i5-9300HF - GTX 1650 sistemde oyun oynarken GPU kullanımı düşüyor

İşletim sistemi
Windows 11

Shadowfiend

Hectopat
Daha fazla  
RAM
8GB DDR4 2666Mhz
SSD veya HDD modeli
256 GB SSD
Ekran kartı
NVIDIA GeForce GTX 1650 (4GB VRAM)
İşlemci
Intel Core i5-9300HF 2.4Ghz (Turbo 4.1Ghz)
Sorun oyun (DotA 2) içerisinde efektlerin yoğun olduğu yerlerde FPS düşerken aynı zamanda GPU kullanımı da düşüyor aslında tam tersi olması gerekmiyor mu?
Bütün sürücülerim güncel ve laptoptaki bütün pil ayarlarım performansta, oyun içi ayarlar ultrada (Düşük ayarlarda da FPS pek değişmiyor) v-sync kapalı.
Dota 2 Screenshot 2023.04.07 - 20.25.56.44.jpg

Dota 2 Screenshot 2023.04.07 - 20.26.05.80.jpg
Dota 2 Screenshot 2023.04.07 - 20.23.49.12.jpg
Dota 2 Screenshot 2023.04.07 - 20.23.35.95.jpg

Ekran görüntüsü 2023-04-07 211903.png
Ekran görüntüsü 2023-04-07 211944.png

3D ayarlarını kaliteye çekip GPU kullanımını arttırmaya çalıştım fakat sonuç yine aynı olmuştu.

Son düzenleme:
Nvidia denetim masası ayarlarını varsayılana almanızı öneririm. Oyunu düşük ayarlarda test edin. FPS fark etmiyor diye yüksek ayara almak, bellek tüketimini artırıyor. Oyuna bence 8 GB bellek yüksek ayarda yetmiyor. Bu yüzden kullanımı belirli bir yerde sınırlamış. Genellikle oyunlar yetersiz bellekte böyle bir sınırlama yapıyorlar. Efekt gibi yerlerde de almanız gereken performanstan daha kötü bir değer görüyorsunuz.

Bellek takviyesi yapınca bu sorunun çözüleceğini düşünüyorum.

Tek kanal RAM. Tek kanal RAM sistemi darboğaza uğratır. Bende bu durumdan muzdaribim. Tek çözüm yolu sisteme 1 tane daha 8 GB RAM takmak.

Tek kanal RAM. Tek kanal RAM sistemi darboğaza uğratır. Bende bu durumdan muzdaribim. Tek çözüm yolu sisteme 1 tane daha 8 GB RAM takmak.
İkinci bir ram slotu yok tek slot.

Nvidia denetim masası ayarlarını varsayılana almanızı öneririm. Oyunu düşük ayarlarda test edin. FPS fark etmiyor diye yüksek ayara almak, bellek tüketimini artırıyor. Oyuna bence 8 GB bellek yüksek ayarda yetmiyor. Bu yüzden kullanımı belirli bir yerde sınırlamış. Genellikle oyunlar yetersiz bellekte böyle bir sınırlama yapıyorlar. Efekt gibi yerlerde de almanız gereken performanstan daha kötü bir değer görüyorsunuz.

Bellek takviyesi yapınca bu sorunun çözüleceğini düşünüyorum
Varsayılana alıp denemiştim fark olmamıştı ama yüksek ayarlardaydı oyun içi ayarlar şimdi düşüğe alıp deneyeyim.

Güç yönetimi modunu optimum güç olarak değiştirip dener misiniz?
Bunu da denediğim hatırlıyorum ama tekrar deneyeyim.

Bellek takviyesi yapınca bu sorunun çözüleceğini düşünüyorum.
Dota 2 Screenshot 2023.04.08 - 15.43.11.17.jpg
Dota 2 Screenshot 2023.04.08 - 15.26.45.38.jpg
Dota 2 Screenshot 2023.04.08 - 15.23.09.84.jpg

En sondaki resmi deneme modunda çekmiştim online değil ve deneme modunda skill spamleyince ekran kartı kullanımının %99'lara kadar çıktığını görüyorum. Nvidia denetim masası ayarlarına varsayılanlara geri yükleyip grafikleri olabildiğince düşürdüm (daha fazlası oyunu çamura dönüştürüyor).

Güç yönetimi modunu optimum güç olarak değiştirip dener misiniz?
Varsayılan ayarlara geri döndüğümde güç yönetim modu optimum güç olarak değişti.

Son düzenleme:
Oyun dışında belleği kullanan uygulamalar neler? Onları belki azaltmayı deneyebilirsin. Eğer oyunda bir optimizasyon sorunu yoksa, bellek tüketimi sınırda geziyor.

Daha önceden önerdiğim ince ayar konularına göz atın.

Görev yöneticisinden ekran görüntüsü atabilirsin. İşlemler kısmında bellek tüketimine göre sıralama ve başlangıç öğelerini atarsan tavsiye verebilirim.

