4 ms ile 1 ms monitör arasındaki fark

• Konuyu başlatan mrokn
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 16
  • Görüntüleme 19B
1ms'den 4ms'ye geçmenin oyunculuğa bir dezavantajı olduğunu düşünmüyorum en fazla görsel zevkinizi bozabilir ki 2ms olan ana monitörümden 5ms monitörüme deneme amaçlı girdiğimde en azından Apex Legends oyununda bir fark görmemiştim.

Beyler sakin :D Ben yenileme hızını değil 1ms ile 4ms arasındaki fark için yorum yaptım :D

Bir an kalbim yerinden çıkar gibi oldu da neyse ki kurtardık.. 😀

Belkide dediğiniz gibi FPS farkından olabilir. Ama 1ms TN panelde FPS oyunları daha akıcı daha seri oynuyor gibi hissediyordum. Dediğiniz gibi alışırım muhtemelen.
@dgknbzglu @Silinen üye

Profesyonel bir oyuncu değilim şu an Online FPS tarzı oyunlar oynuyorum dediğin gibi belki de psikolojik.

Dediğin seviyelerde bir oyuncu zaten profesyonel olduğu oyunlarda daha düşük donanımlı bilgisayarlarda bile sıradan oyuncudan üstündür o ayrı bir konu.
Ama benim sadece anlatmak istediğim 1ms TN panelde daha hızlı daha akıcı oynuyordum gibi hissediyordum @Brandt
Anlatmak istediğim aslında ghosting olayı hissettiğim fark o gözüm nedense oyun esnasında da bu duruma takılıyor.
Bir de sizce bu MS normal bir değer mi 4ms monitör için?

IMG_9449.JPG

Son düzenleyen: Moderatör:
MS olayından mı yoksa yenileme hızından mıdır bilmiyorum fakat şöyle söyleyeyim, laptop kullanırken AOC monitör aldım 144Hz VA panel ve HDMI'dan bağladığım için 120Hz destekledi monitör. İnanır mısınız 60Hz'den 120'ye çıktım ve çok daha iyi oynamaya başladım. Gerçek zamanlı FPS oyunlarında Hz olayı çok farkediyor.

Örneğin rakibin "Shoulder Peek" yaparken çok küçük frame atlaması bile size büyük dezavantaj sunar. İşte yüksek Hz bir monitörde frame atlamalar çok çok çok azalıyor. Yırtılmalar, monitör lagı mevzusu bitiyor neredeyse. Masaüstü bir sistem topladım, 144Hz'in farkı 120'ye göre bile çok hissediliyor. O yüzden, gerçek zamanlı FPS oyuncusuysanız 144Hz'in altına düşülmemesini tavsiye ederim.

Fakat gecikme süresi olayında 1 ile 4 Ms çok farkeder mi? İşte onu bilmiyorum. Eğer kılçık kalıyorsa kafanızda -sadece konu sahibi için değil- 144Hz 1Ms almaya çalışın.

MS olayından mı yoksa yenileme hızından mıdır bilmiyorum fakat şöyle söyleyeyim, laptop kullanırken AOC monitör aldım 144Hz VA panel ve HDMI'dan bağladığım için 120Hz destekledi monitör. İnanır mısınız 60Hz'den 120'ye çıktım ve çok daha iyi oynamaya başladım. Gerçek zamanlı FPS oyunlarında Hz olayı çok farkediyor.

Örneğin rakibin "Shoulder Peek" yaparken çok küçük frame atlaması bile size büyük dezavantaj sunar. İşte yüksek Hz bir monitörde frame atlamalar çok çok çok azalıyor. Yırtılmalar, monitör lagı mevzusu bitiyor neredeyse. Masaüstü bir sistem topladım, 144Hz'in farkı 120'ye göre bile çok hissediliyor. O yüzden, gerçek zamanlı FPS oyuncusuysanız 144Hz'in altına düşülmemesini tavsiye ederim.

Fakat gecikme süresi olayında 1 ile 4 Ms çok farkeder mi? İşte onu bilmiyorum. Eğer kılçık kalıyorsa kafanızda -sadece konu sahibi için değil- 144Hz 1Ms almaya çalışın.
Profesyonel oyunculuk kariyeri yok ise 1-4Ms arası farkını anlayabilen çok azdır zaten. Bir problem olmaz. Ama eğer 1-4 arasındaki ücreti ödeyebilirim 1ms olsun diyenler olursa da sorunsuz bir deneyim elde eder.

Sorun çözüldü monitörün OC modu ayarlarından kaynaklı ghosting oluyormuş. Şu an bir skıntı yok gayet akıcı ghosting olmadan oynuyorum.

IPS panellerde minimum geçikme süresi 4ms altına inemiyor.
1ms TN panelden 4ms IPS'e geçtim gerçekten renkler çok daha iyi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorun çözüldü monitörün oç modu ayarlarından kaynaklı ghosting oluyormuş şuan bir skıntı yok gayet akıcı ghosting olmadan oynuyorum

Ips panellerde minimum geçikme süresi 4ms altına inemiyor.
1ms Tn panelden 4ms ıps e geçtim gerçekten renkler çok daha iyi.
Ne mutlu :) İyi oyunlar.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı