1 haftalık sistem çok yavaşladı

LegiOner

Kilopat
Yer
İstanbul/Bahçelievler
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar sistemi 1 hafta önce topladım, 120GB SSD ve 1TB harddisk var. Az önce disktte Steam klasöründe var olmayan bir aygıt belirtildi hatası aldım ve sonra PC yavaşlamaya başladı. Yeniden başlatma 3 dakika falan sürdü PC kapanmadı açılınca Steam, Epic vb. uygulamalara giremiyorum. GTA 5'e girdim oyunda kaplamalar yüklenmiyor. Oyun çok fazla takılmaya başladı. Ne yapmalıyım? Çok korkuyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
HD Tune Pro programını indirdikten sonra çalıştırdığınızda yukarıda bazı sekmeler göreceksiniz. Oradaki "Health" sekmesine tıklayarak disklerinizi görebilirsiniz ve "scan" seçeneği ile bad sector taramanız başlar. Sektörler hatasız ise yeşil şekilde kutucukları doldurmaya devam eder, sıkıntılı bir noktada ise kırmızı olarak kutucuğu işaretler. Hangi diskiniz üzerinde tarama yaptırmak istiyorsanız seçebiliyorsunuz. Tarama verilerinin ekran görüntülerini alarak buraya atarsanız yardımcı olmaya çalışırız tekrardan. Bu işlem HDD'ler için biraz zaman alabilir, SSD'lerde daha hızlı bitiyor.

Evet hard diskinizde arıza var gibi duruyor. %5 çok aşırı düşük bir sağlık. Önemli bilgilerinizi alabiliyorsanız alın ve eğer Windows hard disk üzerinde kurulu değil ise sisteminizi kapattıktan sonra güç kablolarını çekin ve hard diski sistemden çıkarın. Kullanmaya devam etmenizi tavsiye etmem.

Arkadaşlar testi durdurdum, sağlık %2 oldu ne yapmalıyım? Şimdi ürünü alalı 1 ay oldu. 1 haftadır PC'de çalışıyor neden olmuş olabilir Hepsiburada elfa shoptan aldım.

Dosya Ekleri

• a.PNG
    a.PNG
    22,2 KB · Görüntüleme: 38
  • Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    32,7 KB · Görüntüleme: 31
  • Ekran Alıntısıs.PNG
    Ekran Alıntısıs.PNG
    12,7 KB · Görüntüleme: 33
  • Ekran Alıntısısad.PNG
    Ekran Alıntısısad.PNG
    13,3 KB · Görüntüleme: 30
Arkadaşlar testi durdurdum, sağlık %2 oldu ne yapmalıyım? Şimdi ürünü alalı 1 ay oldu. 1 haftadır PC'de çalışıyor neden olmuş olabilir Hepsiburada elfa shoptan aldım.
Fabrikasyon hatalı ürün olabilir. HDD'leri internetten almaya tövbe etmiş birisiyim açıkçası. Kargo ile gelirken sektire sektire getiriyorlar. Kargo sırasında belki bazı hasarlar almış olabilir ve ceremesi de 1 haftada çıkmış olabilir. Ürün sıfır mıydı? Görmüş olduğunuz kırmızı noktalar bad sector sorununu gösteriyor. Bad sectorler yüzünden yavaşlama ve ileri safhada veri kaybı yaşarsınız. Aldığınız yer ile iletişime geçin, 14 günü geçtiği için iade alacaklarını sanmıyorum ancak servise gönderimi sonrasında servis garanti kapsamında 0 bir tanesi ile değiştirebilir.

Artı -1 Eksi
Fabrikasyon hatalı ürün olabilir. HDD'leri internetten almaya tövbe etmiş birisiyim açıkçası. Kargo ile gelirken sektire sektire getiriyorlar. Kargo sırasında belki bazı zararlar vermiş olabilir ve ceremesi de 1 haftada çıkmıştır. Ürün sıfır mıydı? Görmüş olduğunuz kırmızı noktalar bad sector sorununu gösteriyor. Aldığınız yer ile iletişime geçin, 14 günü geçtiği için iade alacaklarını sanmıyorum ancak servise gönderimi sonrasında servis garanti kapsamında 0 bir tanesi ile değiştirebilir.

Evet, sıfırdı. Bir sorum daha var bu garanti işlerinden pek anlamıyorum, birkaç yerde görmüştüm kullanıcı hatası vb. Gibi bahanelerle karşıma çıkarlarsa ne yapmam gerek?
ayrıca montaj yaparken hdd yuvaya oturmuyordu biraz baskı yapmam gerekmişti ondan problem çıkmaz değil mi resmen canım çıkmıştı hiç bir şekilde girmiyordu

Evet, sıfırdı. Bir sorum daha var bu garanti işlerinden pek anlamıyorum, birkaç yerde görmüştüm kullanıcı hatası vb. Gibi bahanelerle karşıma çıkarlarsa ne yapmam gerek?
Kullanıcı hatalık bir durum yok. Siz sadece bilgisayarınızın aşırı yavaşladığını ve dosyalara erişmekte sorun yaşadığınızı belirtin. Bundan dolayı HDD'nizin sağlık durumunu kontrol ettiğinizi ve bad sectörlerin olduğunu almış olduğunuz ekran görüntüsünü de isterlerse kanıt olarak sunabilirsiniz. Kullanıcı hatası diyemezler buna. Ancak HDD servis harici bir yerde açılmaya çalışılmış ya da darbe almış ise kullanıcı hatası diyebilirler bu konuda. Geri adım atmayın ve garanti kapsamında haklarınızı isteyiniz.

Geri
Yukarı