1 aylık RX6600 kartta WattMan hatası

yNeear17

Centipat
Daha fazla  
Alalı 1 ay oldu. 2 -3 defa karşılastım, anlık oyundan attı ama perfomansta falan herhangi bir şey olmuyor ya da beyaz ekran falan vermiyor. Sorun yaratır mı?

Oyuna göre WattMan hatası vermesi gibi bir olay yok. Ya sistemdeki RAM gibi bir bileşen ya da ekran kartı kaynaklıdır. Suçu oyunlarda aramak saçmalıktan, avunmadan ibaret.
Bunlara ek olarak OC, UV denerken de WattMan devreye giriyordu bende. İlginç bir şekilde 1-2 kez ısrar edince çalışmaya devam ediyordu problemsiz bir şekilde. Onun dışında oyun oynarken hiç WattMan devreye girmemişti bende.

Oyuna göre WattMan hatası vermesi gibi bir olay yok. Ya sistemdeki RAM gibi bir bileşen ya da ekran kartı kaynaklıdır. Suçu oyunlarda aramak saçmalıktan, avunmadan ibaret.
Tormented souls’da istisnasız WattMan veriyor. Nvidia tarafında da var aynı problem.

Başta AMD'den bildim, başka hiç bir oyunda problem yok, aşırı OC yapmıştım onu kapadım gene aynı. Meğer sonra yukarıdaki linke ulaştım. Oyun Mhz düşürüp en sonunda 0 Mhz'ye kadar düşüyor ve arkasından bum! WattMan.

Yani oyuna göre de oluyor maalesef.

Son düzenleme:
Bir kere çıkan uyarıya 5 sayfa mesaj yazılmış. @yNeear17 o bildirim kafasına göre çıkar, bir sorun yaşamıyorsan görmezden gel geç.

Bir kişinin derdine derman bulamamış, boş topluluk da dramayı görünce gelmiş. Bunlara AMD vs. Intel, NVIDIA vs. AMD konusu olsun yeter. Fındık kadar bilgileri karpuz kadar fikirleri vardır hiç şaşmaz.

Son düzenleme:
Hayır sorun yaratmaz. İsteğe bağlı (optional) olan driver sürümü yerine tercih edilen (recommended) sürümünü kurmaya özen göster. Optional olanı indirdiğinde sistemde kararsızlık olabiliyor yada bazı oyunlarda daha fazla performans artışı elde edebiliyorsun.

Wattman hatası bazı özel programlar kullanırken de yaşanabiliyor. Mesela farem için kurduğum Asus'un yazılımından Ram, M2 SSD'nin renklerini kapattığımda sistemde normalde yaşanmazken bariz bir çökme yaşanabiliyor bu yüzden varsayılan ayarlarında kullanıyorum.

Çözüm olabilir diye birde bu videoyu paylaşıyım:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

1654136396739.png

Bildiğim kadarıyla ufak bir downgrade wattman hatasını yüksek oranda çözüyor. Voltaj ve saat hızını biraz düşür kartın..

Onun dışında diğer arkadaşların ve benim daha önce yaptığım gibi nvidia geçebilirsin. 3 yıldır ekran kartıyla ilgili 1 tane hata almadım. Nvidia ya geçme sebebimde wattman hatası idi..

@Inanckilic Şu an yeni nesil nasıl bilmiyorum açıkçası ama RX 5xx ve 5xxx serisinde sorunlar acayip çoktu. Eğer hala öyleyse ben de AMD savunanlara anlam veremem.

Kullandığım 6900XT ile son 1 senede 1 tane bile WattMan hatasi almadim. Ve 6000 serisi ekran kartlarında MPT kullanarak ekstradan %20'ye kadar performans artisi kazanabiliyorsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı