10.000 TL monitör dahil sistem toplamak

Merhaba, benim de hemen hemen aynı bütçem var ve bu hafta içerisinde internetten siparişleri vermeye başlamayı düşünüyorum. aklımdaki sistem şu
Ryzen 5 3600
Anakart : MSI B450 Gaming Plus MAX
Ram : 2x Team t force vulcan 3200mhz cl 16
Ekran kartı: MSI RTX 2060 Gaming Z
Depolama : Seagate barracuda 1 TB HDD+ Crucial MX500 500 GB SSD
Güç kaynağı:
FSP HYDRO 600 600W 80+ BRONZE psu
Kasa : Kasa konusunda kararsızım ama Dark Guardian kasa almayı düşünüyorum.
Monitör : AOC 24 G2U 1080P 144Hz
2060 super ekran kartı almak güzel olabilir ama soğutması iyi olan bir ekran kartı istiyorum ve bu konuda güvendigim seri msi gaming serisi ve bütçeyi malesef aşıyor. Diğer parçalardan kısmak da istemiyorum. Güç kaynağı ile Kasa zaten biraz düşük düzey kaldı sanırım diğer parçalara göre. Ama overallda 1080p oyunculuk için 4 5 sene götüreceğini götürüyorum. Tabi 3 4 sene sonra ayar kısmaya başlamam gerekir ama ultra takıntılı biri değilim 7 senedir low ayarlarda oynuyorum :D Ayrıca rtx 2060ın ray tracing performansı dlss 2.0 ile birlikte önemli ölçüde artmış bence ilerleyen zamanlarda oyunların daha iyi optimize edilmesiyle rtx 2060dan 60+ fps sağlam bir performans görebiliriz. Son olarak şunu söylemek istiyorum RX 5700 modellerini çok fazla düşündüm ama internette fazlaca gördüğüm driver problemi siyah ekran gibi problemler vazgeçmemi sağladı, ayrıca ısınma problemleri de daha fazla oluyormuş. RX in daha üstün performansından ödün verip stabil ve ray tracing , dlss'li rtx serisine yönelmek daha mantıklı geldi.

1.

[TD valign="top"]
AnakartMSI B450-A PRO MAX B450 Socket AM4 AMD Ryzen™ DDR4 4133MHz (O.C.) USB3.1 Anakart
İşlemciAMD Ryzen™5 3600X Soket AM4 + Wraith Spire 3.8GHz 32MB 95W 7nm İşlemci
Ekran KartıMSI GeForce RTX2060 SUPER GAMING X 8GB GDDR6 256Bit DX12 Nvidia Ekran Kartı
RAMGSKILL 16GB (2x8GB) RipjawsV Siyah DDR4 3200MHz CL16 1.35V Dual Kit Ram
SSDSamsung 500GB 970 EVO NVMe M.2 SSD (Okuma Hızı 3400MB / Yazma Hızı 2300MB)
HDDWD Blue 3,5" 1TB 64MB SATA III 6Gb/s 7200 RPM
KasaCOOLER MASTER MASTERBOX MB511 80PLUS 650W 3x120mm RGB FANLI MidT ATX SİYAH KASA
MonitörASUS 23,6" VG24VQ TUF GAMING 1Ms 144Hz HDMI DP FreeSync Curved Gaming Monitör

Öncelikle mesajım biraz uzun olabilir kusura bakmayın. Çok fazla araştırdım ve sonunda bu sisteme karar verdim. Yazdığım sistemi Vatan'dan topladım, internetten daha uygun fiyatlara alabilirim ancak görerek almak istemem ve garantide direkt mağaza ile yüz yüze muhatap olmak istediğim için Vatan'ı seçtim. İlk KDV indiriminde alacağım. Uyumsuzluk, eksik veya yanlış bir parça var mı? 5 yıl kadar 1080P gerektiğinde detay kısarak oynamak için topluyorum. KDV indiriminde 10.000 TL gibi bir fiyata alacağım.
1- Anakartın tomhawk Max ile farkı çok mu?
2- RAM'i aynı markanın 3600MHz CL18 olan modeli yapabilirim 50 100 TL farkla. Değer mi?
3- Işlemci olarak 3600X seçme nedenim stok soğutucusu 3600 modeline göre daha iyi olduğu söyleniyor 3600 alıp ekstra soğutucu almak istemiyorum bazıları kasa soğutması iyiyse 3600'de çok ısınmaz diyorlar ama bu parçaların en büyük düşmanı sıcaklık olduğu için o riske girmek istemiyorum aralarında 200 TL gibi fark oluyor son iki KDV indiriminde öyle gördüm.
4- SSD daha uygun fiyatlara farklı markalar mevcut biliyorum ancak Samsung bu konuda gerçekten çok iyi olduğu için 100 200TL fark vermeye değeceğini düşünüyorum.
5- HDD hakkında pek bilgim yok ama Seagate Barracuda'dan iyi olduğu söylenmiş forumda.
6- Ekran kartı aynı fiyata 5700XT alınabilir ama ben 1080P oyunculuk için topluyorum sistemimi ve Ray Tracing'i deneyimlemek isiyorum bu özelliği açtığım zaman 50 FPS gibi makul bir değerde oyun oynayabiliyorum piyasadaki oyunlarda.
7- Kasa çok övülüyor PSU'su kaliteli deniliyor ama PSU fanında ses yüzünden sorun yaşayanlar olmuş.
8- Monitörü çok araştırdım ölü pixel şikayetinin en az olduğu ve yükseklik sağ sol gibi ayarların yapılabiliyor olmasından ötürü bu monitörü seçtim.
Merak ettiğim ve kararsız kaldığım konular bunlar yardımlarınızı ve düşüncelerinizi bekliyorum teşekkürler.[/TD]
Cevap verebilecek kimse yok mu? Bu ay alacağım. Günlerdir konuyu öne çıkarıyorum kimse cevap vermiyor.

1. Tomahawk Max daha iyi performans verir.
2. 3600 MHz CL 16 alırsanız performans farkı olur ama 3600 MHz CL18 hiçbir şey fark ettirmez.
3. Tomahawk Max ile güzel OC yapılabilir eğer yaparsanız 2 modelin de stok soğutucuları yetersiz kalacaktır o sebeple bence 3600 alın 400 TL bir soğutucu alun anakartın hakkını vermiş olursunuz.
4. M.2 SSD oyunda hiçbir şey fark ettirmez 500 GB SATA SSD alın paranız cebinizde kalır.
5. bütçeyi arttırmak için bence HDD'ye ihtiyaç olana kadar almayın 500 GB SSD sizi 6 ay götürür alan dolunca da bir HDD alısınız.
6. bence Ray Tracing için daha çok erken böyle beta bir teknolojiye 1000 TL fazla vermeyin derim. RX 5700 XT en F/P kart diyorum ve seçimi size bırakıyorum.
7. en kaliteli PSU'lardan biri ondan ses çıkıyorsa hepsinden çıkıyordur. Her üründe böyle sorunlar olabilir o kişinin şanssızlığıymış tüm o marka PSU'lar ses çıkaracak diye bir şey yok kasanız da çok kaliteli bu arada.
Monitör hakkında pek bir bilgim yok.

1.

1. Tomahawk Max daha iyi performans verir.
2. 3600 MHz CL 16 alırsanız performans farkı olur ama 3600 MHz CL18 hiçbir şey fark ettirmez.
3. Tomahawk Max ile güzel OC yapılabilir eğer yaparsanız 2 modelin de stok soğutucuları yetersiz kalacaktır o sebeple bence 3600 alın 400 TL bir soğutucu alun anakartın hakkını vermiş olursunuz.
4. M.2 SSD oyunda hiçbir şey fark ettirmez 500 GB SATA SSD alın paranız cebinizde kalır.
5. bütçeyi arttırmak için bence HDD'ye ihtiyaç olana kadar almayın 500 GB SSD sizi 6 ay götürür alan dolunca da bir HDD alısınız.
6. bence Ray Tracing için daha çok erken böyle beta bir teknolojiye 1000 TL fazla vermeyin derim. RX 5700 XT en F/P kart diyorum ve seçimi size bırakıyorum.
7. en kaliteli PSU'lardan biri ondan ses çıkıyorsa hepsinden çıkıyordur. Her üründe böyle sorunlar olabilir o kişinin şanssızlığıymış tüm o marka PSU'lar ses çıkaracak diye bir şey yok kasanız da çok kaliteli bu arada.
Monitör hakkında pek bir bilgim yok.
Teşekkürler.

Merhabalar. Yaklaşık 1 senedir bilgisayar toplamak için fırsat buldukça, heveslendikçe ufak araştırmalar yapıyorum ve bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Şu günlerde korona virüsü nedeni ile doların da artmasından ötürü sistem parçaları biraz pahalandı. İnternet üzerinden sipariş vermek yerine Vatan'dan peşin fiyatına taksit ile bir sistem toplamayı düşünüyorum. Sistemim için başlıkta yazan bütçeyi biraz geçebilirim sistemim kabaca şu şekilde:
**Cooler Master Masterbox MB511 80Plus 650W 3x120mm RGB fanlı midt ATX kasa.
**AMD Ryzen™5 3600X
**MSI B450 Tomahawk Max.
**MSI GeForce RTX2070 Super Gaming X
** G.Skill 16 GB (2x8GB) Trident Z DDR4 3600MHz CL18.
**MSI Optix MAG241C 23.6" 144Hz 1ms(mprt) Curved LED monitör

Bu sistem için 1TB HDD ve bütçemin yettiği kadarıyla bir M.2 SSD almayı düşünüyorum. 3200MHz CL16 RAM ile yukarıda yazdığım RAM arasında kararsızım. Benim sormak istediğim bu sistemi toplayıp 1080P monitör ile oyun oynamak yanlış bir tercih mi? Monitör dahil 12.000 TL gibi bir fiyat çıkıyor karşıma. Ben bu sistem için 2070S yerine 1000TL daha ucuz olan 2060S tercih etsem performans açısından ne kadar kaybım olur? Ben bu sistemi 6 yıl kadar kullanmayı düşünüyorum, OC yapmayı düşünmüyorum. Ultra ayar takıntım yok Low ayarlara çekip "çamur" gibi bir görüntüyle de oynamak istemiyorum. Yazdığım sistem için birkaç değişiklik ile 10.000 TL yapabiliyorum ancak yukarıda yazdığım sistem için 2.000 TL fazla vermem bana ne kadar performans sağlar bunu öğrenmek istiyorum teşekkür ederim.

B550 anakartlar haziran ayında çıkıcak onu bekleyip 3600 alabilirsiniz Ryzen 4. nesil çıktığında yükseltebilirsiniz işlemcinizi.

B550 anakartlar haziran ayında çıkıcak onu bekleyip 3600 alabilirsiniz Ryzen 4. nesil çıktığında yükseltebilirsiniz işlemcinizi.
15 Haziran diyorlar çıkış tarihine. 15 Haziranda sınavım var
Sistemi B550 çıkmadan önce alacağım. Topladığım sistemi zaten yükseltme yapmadan gittiği yere kadar gerektiğinde very low'a düşürüp oynamak için topluyorum. İşlemcinin iş yapmayacağı dönem geldiği zaman RX5700XT veya rtx 2060 süper iki ekran kartı da zaten patates olur düşüncesindeyim. İşlemci konusunda tek kararsız kaldığım nokta 3600 alıp almamak. OC yapacağımı düşünmüyorum stok soğutucusu 3600X in daha iyi deniliyor ama aralarında da verilen fiyat farkı kadar performans farkı yok.

