11. Sınıf Kaynak Önerisi

Fro

Kilopat
Malûm artık yavaş yavaş üniversite sınavına yaklaşıyorum. Son yıla bırakıp kendimi fazla yormak istemiyorum. 2 yıl boyunca biraz yattım da denebilir. Yıl başlarken biraz tavsiyelere ihtiyacım var. Üniversite sınavı için nasıl bir çalışma yolu izlemem gerekli? Bu yıl TYT çalışıp, gelecek yıl AYT ve TYT tekrar yapma gibi planlar duydum. Sizinde bu tarz önerilerinizi bekliyorum. Normalde fazla test kitabı tarzı yerlerden fazla çalışan biri değilim. Konuyu anlamaya odaklanıyorum. O yüzden yayınevleri hakkında fazla da fikrim olmuyor. Bu konuda dersler için hangi kaynakları önerirsiniz? Biraz kendim hakkında bilgi verecek olursam, sayısalcıyım. Fen ve matematik derslerini severek yapıyorum. Fakat iş sözel derslere gelince hiçbir şey yapamıyorum diyebilirim. Ezber konularında kötü olduğumdan tarih, edebiyat, biyoloji tarzı derslerde zorlanıyorum.
Şimdiden önerileriniz için teşekkürler.

MF olduğunu düşünerek yorum yapıyorum. ilk olarak sakın tek başına Ayt çalışmaya kalkma konular ağır gelir. Dershane ya da okul gibi şeylerle parelel git. Ama yazı boş geçirmek istemiyorum diyorsan TYT geometri ile zaman geçirebilirsin. 11. sınıfla ilgili olarak kesinlikle hem 11 çalışırım hem de bir yandan TYT konularına bakarım diye bir hata yapma 11. sınıf konularını parelel olarak yala yut. kesinlikle 12 ye fazla bir şey bırakma. Özellikle de matematiği pürüzsüz bir şekilde hallet. Eğer vakit bulurum diyorsan ki öğretmenlerinde bunu tavsiye edecektir bir yandan da türkçe bakabilirsin ara ara. Eğer 11 de TYT başlamazsam yetişmez gibi de düşünme konular gerçekten az. Yani yapman gereken 11'i ciddiye alarak konuları öğren.
kaynak olarak biraz bekle yeni müfredat falan kitaplar bi otursun. Ama sana şunu söyleyebilirim Konu anlatım olarak Palme referanstır. Öğretmenler, hedefi olan öğrenciler için ana yayındır diyebilirim. Hedeflerini bilmiyorum ama Matematik kulübü var kolay zor diye 2 düzey kitapları var onu al. Zor olanı. Fizik içinde üst düzey bir şey istiyorsan konu anlatımı için Çap öneririm. Karekök de iyidir genel olarak. Ama dediğim gibi sakın ben Çap'ı alayım şimdiden başlayayım olayına girme 11 ağır. İmkanın varsa bu sene dershaneye git seni düzene sokar ama işini ciddiye alan bir yer olsun.

Türkçe için Altın Anahtar tavsiye ederim.

11.sınıf için ben de kesinlikle TYT'ye ağır bir şekilde çalışılmasını önermiyorum. Eğer istiyorsanız TYT Matematik ve Türkçeye biraz bakabilirsiniz. Daha fazlası sizin 11.sınıf derslerinizden uzaklaşmanıza neden olur.

Ayrıca sınav sistemi de bu yıl ile değiştiğinden kitap okuman senin için faydalı olacaktır. Güzel bir paragraf soru bankası alıp arada onu da çözebilirsin. Ayrıca matematik için problemler ve sayısal mantık da artık çok ön planda. Araya sıkıştırmak istersen ve problemler temelin de varsa küçük bir problemler kitabı alıp arada çözmen gelecek yıl için büyük bir artı.

Ama 11.sınıf derslerini tam olarak bitiremeyeceğini düşünüyorsan yukarıda yazdıklarımın hepsini uygulamanı kesinlikle önermiyorum. 11. sınıf gerçekten çok önemli. 11.Sınıf temelin sağlam olursa AYT çalışırken çok rahat edersin.

11.sınıf kaynakları olarak ben Fizik ve Kimya dersleri için Çap fasiküllerini çözmediğime çok pişmanım doğrusu. Belirli bir zaman geçtikten sonra inceleme fırsatı buldum ve çok beğendim Çap fasiküllerini. Kesinlikle öneririm Fizik ve Kimya için. Ayrıca Kimya için Fen Bilimleri soru bankasını da öneriyorum. Soruları ağırdır ama öğretir ve kavratır.

Bende 12 ye geçtim, 9-10-11 arasında en zor fizik kimya 11 de var bence. Ben matematik de hiç sıkıntı yaşamadım biyoloji de zaten ezber sayılır. Tabi bunlar kişiden kişiye değişir. Ama 11 i zamanında bitirmek bence gayet yeterli olacaktır.

Bende 12 ye geçtim, 9-10-11 arasında en zor fizik kimya 11 de var bence. Ben matematik de hiç sıkıntı yaşamadım biyoloji de zaten ezber sayılır. Tabi bunlar kişiden kişiye değişir. Ama 11 i zamanında bitirmek bence gayet yeterli olacaktır.
Başlığı okumadan yazdım [emoji3]. Kaynak olarak matematik üçdörtbeş- test okul- karekök aldım. Kimya da konu anlatımlı Esen aldım ama son basım değil hocamız eski basımı önerdi bulmak zor oldu ama güzel bence.

MF olduğunu düşünerek yorum yapıyorum. ilk olarak sakın tek başına Ayt çalışmaya kalkma konular ağır gelir. Dershane ya da okul gibi şeylerle parelel git. Ama yazı boş geçirmek istemiyorum diyorsan TYT geometri ile zaman geçirebilirsin. 11. sınıfla ilgili olarak kesinlikle hem 11 çalışırım hem de bir yandan TYT konularına bakarım diye bir hata yapma 11. sınıf konularını parelel olarak yala yut. kesinlikle 12 ye fazla bir şey bırakma. Özellikle de matematiği pürüzsüz bir şekilde hallet. Eğer vakit bulurum diyorsan ki öğretmenlerinde bunu tavsiye edecektir bir yandan da türkçe bakabilirsin ara ara. Eğer 11 de TYT başlamazsam yetişmez gibi de düşünme konular gerçekten az. Yani yapman gereken 11'i ciddiye alarak konuları öğren.
kaynak olarak biraz bekle yeni müfredat falan kitaplar bi otursun. Ama sana şunu söyleyebilirim Konu anlatım olarak Palme referanstır. Öğretmenler, hedefi olan öğrenciler için ana yayındır diyebilirim. Hedeflerini bilmiyorum ama Matematik kulübü var kolay zor diye 2 düzey kitapları var onu al. Zor olanı. Fizik içinde üst düzey bir şey istiyorsan konu anlatımı için Çap öneririm. Karekök de iyidir genel olarak. Ama dediğim gibi sakın ben Çap'ı alayım şimdiden başlayayım olayına girme 11 ağır. İmkanın varsa bu sene dershaneye git seni düzene sokar ama işini ciddiye alan bir yer olsun.
11.sınıf için ben de kesinlikle TYT'ye ağır bir şekilde çalışılmasını önermiyorum. Eğer istiyorsanız TYT Matematik ve Türkçeye biraz bakabilirsiniz. Daha fazlası sizin 11.sınıf derslerinizden uzaklaşmanıza neden olur.

Ayrıca sınav sistemi de bu yıl ile değiştiğinden kitap okuman senin için faydalı olacaktır. Güzel bir paragraf soru bankası alıp arada onu da çözebilirsin. Ayrıca matematik için problemler ve sayısal mantık da artık çok ön planda. Araya sıkıştırmak istersen ve problemler temelin de varsa küçük bir problemler kitabı alıp arada çözmen gelecek yıl için büyük bir artı.

Ama 11.sınıf derslerini tam olarak bitiremeyeceğini düşünüyorsan yukarıda yazdıklarımın hepsini uygulamanı kesinlikle önermiyorum. 11. sınıf gerçekten çok önemli. 11.Sınıf temelin sağlam olursa AYT çalışırken çok rahat edersin.

11.sınıf kaynakları olarak ben Fizik ve Kimya dersleri için Çap fasiküllerini çözmediğime çok pişmanım doğrusu. Belirli bir zaman geçtikten sonra inceleme fırsatı buldum ve çok beğendim Çap fasiküllerini. Kesinlikle öneririm Fizik ve Kimya için. Ayrıca Kimya için Fen Bilimleri soru bankasını da öneriyorum. Soruları ağırdır ama öğretir ve kavratır.
Yanıtlarınız için teşekkür ederim. Söylediğiniz yayınevlerini not aldım. Bu yıl dershaneye gideceğim. Fakat nasıl bir çalışma düzeni kurabileceğimi bilmiyorum. Bu zamana kadar evde çok ders çalışmamışımdır. Çabuk sıkılma gibi durum oluyor. Bu yüzden uzun saatler çalışamam gibi hissediyorum. Bunun için önereceğiniz bir program var mıdır? Aşağıdan başlayıp çalışmaları arttırma gibi.
Ek olarak bir sorum daha olacaktı. Ben sayısal derslerde zorluk çekmiyorum. Mantığın olduğu derslerde rahatım. İşin içine ezber girince bitiyorum. Sözel derslerde bu bana sorun yaratıyor. Bunu nasıl geliştirebilirim, bir öneriniz var mıdır?

Dostum etrafında hep şunu duyarsın: X lisesindeki öğrenci günde 500 soru çözüyormuş. Bu seni aldatmasın. Hiç kimse 500 soru çözerek verimli bir ders çalışamaz. her insanın beyninin bir işe odaklanma süresi vardır. o 500 sorunun 100 belki 200 tanesini anlayarak kavrayarak, yeni bir şeyler öğrenerek çözebilir. Ondan sonrası var olan bilgiyi tekrarlamadır. Çalışmak değildir. Yani bunları kafana takıp moralini bozma.

Ders konusunda net bir formül de verilemez. Şöyle çalış sabah kal bunu yap sonra şunu gibi şeyler hep sözde kalır. Dershane seni bir düzene sokar zaten. Ödevleri takip et hocanın ekstra önerilerini dinle. Ve kesin olarak hedeflediğin şeyi bitir. Mesela dedin ki eve gidince matematikten şu ödevlerimi yapacağım bir de kimyadan şuna bakacağım. Bunu kesin yap. Hem kendini rahatlatırsın ve özgüvenini yerine getirirsin. Soru sayısı ya da çalışma süresi oturacaktır zaten. Yani bi hedef koydun bir süre sonra o hedefin çok geldiğini anlarsın. Ya da tam tersi koyduğun hedefin az olduğunu kendin anlarsın. Mesela evde çok boş duruyorsundur dersin ki biraz daha arttırayım. Göreceksin ilk ay bunlar oturur. Ama kesinlikle boş gün geçirmemeye çalış. Yani aman bu gün dinleneyim bir yarın çalışırım deme. O tempoyu oturduğunda bozmamaya çalış.

Biyoloji konusunda da insanların en büyük hatası hep fazla okumak oluyor. görürsün etrafında sürekli biyolojiden defter okur hiç soru çözmez sonra sınavdan 100 almayı falan hedefler. Futbolda bir söz var: En iyi antreman maçtır. Yani istediği kadar oku defteri kitabı yala yut test çözmenin yerini tutmaz. Zorlandığın zamanda en iyi çözüm soru çözmek. Çözdükçe o konu oturur. Soru tiplerini görürsün nerelerden soru geldiğini.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı