%1 ve %0.1 FPS değerlerinin düşük olması

Gapirkont

Kilopat
RAM
8+8 GB 3000MHz
SSD veya HDD modeli
500Gb Kioxia M.2
Ekran kartı
RX 6600
Anakart
H610M-K D4
İşlemci
i3 12100f
300FPS aldığım bir oyunda bile %1 ve %0.1 FPS değerlerim sürekli olarak 10-30 civarlarına düşüyor ve takılmalar yapıyor. Diskimde bir sorun olduğunu sanmıyorum, test sonuçlarını aşağıya bırakacağım. Daha önce 3 ay kadar MPT ile overclocklu şekilde kullandım ekran kartını, o mu bir zarar verdi bilmiyorum. Tek merak ettiğim şey, bu sorun ekran kartından kaynaklanıyor olabilir mi? Defalarca kez format attım, farklı farklı sürücüler denedim ancak düzelmedi. Eğer ekran kartından olduğuna emin olursam direkt olarak değiştireceğim ekran kartını. Defalarca kez konu açtım ancak cevap bulamadım, cidden canımı çok sıkıyor bu durum.
@kino @deadfellow @Süleyman Yusuf @NipponChemiConKYCap Konu hakkında bilginiz varsa paylaşırsanız gerçekten çok sevinirim.

ssd.PNG

Daha önce yaşadığım sorunlarla ilgili açtığım konular;

Son düzenleme:
Sistemdeki depolama birimlerini test etmek için:

Ekran kartını test etmek için ise:

İşlemciyi teste sokarak doğrudan takılma problemini anlayamayız, fakat sistemin stabilitesini ölçmek için prime95, occt, aida64, linpack gibi testlere de bakabilirsin.

Bu testleri yaparken sistem değerlerini görmek için de:

Bellekler için zaten Memtest86 önerilmiş.
Onun dışında kısa sürede deneyebileceğin çözümlerden birkaçı ise :
1. BIOS sıfırlamak.
2. Sahip olduğun bellekleri farklı slotlara takmak ve teker teker kullanmak.
3. XMP açık ve kapalı şekilde denemek.
4. Varsa sistemdeki herhangi bir hız aşırtmayı kapatmak.

Birde asıl problemi yaşadığınız oyunu söyleyebilir misiniz? Karşılaştırma için deneyebilirsem bakayım.

Sistemdeki tek depolama birimi Kioxia SSD değil mi?

Onun dışında kısa sürede deneyebileceğin çözümlerden birkaçı ise:
1. BIOS sıfırlamak.
2. Sahip olduğun bellekleri farklı slotlara takmak ve teker teker kullanmak.
3. XMP açık ve kapalı şekilde denemek.
4. Varsa sistemdeki herhangi bir hız aşırtmayı kapatmak.

Bir de asıl problemi yaşadığınız oyunu söyleyebilir misiniz? Karşılaştırma için deneyebilirsem bakayım.

Sistemdeki tek depolama birimi Kioxia SSD değil mi?

Hocam BIOS'u güncellemeyi denemiştim ancak fayda etmemişti. Söylediğiniz gibi sıfırlayıp tamamen stok hale getirip deneyebilirim. RAM'leri farklı slotlara takıp deneyeceğim, XMP kapalı şekilde de açık şekilde de denedim ancak fayda etmedi. Ekran kartımı hız aşırtmalı bir şekilde kullanıyordum, bu sorunları yaşamaya başlayınca sıfırladım ve yine düzelmedi. Şuan hız aşırtmasız şekilde bu sorunları yaşıyorum. Asıl problemi yaşadığım oyun Fortnite. Normalde oynadığım bir oyun değil, test etmek için indirdim ve aşırı derecede donuyor. Onun dışında Forza Horizon 5 ve Apex Legends'ta da fazlasıyla oluyor.

Hocam BIOS'u güncellemeyi denemiştim ancak fayda etmemişti. Söylediğiniz gibi sıfırlayıp tamamen stok hale getirip deneyebilirim. RAM'leri farklı slotlara takıp deneyeceğim, XMP kapalı şekilde de açık şekilde de denedim ancak fayda etmedi. Ekran kartımı hız aşırtmalı bir şekilde kullanıyordum, bu sorunları yaşamaya başlayınca sıfırladım ve yine düzelmedi. Şuan hız aşırtmasız şekilde bu sorunları yaşıyorum. Asıl problemi yaşadığım oyun Fortnite. Normalde oynadığım bir oyun değil, test etmek için indirdim ve aşırı derecede donuyor. Onun dışında Forza Horizon 5 ve Apex Legends'ta da fazlasıyla oluyor.
Testleri yaptıktan sonra da bilgilendirme yaparsınız.
FH5 ve Apex Legends'da problem yaşamıyorum. Fortnite oynamadığım için bilmiyorum.
Apex için ayarlardan Doku Kalitesi ayarını en yükseğe almanızı öneririm, o ayarı düşüğe alınca takılma oluyor veya Spot Shadows ayarını da High'dan yukarı çekince takılma olabiliyor.

FH5 ve Apex Legends'da problem yaşamıyorum. Fortnite oynamadığım için bilmiyorum.
Apex için ayarlardan Doku Kalitesi ayarını en yükseğe almanızı öneririm, o ayarı düşüğe alınca takılma oluyor veya Spot Shadows ayarını da High'dan yukarı çekince takılma olabiliyor.
FPS sabitlemeyi denediniz mi? Ben genelde tüm oyunlarımı 164 FPS'e sabitliyorum. Çok daha akıcı hissettiriyor.

FPS sabitlemeyi denediniz mi? Ben genelde tüm oyunlarımı 164 FPS'e sabitliyorum. Çok daha akıcı hissettiriyor.

Apex için söylediğiniz ayarları denerim. FPS sabitlemeyi sadece Fortnite'ta denedim, 144'e sabitledim ama hala takılmalar ve donmalar oluyordu. Donanımsal bir sorun olduğu kesin gibi hissediyorum nedense. Memtest bitsin söylediğiniz her şeyi tek tek deneyip bilgilendirme yapacağım.

@NipponChemiConKYCap @Süleyman Yusuf Memtest işlemi bitti. Hiçbir sorun bulunamadı, errors kısmı da 0'dı hep. Söylediğiniz şeyleri yapacağım ve sonuçları yazacağım ancak ondan önce söylemek istediğim bir şey var. Memtest yapmadan önce bir sorunla karşılaşmıştım. Videoda gözüküyor, ekrandaki YouTube videosu oynatılırken garip garip görüntü bozulmaları oluyor, o sırada da imleç kasıyor. İmlecin kastığı pek belli olmuyor ancak görüntü bozulması bariz bir şekilde belli. Tam ekran yapıp geri çıkınca düzeliyor. Bunun hakkında bir fikriniz var mı?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Apex için söylediğiniz ayarları denerim. FPS sabitlemeyi sadece Fortnite'ta denedim, 144'e sabitledim ama hala takılmalar ve donmalar oluyordu. Donanımsal bir sorun olduğu kesin gibi hissediyorum nedense. Memtest bitsin söylediğiniz her şeyi tek tek deneyip bilgilendirme yapacağım.

@NipponChemiConKYCap @Süleyman Yusuf Memtest işlemi bitti. Hiçbir sorun bulunamadı, errors kısmı da 0'dı hep. Söylediğiniz şeyleri yapacağım ve sonuçları yazacağım ancak ondan önce söylemek istediğim bir şey var. Memtest yapmadan önce bir sorunla karşılaşmıştım. Videoda gözüküyor, ekrandaki YouTube videosu oynatılırken garip garip görüntü bozulmaları oluyor, o sırada da imleç kasıyor. İmlecin kastığı pek belli olmuyor ancak görüntü bozulması bariz bir şekilde belli. Tam ekran yapıp geri çıkınca düzeliyor. Bunun hakkında bir fikriniz var mı?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Kullandığınız tarayıcıda donanım hızlandırmayı kapatmayı deneyebilirsiniz.

Kullandığınız tarayıcıda donanım hızlandırmayı kapatmayı deneyebilirsiniz.

Hocam daha önce karşılaştığım bir sorun değildi, ilk defa oldu bu görüntü bozulması. Aklıma direkt ekran kartının problemli olabileceği geldi. İmlecin kasması ise defalarca oldu. Donanım hızlandırmayı kapattım.

Hocam daha önce karşılaştığım bir sorun değildi, ilk defa oldu bu görüntü bozulması. Aklıma direkt ekran kartının problemli olabileceği geldi. İmlecin kasması ise defalarca oldu. Donanım hızlandırmayı kapattım.
Görüntüdeki titreme belli oluyor, fakat imlecin kastığını ben hissetmedim. Format denemişsiniz zaten. Testlerden sonra sistemi sıfırdan söküp takmayı deneyebilirsiniz. En son olarak teknik servisin yolu gözüküyor. Hangi parçadan olacağını tam kestiremiyorum. Fakat görüntüdeki titreme kablo, monitör veya ekran kartından olabilir.

