1 ms monitör ile 4 ms monitör çok fark eder mi?

Boralas

Hectopat
Daha fazla  
Monitör alacağım, gecikme süresinin 0.03 saniye farklı olması çok fark eder mi? 0.03 saniye deyince biraz önemsiz gözüküyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Daha önce 4 yada 5 ms 144 hz monitör kullandım, ölü piksel çıkınca iade ettim. Şuan 1ms 165 hz kullanıyorum ama fark yok ( iade ettiğim monitör Viewsonic VX3258, 2 aydır kullandığım monitör Asus VG27VQ). 144 hz ile 165 hz’de çok farketmedi benim için. Oynadığım oyunlar genelde hikaye ağırlıklı oluyor ama çoğunlukla Rainbow Six Siege oynuyorum.

Giriş seviyesi (1000-2000 TL) monitörlerin çoğunda 1 ms yalnızca etiket koymak için uydurulmuş rakamlar detayına inildiğinde gerçek 1 ms olmadıkları görülüyordu. Türkçe kaynak bulamadım ama bunun hakkında bayağı şey okumuştum. Örneğin iyi bir markanın 4ms'i varken aynı fiyata alt/orta seviye bir markanın 1 ms monitörü alınmaz.

Örnek veriyorum şu kavisli Samsung monitör 1400 TL etiketi var, tek farkı 4 ms olması. Kendi fiyat seviyesindeki rastgele markalı 1 ms'lere karşı kalite, performans, ısınma, dayanıklılık vb. bir eksikliği olacak mı? Pek sanmıyorum.

Daha önce 4 yada 5 ms 144 hz monitör kullandım, ölü piksel çıkınca iade ettim. Şuan 1ms 165 hz kullanıyorum ama fark yok ( iade ettiğim monitör Viewsonic VX3258, 2 aydır kullandığım monitör Asus VG27VQ). 144 hz ile 165 hz’de çok farketmedi benim için. Oynadığım oyunlar genelde hikaye ağırlıklı oluyor ama çoğunlukla Rainbow Six Siege oynuyorum.
eğer kullandığınız monitör rog strix xg27vq model ise memnun musunuz çünkü almayı düşünüyorum , VA panel almakla ilgili çekincelerim var da yani ghostingin en fazla olduğu panel tipi olarak geçiyor örnek vermek gerekirse yani fark edilir gözü rahatsız eden bir şeyler var mıdır

Eğer kullandığınız monitör ROG STRIX XG27vq model ise memnun musunuz çünkü almayı düşünüyorum, VA panel almakla ilgili çekincelerim var da yani ghostingin en fazla olduğu panel tipi olarak geçiyor örnek vermek gerekirse yani fark edilir gözü rahatsız eden bir şeyler var mıdır?

Aslında parantez içerisinde yazmıştım "ASUS VG27VQ" kullanıyorum. Benim için uygun değil yani beklentilerimi karşılamadı. Oyun için kullanılabilir ama benim gibi dizi, film de izleyeceksen güzel değil maalesef. Renkler ViewSonic monitördeki gibi düzgün ve tutarlı değil, ViewSonic monitörümde VA paneldi ama çok güzeldi Panel'i bence. Ayrıca ghosting sorunu ve be panel aydınlatmaları da gözüküyor ama bu sorun daha çok medya kullanımında can sıkıyor. Ben bir daha ASUS monitör almayı düşünmüyorum, zaten artık kardeşime verdim tüm sistemimi ben kullanmıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı