1 Milyon TL araba önerisi

@claswan öncelikle hayırlı olsun hocam. Dediklerinize katılıyorum. Benim araç sizinkinden daha yumuşak olabilir bilmiyorum ama bana da başta sert gelmişti sonradan ya ben alıştım yada biraz yumuşadı. Benim jantlar 15" biraz da kalın yanaklı. Bunun da hem faydası hem de zararı var. Faydası yol yüzeyini neredeyse hissettirmiyor, zararı ise fazla zorlayınca biraz lastikler sınırlıyor ama bu biraz üstünde gelen Hankook'lardan da olabilir.

Ön diferansiyeli ne bilmiyorum ama keskin virajlarda sanki limitliymiş gibi burnu hep içeri çekiyor. Çok hoş oluyor. Arka torsiyon olduğundan arkası biraz atıyor. Seven olur, olmaz orası ayrı.

Ben şu an 15 bini geçtim araçtan hala memnunum. Kalkışta yavaş kalkıyor yoksa fabrika verisinden en az 1 saniye daha hızlı. Ara hızlanmalar çok iyi. Daha yokuşta yavaşladığım yada beni geçen olmadı.

Bugüne kadar yaşadığım 2 sorun oldu. İlki vites konum sensör arızası. Servis değiştirdi, garanti olmasa 40 bin TL imiş! İkincisi ise 0° nin altında soğuk çalıştırıp yola çıktığım zaman EPC lambası yakıp limp moda giriyor. Daha servise gitmedim ama bu Pazartesi gitmeye çalışacağım. Muhtemelen basit bir sensör arızası falandır.

Ocak ayında bakım için 6700 TL ödedim. Bu bilgiyi de vereyim. Bir şey olursa yine etiketlersiniz.

Sorunlarla ilgili açtığım konular:

1 milyon TL (3 aşağı 5 yukarı) bütçe ile fiyat/performans olacak, kalitesiyle üzmeyecek bir araç arıyoruz. Kesin olarak şu, bu olsun diye bir şartımız yok. Kredi kampanyalı bildiğiniz güzel fiyatlar varsa tavsiye bekliyorum. Aklımdaki araçlar;

VW polo 1.0 TSI 95HP DSG - Life paket (1.020'ydi, 1.070 olmuş bu ay)
Seat ıbiza 1.0 TSI 110 HP DSG - (polo ile benzer ya da üst donanım, fiyat sormadım)
Opel Corsa GS (995 Bin'e de alan var 1065'e de)
Seat arona 1.0 TSI 110HP - style paket (1100 civarı)
Renault Clio 1.0 TCe 90HP otomatik - esprit Alpine paket (perde hava yastığı yok ve fiyatı 995 Bin'di ama yarın yeni fiyatlar gelecekmiş)
Renault Megane 1.3 TCe 140HP otomatik - joy comfort paket (1050 civarı)

Ustam sıfır Egea alabilirsin ama bu bütçede düşük olabilir, Megane da mantıklı olur o olmazsa sıfır Clio'lar da çok güzel gidişini bilmiyorum ama tasarım konusunda gerçekten güzel olmuş.

@claswan öncelikle hayırlı olsun hocam. Dediklerinize katılıyorum. Benim araç sizinkinden daha yumuşak olabilir bilmiyorum ama bana da başta sert gelmişti sonradan ya ben alıştım ya da biraz yumuşadı. Benim jantlar 15" biraz da kalın yanaklı. Bunun da hem faydası hem de zararı var. Faydası yol yüzeyini neredeyse hissettirmiyor, zararı ise fazla zorlayınca biraz lastikler sınırlıyor ama bu biraz üstünde gelen Hankook'lardan da olabilir.

Ön diferansiyeli ne bilmiyorum ama keskin virajlarda sanki limitliymiş gibi burnu hep içeri çekiyor. Çok hoş oluyor. Arka torsiyon olduğundan arkası biraz atıyor. Seven olur, olmaz orası ayrı.

Ben şu an 15 bini geçtim araçtan hala memnunum. Kalkışta yavaş kalkıyor yoksa fabrika verisinden en az 1 saniye daha hızlı. Ara hızlanmalar çok iyi. Daha yokuşta yavaşladığım ya da beni geçen olmadı.

Bugüne kadar yaşadığım 2 sorun oldu. İlki vites konum sensör arızası. Servis değiştirdi, garanti olmasa 40 bin TL imiş! İkincisi ise 0°nin altında soğuk çalıştırıp yola çıktığım zaman EPC lambası yakıp limp moda giriyor. Daha servise gitmedim ama bu Pazartesi gitmeye çalışacağım. Muhtemelen basit bir sensör arızası falandır.

Ocak ayında bakım için 6700 TL ödedim. Bu bilgiyi de vereyim. Bir şey olursa yine etiketlersiniz.

Sorunlarla ilgili açtığım konular:

Benim de içinde bulunduğum Arona kullanıcıları diye bayağı bir kalabalık grubumuz var. Sorunla karşılaşan çok nadir oluyor. Servis ücreti 6700 ile 8000 arasında değişiyor ilden ile. Kronik arıza yok gibi bu araçlarda. Bizde sadece C sütunundaki "X" şeklindeki metal süslemenin yapışkanı atıyormuş bir de arka camdaki fren lambasında bir süre sonra ince kılcal çatlak meydana geliyormuş. Haricinde bir sorun görmedim kimsede.

Kalkışta hızlı kalkması için ben ya Sport mode alıyorum veya Vites kulakçığı ile manuel kalkıyorum.

Yaşadağınız arıza inşallah çözülür. Keyifli fiyat performans araçları bunlar.

Lastik bu arada dediğiniz gibi çok önemli. Bende 17" mevcut. Hem konfor hem yol tutuşu için en ideali bu gibi duruyor. 18" takanlar çok şikayetçi.

Ustam sıfır Egea alabilirsin ama bu bütçede düşük olabilir, Megane da mantıklı olur o olmazsa sıfır Clio'lar da çok güzel gidişini bilmiyorum ama tasarım konusunda gerçekten güzel olmuş.

Teşekkürler. Seat Arona satın aldım aralık ayında.

Clio Alpine donanım olan hem güzel hem yeterli ama VAG grubu araçlar ile çok fazla kalite farkı var.

Megane 1.3 TCe alacaktım ancak yıllarca her yerde gördüğüm, yüzünün çok eskidiği ve aynı zamanda teknolojik olarak bir şeylerin katılmadığı otomobil olarak geliyor bana. Bende olan özelliklerin çoğu yok ancak C sınıfı olarak geniş, konforlu bir araç.

Egea sanılanın aksine pahalı ve fiyatının hakkı değil bence şu an. Dizelleri güzel ve performanslı ancak 1 milyonun üzerinde bir para veremem şahsen o araca.

Geri
Yukarı