Görüntüdeki titreme belli oluyor, fakat imlecin kastığını ben hissetmedim. Format denemişsiniz zaten. Testlerden sonra sistemi sıfırdan söküp takmayı deneyebilirsiniz. En son olarak teknik servisin yolu gözüküyor. Hangi parçadan olacağını tam kestiremiyorum. Fakat görüntüdeki titreme kablo, monitör veya ekran kartından olabilir.

Evet, videoda imlecin kastığı gözükmüyor ancak ben bariz bir şekilde hissettim. Bakalım şu an söylediğiniz testleri uyguluyorum hepsinin sonuçlarını paylaşacağım burada duruma göre ya servise gönderirim ya da yapılabilecek bir şey varsa yaparım.

@NipponChemiConKYCap @Süleyman Yusuf Bütün testleri yaptım;

Heaven benchmark ve Valley Benchmark'ta ara ara stutter sorunu devam etti. %0.1 FPS oranı 9 FPS'ye kadar düştü. Onun dışında görüntü bozulması gibi bir şey olmadı. Superposition Benchmark testinde ise her şey olması gerektiği gibiydi, %0.1 FPS oranı 80 civarlarındaydı. Kasma, donma, stutter gibi şeyler olmadan test bitti.

Prime95 testinde hiçbir şekilde kasma donma takılma olmadı.

AIDA64 testinde de GPU'yu teste soktuğum zaman sistem aşırı derecede donmaya başlıyor, sistem kullanılmayacak hale geliyor. İmleç bile o kadar donuyor ki testi zor kapattım. RAM'i veya CPU'yu teste soktuğumda ise sistem biraz yavaşlıyor, Chrome'da sekmeleri kaydırırken kasıyormuş gibi bir görüntü oluyor.

LinpackXtreme testinde ise sistem az bir şey yavaşladı o kadar.

Dosya Ekleri

• ATTO.PNG
    ATTO.PNG
    32,9 KB · Görüntüleme: 56
  • CrystalDiskMark.PNG
    CrystalDiskMark.PNG
    24,1 KB · Görüntüleme: 51
  • Superposition_Benchmark_v1.1_14296_1667667527.png
    Superposition_Benchmark_v1.1_14296_1667667527.png
    602,3 KB · Görüntüleme: 53
  • c.PNG
    c.PNG
    31,1 KB · Görüntüleme: 49
  • x.PNG
    x.PNG
    32,8 KB · Görüntüleme: 55
Son düzenleme:
Evet, videoda imlecin kastığı gözükmüyor ancak ben bariz bir şekilde hissettim. Bakalım şu an söylediğiniz testleri uyguluyorum hepsinin sonuçlarını paylaşacağım burada duruma göre ya servise gönderirim ya da yapılabilecek bir şey varsa yaparım.

Heaven benchmark ve Valley Benchmark'ta ara ara stutter sorunu devam etti. %0.1 FPS oranı 9 FPS'ye kadar düştü. Onun dışında görüntü bozulması gibi bir şey olmadı. Superposition Benchmark testinde ise her şey olması gerektiği gibiydi, %0.1 FPS oranı 80 civarlarındaydı. Kasma, donma, stutter gibi şeyler olmadan test bitti.

AIDA64 testinde de GPU'yu teste soktuğum zaman sistem aşırı derecede donmaya başlıyor, sistem kullanılmayacak hale geliyor. İmleç bile o kadar donuyor ki testi zor kapattım. RAM'i veya CPU'yu teste soktuğumda ise sistem biraz yavaşlıyor, Chrome'da sekmeleri kaydırırken kasıyormuş gibi bir görüntü oluyor.

Sorun ekran kartında gibi duruyor. Ekran kartını çıktığı sürücüye düşürebilir misiniz?

Heaven testlerindeki sahne geçişlerinde anlık takılma olması normal.
Aida64'de yaşadınız durumda normal.
Kullandığınız disk hız problemi yaşamıyor.
Son olarak iki şey isteyeceğim, birisi herhangi bir oyuna girip afterburner ile değerlerini takip etmeniz ve takılmaları yaşadığınız bir video atmanız. Videoyu çekerken %1 ve %0.1 değerleri, işlemci hızı ve sıcaklığı, ekran kartı hızı ve sıcaklığı gibi değerlerin hepsi olsun.
P95 testini yarım saatlik olacak şekilde Small FFTs ve Large FFTs sırasıyla yapabilir misiniz?

Geri
Yukarı