10.sınıfın sonunda olmana rağmen hiçbir konuyu bilmemek

AhmetDmrc

Hectopat
Arkadaşlar fen lisesi öğrencisiyim ve şu anda 10.sınıfta okuyorum yani sayısalcıyım. Kısaca 9.sınıfın hiçbir konusunu ve 10.sınıfın dörtgenlere kadar ki matematik konuları hariç hiçbir konusunu bilmiyorum.

10.sınıfın başından beri bu durumu düzeltmek istiyorum fakat 9.sınıfı bilmediğim için matematik ve biyoloji haricinde hiçbir dersi anlayamadım hocalar sürekli 9.sınıfta şunları gördük diye söylediği için belki arada halledebileceğim şeyler vardı ama araya kaynadı doğal olarak.

9.sınıfı da çalışmak istiyorum ama zaten okuldan geldiğimde 4 saat ancak ders çalışabiliyorum ve bu vakitte de 9 mu çalışayım, 10 mu çalışayım nasıl yapayım bilemiyorum okula da boşu boşuna gitmiş gibi hissediyorum bir şey anlamayınca. Matematikte de üçgenler bilmediğim için dörtgenlerde zorlanıyorum yani her şey üst üste binmiş gibi oldu ve bunu düzeltmezsem 11.sınıfta da hiçbir şey anlayamayacağım. Düzeltmek istiyorum fakat bu durumdan nasıl kurtulacağım bilemiyorum ne yapmamı önerirsiniz?

Öncelikle daha 10.sınıfken 9'a bakmanı çok önermem. Güzel bir haftalık program çıkar uymaya çalış 10.sınıfı verimli bir şekilde bitirmeye bak. Daha sonra yaz tatilinde sadece TYT çalış sonra 11.sınıfta tekrar 11e göre planını yap sadece 11 bak. O senenin yaz tatilinde de TYT ve 11'i tekrar edersin 12.sınıfta zaten temelin iyi olacağı için çok zorlanmadan hazırlanırsın sınava.

3 ayda AYT-TYT matematik bitirmeli programlar var canını sıkma sen. Mezun ol hele bir son 3 ay çalışırsın. Kendini yorma şimdiden, öğrendiğini unutacaksın zaten.

Bazı şeyler sona atılmıyor, zaman var iken 10.sınıf'ı zorlanmadan geçmeli ve Şimdiden başlaması hakkında bir zararı yok ayrı eten 3 ayda bitirileceğini sanmıyorum.

Bende 10. sınıfım uzaktan eğitimle tam bir eğitim göremedik ve aksattık 2021 dönemini ancak sorunu bağlantılı olan konularla çözebilirsin nasıl olsa 10.sınıf bitiyor önünde daha açık bir dönem olacak. Yani yaz tatili.

Bence olay başlayacağım ama başlamıyorum gibi bir şey sen geçmeye bak gerisi gelir.

Temel olmadan ilerlenemez, sen de demişsin. Boş ver 10'u, 9'daki eksiklerini kapat.

Haklısınız hocam bende her şeyi bırakıp 9 çalışmak isterdim fakat zaten okul günün çoğunu alıyor ve orada 10 konuları işleniyor bende seneye 11 olacağım için 11'den bir şey anlamayacağım bu sefer yani hem OBP kırık olacak hem de doğru düzgün halledebilecek zaman bulamayacağım okuldan dolayı.
Öncelikle daha 10.sınıfken 9'a bakmanı çok önermem. Güzel bir haftalık program çıkar uymaya çalış 10.sınıfı verimli bir şekilde bitirmeye bak. Daha sonra yaz tatilinde sadece TYT çalış sonra 11.sınıfta tekrar 11e göre planını yap sadece 11 bak. O senenin yaz tatilinde de TYT ve 11'i tekrar edersin 12.sınıfta zaten temelin iyi olacağı için çok zorlanmadan hazırlanırsın sınava.

Hocam okul açıldığında bende öyle yapmak istiyordum fakat 9'dan bir şey bilmeyince okulun gidişatına ve konulara uyum sağlayamıyorum ve temelim de olmayınca çoğu şeyi anlayamıyorum.

Geri
Yukarı