1080p Monitör 24 inç mi 27 inç mi alınmalı?

Hocam bu monitörü bende beğendim. Acaba 4ms olması sıkıntı yaratır mı?

Çok oyun odaklı ve rekabetçi oyunlara düşkün değilseniz bence fark etmez. Ben öyle olmadığım için benim fark etmem mümkün değil muhtemelen :) 1 MS içinde çok para ödemek veya TN panele geçmeyi açıkçası istemem. Öncelikli amacım zaten oyun değil ama almışken neden 144 HZ de olmasın onu da merak etmiyor değilim :)

Yalnız monitörle ilgili kuşkularım var. Çok fazla yorum yok ve o segmentte bazı Samsunglarda sıkıntı çıkabiliyormuş diye duydum. Daha önce de uygun fiyat aralığında dolaşıyordu ama neden pek tercih edilmemiş acaba merak ediyorum ?

Bazen çok uygun ürünleri kovalarken acaba bazı şeyleri eksik mi yada sıkıntılı mı diye düşünmeden edemiyorum.

Aslında kafamdaki modellerden birisi şuydu.

Ancak almışken biraz daha verip 144 HZ'nin avantajlarını da görmek istiyorum. Üstüne kavisli olması da keyifli olabilir. Birde Samsung VA panel ama belki daha iyidir bilmiyorum.
Yani bir nevi hem film görsellik açısından 27 ile 2K güzel olacaktır hemde VA panel ile 144 HZ 4 MS ile de oyunların keyfini sürebilirim diye düşündüm. Hem de ileriye dönük sistem güncellersem belki daha keyifli oyunlar da oynayabilirim. Yani bir nevi gelecek içinde faydalı olabilir.

Çok oyun odaklı ve rekabetçi oyunlara düşkün değilseniz bence fark etmez. Ben öyle olmadığım için benim fark etmem mümkün değil muhtemelen :) 1 MS içinde çok para ödemek veya TN panele geçmeyi açıkçası istemem. Öncelikli amacım zaten oyun değil ama almışken neden 144 HZ de olmasın onu da merak etmiyor değilim :)

Yalnız monitörle ilgili kuşkularım var. Çok fazla yorum yok ve o segmentte bazı Samsunglarda sıkıntı çıkabiliyormuş diye duydum. Daha önce de uygun fiyat aralığında dolaşıyordu ama neden pek tercih edilmemiş acaba merak ediyorum ?

Bazen çok uygun ürünleri kovalarken acaba bazı şeyleri eksik mi yada sıkıntılı mı diye düşünmeden edemiyorum.
Bu monitörün yukarı aşağı ayarı var mı acaba, biliyor musunuz? Birde 2K ekranı Full HD çözünürlükte kullanırsam kötü bir görüntü oluşur mu ve 144 Hz'de çalışır mı?

Bu monitörün yukarı aşağı ayarı var mı acaba, biliyor musunuz? Birde 2K ekranı Full HD çözünürlükte kullanırsam kötü bir görüntü oluşur mu ve 144 Hz'de çalışır mı?

Bildiğim kadarıyla sadece öne arkaya oynayabiliyor. Yukarı aşağı oynadığını zannetmiyorum tam emin değilim. 2K dan Full HD 'ye düşünce ne kadar kötüleşir ben de merak ediyorum :) Full HD TV'de 1080P film yerine 720P izler gibi ise 720P gayet keyifli izliyorum :)
144 HZ'nin sadece 2K da olması bana mantıklı gelmiyor. Yani muhtemelen daha düşük çözünürlükleri 144 HZ çalışacaktır. Hatta genel olarak çözünürlük düşürünce HZ değeri artabiliyor diye biliyorum. Yani sınırlar dahilin tabi :)

Ürünü alıp birkaç gün inceleyip beğenmezsek Hepsiburadaya iade edebilir miyiz acaba ?

Monitörün kullanım kılavuzuna buradan ulaşabilirsiniz.

Son düzenleme:
Acer 27" V277U(2K/75 Hz )dün elime ulaştı. Daha sistem tam değil o yüzden kullanamadım. Şimdiden devasa gibi duruyor bana🙂 Tabi önceden 15" laptop kullandığım için bunun da katkısı var. Kendi kendime bunda nasıl PB oynayacağımı düşünüyorum😀
Yani sözümün maksatı 1080P monitör için ideal ölçü 24". 2K ve 4K monitörler ise 27" şeklinde kullanılmalı.

Acer 27" V277U(2K/75 Hz )dün elime ulaştı. Daha sistem tam değil o yüzden kullanamadım. Şimdiden devasa gibi duruyor bana🙂 Tabi önceden 15" laptop kullandığım için bunun da katkısı var. Kendi kendime bunda nasıl PB oynayacağımı düşünüyorum😀
Yani sözümün maksatı 1080P monitör için ideal ölçü 24". 2K ve 4K monitörler ise 27" şeklinde kullanılmalı.
Hocam 1080p de kullandığınızda görüntü bulanıklaşması gibi bir durum oluyor mu? 4 ms, 1 ms e göre fark ediyor mu? Birde 1080p'de 144Hz olarak kullanabiliyor musunuz monitörü?

Hocam 1080p de kullandığınızda görüntü bulanıklaşması gibi bir durum oluyor mu? 4 ms, 1 ms e göre fark ediyor mu? Birde 1080p'de 144Hz olarak kullanabiliyor musunuz monitörü?
Dostum🙂 yukarıda dedim ya, henüz sistem hazır değil. Dolayısıyla monitörü kullanamadım. Bir de bendeki 144 Hz değil, 75 Hz

Elimden çok markanın çok monitörü geçti. Daha havalı ve büyük dursun diye 27 olanlara özendim. Ben sürekli çift monitör çalışıyorum. Ancak PUBG oynarken 27 bana büyük geldi. Ekrana ve oyuna hakim olamadığımı fark ettim. Premier Pro ya da Photoshop kullanırken büyük ekran çok iyi ancak FPS oyunlarında herkesin dediği gibi bence sınır ve ideal boyut 24.

Elimden çok markanın çok monitörü geçti. Daha havalı ve büyük dursun diye 27 olanlara özendim. Ben sürekli çift monitör çalışıyorum. Ancak PUBG oynarken 27 bana büyük geldi. Ekrana ve oyuna hakim olamadığımı fark ettim. Premier Pro ya da Photoshop kullanırken büyük ekran çok iyi ancak FPS oyunlarında herkesin dediği gibi bence sınır ve ideal boyut 24.

Peki elinize kavisli 27" ekran geçti mi ? Yani düz 27" ekran sanki daha büyük görünüyormuş hissiyatı veriyor. Kavisli olunca sanki daha kabul edilebilir şekilde kullanılırmış gibi düşünüyorum ama tabi deneyip kullanmadım.

Rekabetçi FPS oyunlarında zaten tartışılmıyor yani 24" 144 HZ 1 MS zaten en optimum sonuç olarak söyleniyor.

Zaten işin rengi o kadar yoğun şekilde oynamayanlar ve monitörün renkleri, kontrası, çözünürlüğü, görselliği ve büyüklüğü daha iyi olsun ben onlardan da faydalanmak istiyorum diyenler olunca değişiyor.

Evinde büyük ekran TVsi olan ve filmleri orada izleyenler için tabi oyun amaçlı almayı düşünüyorlarsa TN veya VA 144 HZ 1 MS alıp geçerler muhakkak. Tabi bütçeleri dahilinde.

Bazılarının imkanı var bir ekranı TN diğer ekranı IPS'de alabiliyor :)

Ama bütün işi tek monitörde yapmak isteyince iş biraz çetrefilleşiyor.

Ya herşeyden azar azar olmasına razı olacaksın yada çok yüksek meblağlar ile 1 monitör alacaksın yada 1 amacı gözardı edip için öncelikli amaç için en iyi performansı vereni almaya çalışacaksın.

Geri
Yukarı