Hocam 3000MHz C16 Ram’lere (2x8) sahibim. 3600MHz C18’e alıp rahatça kullanabiliyorum.
Ayrıca RAM OC kolay mı diye sormuşsunuz. Evet gayet kolay. Technopat’ta ki “Memory Try It” başlıklı bir rehberden yardım almıştım ben de.

Hocam 3000MHz C16 Ram’lere (2x8) sahibim. 3600MHz C18’e alıp rahatça kullanabiliyorum.
Ayrıca RAM OC kolay mı diye sormuşsunuz. Evet gayet kolay. Technopat’ta ki “Memory Try It” başlıklı bir rehberden yardım almıştım ben de.
Teşekkürler ben de 3200MHz CL16 alıp OC ile 3600MHz yapmayı düşünüyorum.
AnakartMSI B450 TOMAHAWK MAX B450 Socket AM4 AMD Ryzen™DDR4 4133MHz (OC) USB3.1 Anakart
Ekran KartıMSI GeForce RTX2060 SUPER GAMING X 8GB GDDR6 256Bit DX12 Nvidia Ekran Kartı
SSDSamsung 500GB 860 EVO SATA 3.0 (Okuma 550MB / Yazma 520MB) SSD
KasaCOOLER MASTER MASTERBOX MB511 80PLUS 650W 3x120mm RGB FANLI MidT ATX SİYAH KASA
MonitörASUS 23,6" VG24VQ TUF GAMING 1Ms 144Hz HDMI DP FreeSync Curved Gaming Monitör

Sistemimin son hali bu. Vatan'ın açılmasını bekledim KDV indirimi olduğunda alacaktım ama bu pandemi süreci boyunca Vatan'ın saçma fiyat politikası gerçekten sinirimi bozdu. Sebepsiz yere ekran kartına 300 lira zam yarın 100 lira indirim ertesi gün 200 lira zam sonraki gün 500 lira indirim... Bunun gerekçesi de yok dolar günlerce aynı kalıyor ama beyefendiler fiyat değiştirip duruyor ben de internetten toplamaya karar verdim montajı hiç yapmadım ama bir şekilde yapacağım artık. Sırf KDV indirimi olursa aynı fiyata geliyor diye İncehesap'tan 3500TL'ye RTX 2060S ve 1550TL'ye 3600X almadım. KDV indirimi ha oldu ha olacak mağazalar açılıyor 100 lira fark için görerek almaya değer garanti durumunda kargo ile uğraşmak yerine götürür Vatan'a veririm dedim ama dolar kuru aynı kalmasına rağmen Vatan keyfine göre fiyat arttırdı bu da sabrımı taşıran son nokta oldu. Yukarıda yazan sistemi sinerji, İtopya, İncehesap, qp, satıcısı Hepsiburada ise Hepsiburada'dan bu ürünleri monitör hariç 9.000 TL altında toplamam gerek. RAM için Adata XPG RGB RAM'leri çok güzel ancak kalitesi konusunda bilgim yok. Kısaca değerlendirme yapabilir misiniz sistemi.

Teşekkürler ben de 3200MHz CL16 alıp OC ile 3600MHz yapmayı düşünüyorum.
AnakartMSI B450 TOMAHAWK MAX B450 Socket AM4 AMD Ryzen™DDR4 4133MHz (OC) USB3.1 Anakart
SSDSamsung 500GB 860 EVO SATA 3.0 (Okuma 550MB / Yazma 520MB) SSD

Sistemimin son hali bu. Vatan'ın açılmasını bekledim KDV indirimi olduğunda alacaktım ama bu pandemi süreci boyunca Vatan'ın saçma fiyat politikası gerçekten sinirimi bozdu. Sebepsiz yere ekran kartına 300 lira zam yarın 100 lira indirim ertesi gün 200 lira zam sonraki gün 500 lira indirim... Bunun gerekçesi de yok dolar günlerce aynı kalıyor ama beyefendiler fiyat değiştirip duruyor ben de internetten toplamaya karar verdim montajı hiç yapmadım ama bir şekilde yapacağım artık. Sırf KDV indirimi olursa aynı fiyata geliyor diye İncehesap'tan 3500TL'ye RTX 2060S ve 1550TL'ye 3600X almadım. KDV indirimi ha oldu ha olacak mağazalar açılıyor 100 lira fark için görerek almaya değer garanti durumunda kargo ile uğraşmak yerine götürür Vatan'a veririm dedim ama dolar kuru aynı kalmasına rağmen Vatan keyfine göre fiyat arttırdı bu da sabrımı taşıran son nokta oldu. Yukarıda yazan sistemi sinerji, İtopya, İncehesap, qp, satıcısı Hepsiburada ise Hepsiburada'dan bu ürünleri monitör hariç 9.000 TL altında toplamam gerek. RAM için Adata XPG RGB RAM'leri çok güzel ancak kalitesi konusunda bilgim yok. Kısaca değerlendirme yapabilir misiniz sistemi.
Sistem bu haliyle gayet güzel. Benzer parçaları olan toplanmış hazır sistemler Teknobiyotik, Sinerji gibi sitelerde 9500₺'ye geliyor. Eğer siz toplamda 9000₺'ye parçaları alıp kendiniz toplayabilirseniz gayet güzel olur.

Anakartınız gayet kaliteli. O yüzden Ryzen 3600 alıp ufak bir o.c ile 3600X'in hızına ulaşabilirsiniz.

Kendim toplayamam derseniz şu sistemde işlemciyi 3600X, ekran kartını tercihe göre 2060S değiştirip, 1TB HDD ekleyip ve montaj istiyorumu seçip alabilirsiniz.

Sistem bu haliyle gayet güzel. Benzer parçaları olan toplanmış hazır sistemler Teknobiyotik, Sinerji gibi sitelerde 9500₺'ye geliyor. Eğer siz toplamda 9000₺'ye parçaları alıp kendiniz toplayabilirseniz gayet güzel olur.

Anakartınız gayet kaliteli. O yüzden Ryzen 3600 alıp ufak bir o.c ile 3600X'in hızına ulaşabilirsiniz.

Kendim toplayamam derseniz şu sistemde işlemciyi 3600X, ekran kartını tercihe göre 2060S değiştirip, 1TB HDD ekleyip ve montaj istiyorumu seçip alabilirsiniz.
Teşekkürler öneriniz için. OC ile uğraşmayıp direkt tak çalıştır yapmak istyorum. 3600 alınabilir evet ama stok soğutucu yetersiz deniliyor. Harici soğutucu alsam kutudan çıkan soğutucu evde boş duracak ve fiyat 3600X'i geçmiş olacak diye düşünüyorum.

Teşekkürler öneriniz için. OC ile uğraşmayıp direkt tak çalıştır yapmak istyorum. 3600 alınabilir evet ama stok soğutucu yetersiz deniliyor. Harici soğutucu alsam kutudan çıkan soğutucu evde boş duracak ve fiyat 3600X'i geçmiş olacak diye düşünüyorum.
Harici soğutucuyu sadece performans olarak düşünmeyin. Ses de çok fark ediyor. Hele ki işlemciye hız aşırtma yaptığınızda stok soğutucudaki küçük fan yüksek devirlerde çok sesli çalışıyor.
12CM'lik herhangi bir kule tipi soğutucu ile bu sorunu aşabilirsiniz.

Ama bana kalsa sistemi bu haliyle alıp soğutucu olarak daha sonra 240MM'lik Silverstone PF240 ya da Arctic Freezer II 240 gibi bir sıvı soğutucu alırdım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı