100Mbps internette yüksek ping çıkması

TORMEN

Decapat
Yer
Samsun
Daha fazla  
Meslek
Reklam
Merhaba. Apartmanda Türk Telekom fiber altyapı mevcut 100Mbps indirme 10Mbps yükleme hızında paket kullanıyorum milenicom. Speedtest yaptığımda pingim 14-15ms arasında neden 5ms falan değil bunu öğrenmek istiyorum. Video linki bıraktım. Modem kutusunun fotoğrafını ekliyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2021-03-17 at 16.05.12.jpeg
    WhatsApp Image 2021-03-17 at 16.05.12.jpeg
    35,8 KB · Görüntüleme: 103
İnternet hızınız ile ping değerlerinin doğrudan bir bağlantısı yok. Tabii etkisi var ama 100 Mbps kullanıyorsunuz diye yarı yarıya gibi düşmez. Yeterli hızda olunca etkisi olmuyor gibi bir şey. Sunucu mesafesi gibi faktörler daha önemli.

Bağlantınız kablolu mu, kablosuz mu?

CMD üzerinden tracert 1.1.1.1 ve tracert vie.valve.net yapabilir misiniz? Bağlandığınız farklı sunucu da olabilir. Sonuçları daha sonra burada paylaşmalısınız.

14-15ms ping değerine yüksek ping demiyoruz Türkiye şartlarında. Speedtest üzerinde aldığınız değerler Speedtest sunucularıyla aranızda olan gecikme süresini gösterir. Farklı sunucularda farklı ping değerleri alırsınız. Mesela CS:GO sunucularında 50 ping alırsınız ama Valorantta 30 alırsınız (rakamları sallıyorum). Tamamen o sunuculara olan uzaklığınız ve sunucu yoğunluğu ile alakalı. Kablo ile bağlantı yapmaya da özen gösterin.

Kablosuz kullanıyorsunuz, 5 GHz'e alın. TT'nin modemleri 5 GHz modunda mükemmel çalışıyor. 2.4 GHz seçmeyin yani.

En son ki çözüm de kablolu bağlantı yapmak.

Yeni konular

Geri
Yukarı