10 Nisan ve Karadelikler

İnsanlar teknolojinin sınırını zorluyor. Bütün bunların Türkiye'de yapıldığını görebilecek miyiz acaba.
Biz göremeyiz büyük ihtimalle ama çocuklarımız torunlarımız belki.

Çok güzel değil mi? Animasyonlardan gördüğümüz gibi ama karadeliğin kendisini göremeyeceğiz sanmıştım, şok yaşadım.Eki Görüntüle 384564
Evet animasyonlara benziyor ama cidden çok güzel. En azından ya karadelikler ya etrafındaki ışık ya da her ikisi birden saat yönünde dönüyormuş bunu öğrendik.

Aklımdaki tek soru ışığı bilr çektiği nasıl karanlık kalıyor.

Aklımdaki tek soru ışığı bilr çektiği nasıl karanlık kalıyor.

Karadelikler ya da içindeki yıldız aslında evrendeki en parlak cisimlerdendir. Ama kendisinden çıkan ışığı ve olay ufkuna giren ışığı kendisine çekiyor. Işığı yani ışık dalgalarını kendisine çektiğinden teleskoplarımıza herhangi bir ışık dalgası ulaşamadığı için karanlık görüyoruz. Diğer bir deyişle karadelikten bir ışık ya da ışık dalgası görüyor ya da yakalıyor olsaydık, karadelikten ışık bile kaçamıyor, diyemezdik.

Güzel bir gelişme oldu gerçekten. Bu resim için uydular arasında zaman kaymaması için atom saatleri kullanılmış. Sıfıra yakın hata payı için. Eminim bu görsel daha da güncellenecek ve güzelleştirilecektir. Güzel gelişmeler oluyor güzel:)

Bu da 2017'de çekilen, Samanyolu gökadamızın merkezinde, Sagittarius A'da yer alan kara delik.

385296

Soldaki bilgisayardan geçirilerek simüle edilmiş, sağdaki ise teleskopun çektiği fotoğraf.

İnsanoğlunun 4,2 milyon ışık yılı yakınında Proxima Centauri ya da 4,3 milyon ışık yılı yakınında Alpha Centuari varken nasıl oldu da Messier 87 gökadasından görüntü elde edildi şaşırıyorum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı