₺10.000 ofis için 3D yazıcı önerisi

Xoenna

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
BT Takım Lideri - Gömülü Sistem Mühendisi - Yazılım Mühendisi
Merhaba,
Yazılım ve donanım işleriyle uğraştığımız şirketimize prototip üretirken kullanabileceğimiz 3D yazıcı almayı düşünüyoruz. ₺10.000'e kadar bütçemiz vardır.
İstediğimiz özellikler;
-Bütçeyi aşmaması
-Kaliteli baskı: Katmanlar aşırı belirgin olmasın pürüzsüze yakın olsun istiyoruz. Tabii bunda filamentin de etkisi var. Endüstriyel tasarım olduğu için ABS kullanabileceğimiz bir ürün olmalı.
-Elektrik kesintisinden sonra devam etme
-Kolay kullanım
-Sağlamlık
-Sık sık kalibrasyon gerektirmemesi.
Bunlar dahilinde baktığımız, gözümüze hoş gelen, özellikleriyle cezbeden ve yeni olan tek cihaz Artillery Sidewinder-X2.
Bunun haricinde önerebileceğiniz ürün var mıdır? Daha kaliteli basım yapabilecek bu fiyat segmentinde ne önerirsiniz?

Katmanların belirgin olması daha çok seçilen katman yüksekliği ile ilişkili. Katman yüksekliğini dipte tutarsan kalite artar, baskı süresi ise kat kat artar, baskı büyüklüğüne göre günlerce bile olabilir.

ABS için kapalı ortam gerekir. Yani açık printer alıyorsan kabin yapılması gerekir. Bu esnada power supply ve board gibi hassas kısımların kabin dışında tutulması gerekecektir.

Enjeksiyondan çıkan ürün ile printer ile basılan ürün, malzemesi ABS de olsa dayanımı aynı olmayacaktır, PLA'nın da dayanımı yüksek türleri mevcut. ABS'de pürüzsüzlük için aseton buharı kullanan da oluyor.

Benim bir önerim yok ancak bakılan ürün de hobi tarzı bir ürün, $460 civarı fiyata sahip.

Görseldeki baskı 11cm boyunda, 0.08mm katman yüksekliği ile 25 saatte basıldı, makine Ender 3 V2. Yani ? Giriş seviyesi bir makine bile uygun katman yüksekliği ile katman izleri olmadan güzel basabiliyor. Benim için en büyük sorun baskı hızı.

Firmada büyük parça basılacaksa ve pürüzsüzlük için düşük katman yük. seçilecekse firma için de en büyük sorun o olacaktır.

sm.jpg

Son düzenleme:
Katmanların belirgin olması daha çok seçilen katman yüksekliği ile ilişkili. Katman yüksekliğini dipte tutarsan kalite artar, baskı süresi ise kat kat artar, baskı büyüklüğüne göre günlerce bile olabilir.

ABS için kapalı ortam gerekir. Yani açık printer alıyorsan kabin yapılması gerekir. Bu esnada power supply ve board gibi hassas kısımların kabin dışında tutulması gerekecektir.

Enjeksiyondan çıkan ürün ile printer ile basılan ürün, malzemesi ABS de olsa dayanımı aynı olmayacaktır, PLA'nın da dayanımı yüksek türleri mevcut. ABS'de pürüzsüzlük için aseton buharı kullanan da oluyor.

Benim bir önerim yok ancak bakılan ürün de hobi tarzı bir ürün, $460 civarı fiyata sahip.

Görseldeki baskı 11cm boyunda, 0.08mm katman yüksekliği ile 25 saatte basıldı, makine Ender 3 V2. Yani ? Giriş seviyesi bir makine bile uygun katman yüksekliği ile katman izleri olmadan güzel basabiliyor. Benim için en büyük sorun baskı hızı.

Firmada büyük parça basılacaksa ve pürüzsüzlük için düşük katman yük. seçilecekse firma için de en büyük sorun o olacaktır.

Eki Görüntüle 1255782
teşekkür ederim, dediklerinizi az çok anladım. PLA'da da üretim gerçekleştirebiliriz. Kapalı kasa olması değil de alınacak 3D yazıcının kaliteli ve uzun süre dayanması isteklerimiz arasında. Artillery Sidewinder-X2 için yorumunuz nedir? Baskı hızı değiştirilebiliyor. Alınabilir mi? Kaliteli bir ürün müdür?
Büyük parça basılabilir ama genel olarak üretim RPi gibi ürünlere veya PCB'lere kasa üretimi gibi olacak. Boyut yani yaklaşık 15-20 cm civarında olacak fakat yükseklik değişkenlik gösterebilir.

Ben sadece Maker's Muse'deki incelemesini izlemiştim. Amazon Global vb. yerlerdeki gerçek kullanıcı yorumları fikir verir. Önceki tasarım pek tutmamış ki bu da onun iyileştirilmiş hali. Bende heyecan uyandırmadı.

Hız diğer yazıcılarda da ayarlanabiliyor, önemli olan sorunsuz basabildiği maks. hız. Broşürdeki değerler yanıltıcı olabilir.

Elektrik kesilip sonra devam etmesi önemli görünebilir ama tabla soğuyunca parça tabladan ayrılabilir, o durumda elektriğin gelmesi işe yaramaz hatta daha kötü olur. Pritt yardımcı olabilir ama baskının devam ettiği katmanda iz olabilir. Uzun süren kesintilerde ben çalışmamasını tercih ederim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

3D printer işinde illa ki uğraşmak gerekiyor, en iyisi de alınsa bu kaçınılmaz, sadece daha iyisinde daha az uğraşma durumu olabilir.

Rasp. tarzı bir şey için 40cmlik yükseklik fazla değil mi? Makinelerin boyutları fiyatlara yansıyor. Tabla büyüyünce ısıtıcısı da PSU kapasitesi de büyüyor, manuel tabla ayarı da zorlaşıyor. Aynı aralıkta daha kaliteli ama biraz daha ufak ürünlere de belki bakılabilir. 😇

Yeni konular

Geri
Yukarı