Genel olarak güncellemeleri de kontrol edin. Güncellemeler bellek sızıntıları gibi sorunları çözebiliyor. Bir uygulama, sürücü veya işletim sistemindeki eksik güncelleme benzer sorunlara yol açabilir.

Bellek takviyesinin sorunu büyük oranda çözeceğini düşünüyorum.

Oyun dışında belleği kullanan uygulamalar neler? Onları belki azaltmayı deneyebilirsin. Eğer oyunda bir optimizasyon sorunu yoksa, bellek tüketimi sınırda geziyor.

Daha önceden önerdiğim ince ayar konularına göz atın.

Görev yöneticisinden ekran görüntüsü atabilirsin. İşlemler kısmında bellek tüketimine göre sıralama ve başlangıç öğelerini atarsan tavsiye verebilirim.

Genel olarak güncellemeleri de kontrol edin. Güncellemeler bellek sızıntıları gibi sorunları çözebiliyor. Bir uygulama, sürücü veya işletim sistemindeki eksik güncelleme benzer sorunlara yol açabilir.

Bellek takviyesinin sorunu büyük oranda çözeceğini düşünüyorum.
Desktop Screenshot 2023.04.08 - 16.00.25.18.png
Desktop Screenshot 2023.04.08 - 16.00.39.06.png
Desktop Screenshot 2023.04.08 - 16.00.51.82.png
Desktop Screenshot 2023.04.08 - 16.00.58.84.png

İsterseniz windows işlemlerini de atabilirim.

Boyut sıralaması yapmadım o yüzden tekrar atıyorum.
Desktop Screenshot 2023.04.08 - 16.07.54.96.png
Desktop Screenshot 2023.04.08 - 16.08.04.18.png
Desktop Screenshot 2023.04.08 - 16.08.17.50.png
Desktop Screenshot 2023.04.08 - 16.08.26.39.png
Desktop Screenshot 2023.04.08 - 16.09.18.56.png

Belleği 16'ya kadar çıkartabiliyorum fakat tek slot var single channel olur.

Son düzenleme:
Belleği 16 GB yaparsanız daha iyi olur.

İlk olarak Defender'dan kurtulun. Defender'in yüksek kaynak tüketimi dışında uygulamalara etki eden performans sorunları var. Kaspersky'nin yeni sürüm güncellemesine özel indirimi devam ediyor. Size 1 cihaz 2 yıllık lisans almanızı öneririm. Veya ücretsiz sürümünü de kurabilirsiniz.

Lenovo'nun gereksiz hizmet veya uygulamalarını kaldırın. Güncelleme vb. sitesinden el yordamı ile yapın. Hatta şu an BIOS ve diğer sürücü güncellemelerini kontrol edin.

Nvidia'nın gereksiz hizmetlerinden kurtulmak için bağlantıdaki yazılım ile sürücüyü yükleyin.

Bağlantıdan Hotfix sürücüsünü indirin. Bu sürücü sadece forumlarında yayınlanıyor ve en güncel sürücü.

2023-04-08_16-18.png

2023-04-08_16-22.png

2023-04-08_16-23.png

Sürücüyü yüklerken önerilen ayarlar(Recommended) seçerek devam edin. Sonrasında uygulama Nvidia paketinden gerekli sürücüleri ayıklayacak. Şimdilik Hotfix sürücüsünü indrdiğimizden tüm sürücü paketini yükledik. Ama bu uygulama güncelleme yaparken, sürücü ve gerekli şeyleri indirdiğinden paket miktarını da düşürecek. Yani daha hızlı yükleme yapacak. Uygulama üzerinden direkt sürücüyü indirebiliyorsunuz. Sürücünün işi bitince de kaldırıyor. Yani ortalığı da dağıtmıyor.

En son olarak gösterdiğim ayarları açın ve devam edin. Sonra açılan ekrandan ''Install'' basarak sürücü yüklemeyi başlatın. Sürücüyü kurun ve bittikten sonra NvClenstall'ı kapatın.

2023-04-08_16-27.png

Bu uygulamanın güncellemeleri otomatik kontrol eden bir ayarı var. O yüzden Nvidia GeForce Experience'yi kaldırın. Video kaydı almıyorsanı bu uygulama arka planda gereksiz kaynak tüketiyor.

2023-04-08_16-19.png

Görseldeki öğeleri otomatik açılmasını kapatın. Steam'ı lazım olduğunda açarsınız.

2023-04-08_16-14.png

Bağlantıda önerdiğim efekt ayarlarını uygulayın.

Chrome için önerdiğim ayarları uygulayabilirsiniz. Oyun oynarken Chrome'u çalıştırmanızı önermem.

Ayrıca dizüstü bilgisayarda oyunlarda V-Sync açmanızı öneririm. FPS oyunu olmadığından DOTA 2'de sorun çıkarmayacaktır. Sabit FPS hem ısınmayı azaltacak hem de oyunun daha istikrarlı çalışmasını sağlayacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı