla zaten sadece overdrive tonda sıkıntı yaşıyorsunuz yani clean tonda bir sıkıntı yok, değil mi? Clean tonda her şey normalse gitarda (veya kabloda) muhtemelen problem yoktur. Çünkü overdrive, distortion hatta herhangi bir efekt, amfinin (varsa pedalın) görevidir. Dolayısıyla gerçekten bir problem varsa, bu problemin amfide olma ihtimali çok daha yüksek.

Siz yine de bir clean, bir de overdrive ton ile amfinin ayarlarını belirterek video atarsanız güzel olur.

Ayrıyeten zamanında MG15CF ben de kullanmıştım, overdrive tonları zayıf gelmişti. Belki bir sorun bile yoktur, sadece yetersiz geliyordur overdrive kanalı. O da ya pedal (Boss DS-1 uygun fiyata bulunabilir) ya da prosesör alarak düzeltilebilir.

Son düzenleme:
Anlattığınız kadarıyla zaten sadece overdrive tonda sıkıntı yaşıyorsunuz yani clean tonda bir sıkıntı yok, değil mi? Clean tonda her şey normalse gitarda (veya kabloda) muhtemelen problem yoktur. Çünkü overdrive, distortion hatta herhangi bir efekt, amfinin (varsa pedalın) görevidir. Dolayısıyla gerçekten bir problem varsa, bu problemin amfide olma ihtimali çok daha yüksek.

Siz yine de bir clean, bir de overdrive ton ile amfinin ayarlarını belirterek video atarsanız güzel olur.

Ayrıyeten zamanında MG15CF ben de kullanmıştım, overdrive tonları zayıf gelmişti. Belki bir sorun bile yoktur, sadece yetersiz geliyordur overdrive kanalı. O da ya pedal (Boss DS-1 uygun fiyata bulunabilir) ya da prosesör alarak düzeltilebilir.
youtube a video atıp mı paylaşmam gerekiyor burada

evet clean tonda herhangi bir sorun yok ben demin daha dikkatli inceledigimde tonu 1 2 tık azalttıgımda öyle devasa bi fark yokmuş onu fark ettim
youtube a video atıp mı paylaşmam gerekiyor burada

evet clean tonda herhangi bir sorun yok ben demin daha dikkatli inceledigimde tonu 1 2 tık azalttıgımda öyle devasa bi fark yokmuş onu fark ettim
sadece o en kalın mi teline palm mute yaparak boş vurunca o metal tonu azalıyor kıstıgımda nedense amfiye güveniyorum cünkü videoda gayet güzel tonlar geliyordu elektro gitarımı değiştirmek istedigim için bi bahane de olabilir bu kendime

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı