4 ms ile 1 ms arasında çok fark var mı?

Teknik serviste çok panel var. Parayı peşin olarak koyuyorum ortaya, @Asım Demir @SypeR @BERWAR @Jira @SideWinder gibi üyeler de şahit olabilir. Bu kişiler sözümü tutacağımı iyi biliyorlar yıllardır tanıdıkları için. Bu kadar güveniyorsan, 240 FPS üzerini fark edebilirim, monitör üreticileri bunları sırf daha fazla para kazanmak için yapıyor olamazlar diyorsan modelinde anlaşalım, o fiyat kadar parayı al gel istediğin bir üyeye verelim. Kazanan alsın hepsini.

Sen de "anomali" olan görme kabiliyetin sayesinde bir şey kazanmış olursun farklı olan hızı yakalarsan. İstanbul'a gelmeyi, orada teknik servis ayarlamayı bile kabul ettim bak İzmir'de değilsinizdir diye. Daha ne yapayım?

Üreticilerin "bakın fark bu" diyerek sizlere "kare kare" oynatıp gösterdiği görüntülerdeki gibi farkın kolay anlaşılıp anlaşılmadığını, sırf paneli göreceğiniz ve monitör modelini de bilmediğiniz için psikolojik olarak mı yoksa gerçekten mi o farkı yakalayabildiğinizi görürüz.
Düşüneceğim bunu. 10000TL'lik iddiaya çat diye giremem :D, Ağustos'a kadar vakit varmış sonuçta. İzmir'e çok uzak değilim bu arada kabul edersem gelebilirim bende.

Ağustos'a kadar vakit varmış sonuçta. İzmir'e çok uzak değilim bu arada kabul edersem gelebilirim ben de.
Olur. Benimle ve forumda çok tanındık bir üyeyle daha tanışmış da olursun. İddia şartlarını unutma, sadece panelleri görebileceksin. Modelleri ezberleyip geleyim dersen fena patlarsın.

Antrenman yapacaksan da tavsiyem adrenalinini durağan durumlarda nasıl yüksek düzeyde artıracağının yolunu bulman olur. Ne kadar adrenalin, o kadar görüntü yakalama ve işleme kapasitesi artışı demek oluyor. Kaybedeceğin parayı düşünüp strese kendini sokarak da adrenalin seviyeni artırabilirsin. 🤣

Gelirsen senden kazanacağım parayı da burs verdiğim öğrencilerin burslarına eklerim, sevaba girmiş olursun. :D

Olur da normalin çok üzerinde bir görüntü algılama kabiliyetin varsa kaybetmeyi biliyorum, öyle olabileceğine ihtimal vermemiştim, helal olsun derim. Sallarsan %10 ihtimal de tutabilir, fark etmez. Monitörün fiyatı benim için önemli değil.

Son düzenleme:
Olur. Benimle ve forumda çok tanındık bir üyeyle tanışmış da olursun. İddia şartlarını unutma, sadece panelleri görebileceksin. Modelleri ezberleyip geleyim dersen fena patlarsın.

Antrenman yapacaksan da tavsiyem adrenalinini durağan durumlarda nasıl yüksek düzeyde artıracağının yolunu bulman olur. Ne kadar adrenalin, o kadar görüntü yakalama ve işleme kapasitesi artışı demek oluyor. Kaybedeceğin parayı düşünüp strese kendini sokarak da adrenalin seviyeni artırabilirsin. 🤣

Gelirsen senden kazanacağım parayı da burs verdiğim öğrencilerin burslarına eklerim, sevaba girmiş olursun. :D
Hocam burs demişken, bir öğrenci daha eklemeyi düşünür müsünüz? :D

Olur da normalin çok üzerinde bir görüntü algılama kabiliyetin varsa kaybetmeyi bilirim, öyle olabileceğine ihtimal vermemiştim derim. Sallarsan %10 ihtimal de tutabilir, fark etmez. Monitörün fiyatı benim için önemli değil.
Panellerin hepsi aynı model, aynı ayarlarda, yan yana ve sadece biri 360Hz -->240Hz olacak değil mi? Ona göre düşüneceğim çünkü :D (360'tan 240Hz'e düşürünce overshoot oluşuyorsa doğru ayara çekilebilir.)

Monitörün Hz'ini gösteren bir şey açmadığım sürece her şey serbest herhalde.

Monitörün Hz'ini gösteren bir şey açmadığım sürece her şey serbest herhalde.
Bu test senin ipuçlarından bir sonuç çıkarmaya çalışmana göre değil, gerçekten 240 ve 360 kare farkını yakalayıp yakalayamadığınla ilgili olacak. Hangisinin kaç Hz olduğunu bilerek yan yana koyduğun 2 monitör testi gibi değil. Sırayla bakacaksın panellerin hepsindeki o Hz değerindeki video görüntülerine, hangisi 240 Hz diye söylersin.

240 Hz ve 360 Hz farkı nasıl anlaşılır diye Google'da aratıp ipucunu yakalayacağın bir test değil. Direkt olarak ham görüntüyü görüp yakalaman lazım.

Son düzenleme:
Bu test senin ipuçlarından bir sonuç çıkarmaya çalışmana göre değil, gerçekten 240 ve 360 kare farkını yakalayıp yakalayamadığınla ilgili olacak. Hangisinin kaç Hz olduğunu bilerek yan yana koyduğun 2 monitör testi gibi değil. Sırayla bakacaksın panellere hepsindeki o Hz değerindeki video görüntülerine, hangisi 240 Hz diye söylersin.
Konudan çok saptık ama son kez sorayım, boş masaüstünde imleç bile hareket ettiremeyecek miyim? Nasıl bir video olacak? 10 Monitörün paneli de aynı mı olacak?

Bir örnek paylaşabilir misiniz bu kaynaklardan? Örneğin Red to Blue veya Green to Cyan değeri gibi.

Konudan çok saptık ama son kez sorayım, boş masaüstünde imleç bile hareket ettiremeyecek miyim?
Normal sıralı kare video izleyeceksin, en başından yazdım işte. Panelin birisi 240 Hz diğerleri 360 Hz olacak.

9 tane 360 Hz, 1 tane 240 Hz monitörde o FPS'lerde görüntü izletip tek bir tahmin hakkı vereceğim isteyen birine.

Bu testi 60-120 FPS arasında yapsam hepiniz anında 60 kare olan paneli görürsünüz. 120-165 yapsam yine büyük kısmınız görür ama 240+ olduğu zaman bu kare gösteriminde iş büyük oranda karışıyor çünkü o kare hızındaki görüntüyü net şekilde işleyemiyorsan bu defa görme illüzyonu yaşayacaksın. Yan yana 2 monitör koy, ikisinin özelliğini bil, diğerindeki "kayan" görüntü farkını bul olayı gibi değil bu test.

Görme ve duyma duyuları herkeste aynı düzeyde değil. Genetik, sağlık, o anki psikolojik durum ve yaşa göre değişiyor. Bu dediğim testte direkt olarak 240 FPS üstü olan ekranları net olarak algılaman için senin 240'ın çok üzerindeki bir hıza kadar kare işleyebiliyor olman lazım görme merkezinde. Bu da herkesin yapacağı bir şey değil, yapabilirsen de helal olsun derim ve o anda yanında monitörünü alıp veririm. Hem paran sende kalır, üstüne 360 Hz monitör kazanırsın.

Bir örnek paylaşabilir misiniz bu kaynaklardan? Örneğin Red to Blue veya Green to Cyan değeri gibi.
Bunları değil de griden griye değerlerini ölçüyorlar. 1 ms G2G diye pazarlanan çoğu monitör 5-10 ms G2G değerinde oluyor, 1 ms'e en yakın sonucu da en hızlı ayarda gözle görülür overshoot ile verebiliyorlar. OLED paneller hariç tabii, onlar hiç ayar, hile vs. olmadan varsayılan olarak 1-1.5 ms civarı G2G değerlerine sahipler.

Spesifik renk geçişlerini test eden yer olduğunu ise sanmıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı