1000TL MTB Önerisi

Akın655

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar. Aklımda 1000TL civarında okuluma gidip gele bileceğim özelliklerinin beni uzun süre tamire götürmeden götüre bileceği 0 bir bisiklet istiyorum. Aklımda model yok fakat araştırıyorum @BilgisayarKurdu forumlarda okurken sizi çok gördüm önerinizi bekliyorum.:)

Kilom:70
Boyum.1.85

Sıfır ve düzgün bir bisiklet için bütçe az. Bu yüzden tavsiyem ikinci el hard trail bisikletlere bakman olacaktır. İkinci el piyasasında ise bu bütçe aralığında ve large kadro olarak Giant, Ghost, Scott, Cannondale gibi markalara bakmanı öneririm.

Ben Salcano NG 650 HD aldım 1 ekimde. Sen de alabilirsin. İstersen V frenli NG 450 alabilirsin. Onun dışında Kron XC 150, 250 olabilir. Mosso Wildfire alabilirsin. Tabi ilk birinci ayda ve sonra 3 ay periyot seklinde servise götürmen gerek. Yoksa garanti dışı kalır.

Sıfır ve düzgün bir bisiklet için bütçe az. Bu yüzden tavsiyem ikinci el hard trail bisikletlere bakman olacaktır. İkinci el piyasasında ise bu bütçe aralığında ve large kadro olarak Giant, Ghost, Scott, Cannondale gibi markalara bakmanı öneririm.
Bir şey sormak istiyorum bir bisiklet için ne kadar bütçe gerekli. Çünkü 1000 TL bütçe gerçekten iyi rakam. Hani 300-400 TL ile ilgili konu da vardı ona hak verdim ancak 1000 TL ne bileyim. En iyisini almaya gerek yok bu bir bisiklet. Zaten 1500 TL lik bisiklet alırsak ertesi hafta elimizde olmayacak.

Bir şey sormak istiyorum bir bisiklet için ne kadar bütçe gerekli. Çünkü 1000 TL bütçe gerçekten iyi rakam. Hani 300-400 TL ile ilgili konu da vardı ona hak verdim ancak 1000 TL ne bileyim. En iyisini almaya gerek yok bu bir bisiklet. Zaten 1500 TL lik bisiklet alırsak ertesi hafta elimizde olmayacak.

İlk olarak 1000 TL ile alabileceği bisikletler Kron, Salcano, Sedona vs gibi bisikletler var sıfır olarak. Nasıl bakkal olarak tabir edilen bilgisayar teknik servisleri varsa bizde bu tarz bisikletlere bakkal bisikleti diyoruz. Çünkü 1000 TL ile kalkıp ben bu adama sıfır Kron önereceğime 1000 TL bütçe ile ikinci el Giant, Ghost vs gibi markalara bakmasını öneririm.

Diğer yandan postun sahibi "uzun süre tamire götürmeden" diye bir açıklama yapmış. Şu bir gerçek ki hadi senin dediğin Salcano'yu aldı, bir müddet sonra bunda sorun yaşayacak. Diyebilirsin ben hala sorun yaşamadım ama öyle değil. Aynı şekilde Kron vs gibi bakkal markalarını da önermiyorum.

Gelelim ikinci açıklamaya. Sen Salcano, Kron, Sedona vs gibi markaları bakıma gönderdiğinde %80 çoğu servisi aşırı şekilde berbattır. Verdikleri garantinin, servisin hiç biri bir işe yaramaz. Ama bir Specialized servisi ya da Giant servisi öyle değildir. Çünkü bakkal kafasından ziyade iyi markaların servisleri iyi ve temiz hizmet verir.

Olayın kısası, sıfır olarak Kron, Salcano, Sedona ve bilimum böyle markaları ben önermiyorum. Mantık olarak 1000 TL hiçbir garantisi olmayan bir bisiklete para yatırılmasını tercih etmem ve başkasınında almasını istemem.

İlk olarak 1000 TL ile alabileceği bisikletler Kron, Salcano, Sedona vs gibi bisikletler var sıfır olarak. Nasıl bakkal olarak tabir edilen bilgisayar teknik servisleri varsa bizde bu tarz bisikletlere bakkal bisikleti diyoruz. Çünkü 1000 TL ile kalkıp ben bu adama sıfır Kron önereceğime 1000 TL bütçe ile ikinci el Giant, Ghost vs gibi markalara bakmasını öneririm.

Diğer yandan postun sahibi "uzun süre tamire götürmeden" diye bir açıklama yapmış. Şu bir gerçek ki hadi senin dediğin Salcano'yu aldı, bir müddet sonra bunda sorun yaşayacak. Diyebilirsin ben hala sorun yaşamadım ama öyle değil. Aynı şekilde Kron vs gibi bakkal markalarını da önermiyorum.

Gelelim ikinci açıklamaya. Sen Salcano, Kron, Sedona vs gibi markaları bakıma gönderdiğinde %80 çoğu servisi aşırı şekilde berbattır. Verdikleri garantinin, servisin hiç biri bir işe yaramaz. Ama bir Specialized servisi ya da Giant servisi öyle değildir. Çünkü bakkal kafasından ziyade iyi markaların servisleri iyi ve temiz hizmet verir.

Olayın kısası, sıfır olarak Kron, Salcano, Sedona ve bilimum böyle markaları ben önermiyorum. Mantık olarak 1000 TL hiçbir garantisi olmayan bir bisiklete para yatırılmasını tercih etmem ve başkasınında almasını istemem.

Artık bilgisayarlarda bisikletlerde gayet kaliteli üretiliyor. Hani kolay kolay sorun çıkarmazlar. Üzerinde kullanılan bileşenler de belli. Çıkaracağı sorunlar da lastik patlaması, akort ayarı gibi kolay şeyler bunu çoğu bisikletçi yapar. Şunu da diyebilirsin bilgisayarda kespırın içinde de GTX 1070 var Asus'da da ama Asus daha iyi diyebilirsin.
Şuan ki bisikletler sadece etiket gibi. Bu çoğu marka için öyle. Üzerinde ya Shımano var yada Sram. Ha bazı markalar bazı parçalarını kendileri üretiyor o ayrı. Okula gidip gelmeye basit kullanıcı hataları dışında hemen hemen hiç bir bisikletin sorun çıkaracağını sanmıyorum.

Tamam Giant servisi Kronla aynı demiyorum elbete daha iyidir. Ancak kaç tane şehirde var. Ve bu servislerin kaçı sadece Giant'a ait. Veya önereceğin markalara. Eskişehir'de şuan iki tane servis var birini bilmiyorum diğeri ise çoğu bisikletin servisini veren bir yer. Bende kısaca şuna değinmek istiyorum okula gidip gelmeye çok çok pahalı bisiklet alamaya gerek duymuyorum. Çıkan sorunları da ortalama bir bisikletçi yapar. Senin düşüncene de saygı duyuyorum ama sanırsam sen off road felan yapıyorsun o kadar şeye gerek yok. Yani bilgisayardaki gibi GTA 5 oynamıyoruz render yapmıyoruz. Nette girip iki cs atıyoruz. Onun için GTX 1060 almaya gerek yok :)

Nette girip iki cs atıyoruz. Onun için GTX 1060 almaya gerek yok :)

Kısa ve son noktayı söyleyeyim, insanlar bir bütçe ayırıp öneri istediğinde kötü bir deneyim yaşamamaları için boş bir bisiklet önerisi yapmam. Benim ne yaptığım, nasıl sürdüğüm ne kadar harcadığım önemli değil. Uzun uzadıya yazmak ile uğraşmaya gerek yok yani. O yüzden 1000 TL'ye sıfır Salcano önermek yerine 1000 TL 'ye ikinci el bir Scott, Giant, Speci vs vs önermeyi yeylerim.

Ayrıca etiket olayına bir not, şuan ki bisikletler etiket gibi değil. Sürüş esnasında seni zorlayan bir bisiklet ile sürüş enasında sana zevk veren bir bisiklet arasında çok fark var. O yüzden üzerinden bulunan komponentler ve kadronun etiket ile ilgili değil o markanın sunduğu kalite ile alakası vardır.

Kısa ve son noktayı söyleyeyim, insanlar bir bütçe ayırıp öneri istediğinde kötü bir deneyim yaşamamaları için boş bir bisiklet önerisi yapmam. Benim ne yaptığım, nasıl sürdüğüm ne kadar harcadığım önemli değil. Uzun uzadıya yazmak ile uğraşmaya gerek yok yani. O yüzden 1000 TL'ye sıfır Salcano önermek yerine 1000 TL 'ye ikinci el bir Scott, Giant, Speci vs vs önermeyi yeylerim.

Ayrıca etiket olayına bir not, şuan ki bisikletler etiket gibi değil. Sürüş esnasında seni zorlayan bir bisiklet ile sürüş enasında sana zevk veren bir bisiklet arasında çok fark var. O yüzden üzerinden bulunan komponentler ve kadronun etiket ile ilgili değil o markanın sunduğu kalite ile alakası vardır.

Bu konu uzar da gider. Benim bisikletler ile ilgili bilgim yok başka şeyler ile benzetme yaparak yorum yapıyorum. O dediğiniz markaların 1000 TL altı bisikletleri olsaydı ve karları da düşük olsaydı büyük ihtimal o firmaları da beğenmezdiniz. Sonuç olarak o dediğiniz markaların hiç birinde ucuz bisiklet yok va yüksek kar ile satılıyor bir zahmet servis kalitesi iyi olsun. Sıfır düşük özellikli bisiklet almak var. İkinci el 2014-2015 model iyi bir bisiklet de almak var. Karar @Akın655 'e kalmış.

Anlamıyorsun galiba, amaç burada bu bütçe ile daha iyi bir bisiklet almak. Ve belirtilen bütçeler ile en iyisini almaya çalışmak. Bu bütçe ile sıfır almamasını, ikinci el olarak çok daha iyi tek süspansiyon bir bisiklet alabileceğini söylüyorum. Yani burada işi tamamen nasıl anlıyorsun bilmiyorum ama kendi anladığına göre yorumlamak yerine ana konuya odaklansan bu uzamayacak.

Yani ilk başta en iyisine gerek yok demek yerine, arkadaşın istediği bütçe için daha iyi bir öneri sunsan, şu yazdıkların-yazdıklarımız yerine daha faydalı olurdu.

Anlamıyorsun galiba, amaç burada bu bütçe ile daha iyi bir bisiklet almak. Ve belirtilen bütçeler ile en iyisini almaya çalışmak. Bu bütçe ile sıfır almamasını, ikinci el olarak çok daha iyi tek süspansiyon bir bisiklet alabileceğini söylüyorum. Yani burada işi tamamen nasıl anlıyorsun bilmiyorum ama kendi anladığına göre yorumlamak yerine ana konuya odaklansan bu uzamayacak.

Yani ilk başta en iyisine gerek yok demek yerine, arkadaşın istediği bütçe için daha iyi bir öneri sunsan, şu yazdıkların-yazdıklarımız yerine daha faydalı olurdu.
Hayır dediklerini anlıyorum, katılıyorum. Örnek vermek gerekirse şuan ortalama bir telefon mu yoksa geçen senenin en iyi telefonunu 2. El almak gibi. 2. El pazarını bilmediğim için 2. El önermiyorum. Ekstra olarak o markaları kulanmadım araştırmadım. Şuan kullandığım bisiklet ise 2. Bisikletim. Sen belki 20 defa bisiklet değiştirmişindir. Arkadaşlarından ödünç alarak denediğin bisikletler olmuştur. Ben sen yanlış diyorsun demiyorum. Ancak ne bileyim okula gidip gelmeye de lüks görüyorum.

Birde arkadaşa tavsiyem bütün parasını bisiklete vermesin ben yazın ekipmansız düştüm kafam asfalta süründüğünden yanık oluştu. En azından bunda deneyimim var.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı