1-2 hafta kullandığım bilgisayarı iade edebilir miyim?

Teknolojik ürünlerde koşulsuz iade hakkı kaldırıldı. Sadece kusurlu ürünlerde 14 gün iade hakkı bulunuyor. Şayet firma anakart değişimiyle birlikte sorunu çözerse, iade hakkın olumsuz sonuçlanacaktır.

Net bilgim olmamakla beraber youtube videosunu izlemiş olduğum Avukattan ilk 6 ay içinde teknolojik alette bir arıza olması halinde ürün sizlere arızalı satılmış olarak kabul edilir diyor. Videosunu bırakayım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Güncelleme yapayım avukatın bahsettiği Tüketici Hakları Maddeleri:
MADDE 10 – (1) Teslim tarihinden itibaren altı ay içinde ortaya çıkan ayıpların, teslim tarihinde var olduğu kabul edilir. Bu durumda malın ayıplı olmadığının ispatı satıcıya aittir. Bu karine, malın veya ayıbın niteliği ile bağdaşmıyor ise uygulanmaz.

(2) Tüketicinin, sözleşmenin kurulduğu tarihte ayıptan haberdar olduğu veya haberdar olmasının kendisinden beklendiği hâllerde, sözleşmeye aykırılık söz konusu olmaz. Bunların dışındaki ayıplara karşı tüketicinin seçimlik hakları saklıdır.

(3) Satışa sunulacak ayıplı mal üzerine ya da ambalajına, üretici, ithalatçı veya satıcı tarafından tüketicinin kolaylıkla okuyabileceği şekilde malın ayıbına ilişkin açıklayıcı bilgiyi içeren bir etiket konulur. Bu etiketin tüketiciye verilmesi veya ayıba ilişkin açıklayıcı bilginin tüketiciye verilen fatura, fiş veya satış belgesi üzerinde açıkça gösterilmesi zorunludur. Teknik düzenlemesine uygun olmayan ürünler ise hiçbir şekilde piyasaya arz edilemez. Bu ürünlere, Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun ve ilgili diğer mevzuat hükümleri uygulanır.

Tüketicinin seçimlik hakları

MADDE 11 –
(1) Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici;

a) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,

b) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,

c) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,

ç) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,

seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.

Son düzenleme:
Hocam şu anda sizin durumunuz cayma hakkı kapsamına girmiyor olabilir ama ayıplı ürün kapsamına girdiği kesin. Kanuna göre seçimlik hakkınızı kullanabilirsiniz, arayarak mail atarak iade istediğinizi belirtin.

Teknolojik ürünlerde koşulsuz iade hakkı kaldırıldı. Sadece kusurlu ürünlerde 14 gün iade hakkı bulunuyor. Şayet firma anakart değişimiyle birlikte sorunu çözerse, iade hakkın olumsuz sonuçlanacaktır.
Yanlış bilgi hocam. 2024 yılında geçerli olacak

Ya Allah'im yeter ya hep neden büyük adamlarin istedikleri oluyor zaten milyon milyarlar kazaniyorlar tabii içeriden adami tutuyorlar ondan sonra kanun değiştirdiriyorlar.

Hocam şu anda sizin durumunuz cayma hakkı kapsamına girmiyor olabilir ama ayıplı ürün kapsamına girdiği kesin. Kanuna göre seçimlik hakkınızı kullanabilirsiniz, arayarak mail atarak iade istediğinizi belirtin.

Yanlış bilgi hocam. 2024 yılında geçerli olacak
23 Ağustos 2022 tarihinde, kanun yürürlüğe girdiği andan itibaren geçerli oldu bu kanun.

23 Ağustos 2022 tarihinde, kanun yürürlüğe girdiği andan itibaren geçerli oldu bu kanun.
Ağustosla alakası bile yok.

Ya Allah'im yeter ya hep neden büyük adamlarin istedikleri oluyor zaten milyon milyarlar kazaniyorlar tabii içeriden adami tutuyorlar ondan sonra kanun değiştirdiriyorlar.

Çözse de çözmese de ilk 6 ay içerisinde anakart mi bozulur? Ürün ayıplı mal kategorisinde ve tüketicinin seçimlik haklarını kullanma hakkı doğmuş. Yani ister iade ister misliyle değiştirilmesi isterse de ücretsiz onarım hakkından yararlanabilir. İlk önce bunu satıcıya bildirmesi lazım. Ardından talep reddedilirse THH aracılığıyla hakkını arayabilir. (Belge olsun diye mail de atılabilir)

Gaming.gen.TR üzerinden 16 Aralık 2022 tarihinde ultima-6700XT adında toplama PC sipariş ettim. PC 20 Aralık 2022 tarihinde tarafıma ulaştı. PC'de oyun oynarken aniden donuyordu ve düzelmiyordu. Power tuşundan kapatmam gerekiyordu. Böyle birkaç kez oldu, 29 Aralık 2022 perşembe günü gitti ve daha açılmadı PC. Ben de 30 Aralık 2022 tarihinde Gaming.gen.TR'nin ana binasına götürdüm ve teknik servise verdim PC'yi. Onlar da 1 hafta sonra problemin anakartta olduğunu söylediler. PC hala elime geçmedi ve ben bu durumdan çok sıkıldım, ayrıca araba almaya karar verdim. Bu yüzden PC'yi iade etmek istediğimde bana ASUS servisi tarafından gelecek rapora göre iade etme şansınız var mı yok mu söyleyeceğiz dediler. Sizce iade edebilir miyim? Çok sıkıldım bu durumdan.

Gaming.gen.TR üzerinden 16 Aralık 2022 tarihinde ultima-6700XT adında toplama PC sipariş ettim. PC 20 Aralık 2022 tarihinde tarafıma ulaştı. PC'de oyun oynarken aniden donuyordu ve düzelmiyordu. Power tuşundan kapatmam gerekiyordu. Böyle birkaç kez oldu, 29 Aralık 2022 perşembe günü gitti ve daha açılmadı PC. Ben de 30 Aralık 2022 tarihinde Gaming.gen.TR'nin ana binasına götürdüm ve teknik servise verdim PC'yi. Onlar da 1 hafta sonra problemin anakartta olduğunu söylediler. PC hala elime geçmedi ve ben bu durumdan çok sıkıldım, ayrıca araba almaya karar verdim. Bu yüzden PC'yi iade etmek istediğimde bana ASUS servisi tarafından gelecek rapora göre iade etme şansınız var mı yok mu söyleyeceğiz dediler. Sizce iade edebilir miyim? Çok sıkıldım bu durumdan.

Merhaba hocam öncelikle yaşadığınız durum için üzgünüm evet ama iade edebilme şansınız var çünkü tüketici haklarına göre ürünü satın aldıktan 180 gün içinde üründe arıza oluşması durumunda ürün ayıplı kabul edilir ve iade hakkınız doğar
Avukat bilal Yavuz'un telefon kullandım iade ettim adlı videosu sizin için daha açıklayıcı olacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı