11 yıllık masaüstü bilgisayara W10 kurulur mu?

Herkesin sorusuna cevap getireyim en başta SSD yok Samsung 300 GB kapasiteli HDD var.
İşlemci.
Intel(r) Core(tm)2 CPU 4300 @ 1.80GHz (2 cpus), ~1.8GHz.

Ekran kartı.
NVIDIA GeForce 1300 GT.

4 GB RAM.

Herkesin sorusuna cevap getireyim en başta SSD yok Samsung 300 GB kapasiteli HDD var.
İşlemci.
Intel(r) Core(tm)2 CPU 4300 @ 1.80GHz (2 cpus), ~1.8GHz.

Ekran kartı.
NVIDIA GeForce 1300 GT.

4 GB RAM.

Bu özelliklerden yola çıkarsak, o bilgisayarın, kullanılamayacak kadar kötü performans göstermesine sebep olacak 2 şey var.

Herhangi bir mekanik disk bile Windows 10 için kayda değer performans kaybı demektir. Ayrıca o makinedeki disk SATA 3 destekli olamayacağı gibi en iyi ihtimalle bir SATA 2 disktir ve oldukça eski olduğunu tahmin ediyorum. Yerine takılacak bir SATA SSD ise muhtemelen potansiyel olarak 500-550 mb/s aktarım hızına sahip olacak. Lakin SATA 2 arayüzünden dolayı hızı 300 mb/s altına düşecektir. Bu haliyle bile yeterli bir hız katacaktır. Çünkü SSD kullanmanın esas getirisi rastgele erişim hızını artırmasıdır. Yani ilk sorunun bir çözümü var.

İkinci sorun ise işlemci. O işlemci en basit günlük işler için bile yeterli gelmeyecektir. Sahip olduğum ASUS TP200sa modeli 2 si 1 arada notebook içerisinde bulunan Celeron N3050 (2 çekirdek 1.6 GHz) işlemciye yakın performansa sahip. Hatta Celeron N3050 işlemci boost ile 2.0 GHz frekansı aşıyor ki bildiğim kadarıyla boost teknolojisi Core 2 E4300 işlemcide yok. Bendeki söz konusu makinede Windows 10 Home Single Language işletim sistemi yüklü. Bu sürüm belki de kişisel bir bilgisayara kurulabilecek en hafif Windows 10 sürümüdür. Bu makinede bir tarayıcıda YouTube'a girip bir video izlemek işkence oluyor. CPU kullanımı %100'e vuruyor ve videolar işlemci yetersizliğinden dolayı donuyor. Opera yerine Edge kullansam da pek fayda etmiyor. Palemoon (Firefox'un eski ve sadeleştirilmiş bir sürümü) tarayıcı ile bir parça kullanılabiliyor. Bir video oynatıcı ile film izlenebiliyor ve biraz kasma ile ofis programları kullanılabiliyor. Bu örneği, işlemcinin ne kadar eksik geldiğini ve sizin de aynı sorunla karşılaşacağınıza neredeyse emin olduğum için veriyorum. Eskimiş bir donanım olması ve işlemci silikonu ile termal kaplama arasındaki macunun eskimiş olması gibi ihtimalleri de katarsak, ekstra ısınma ve hız düşüşleri yaşanması muhtemeldir.

Uzun lafın kısası; kurulum ve depolama için bir çare bulunabilse bile işlemci yüzünden kullanışlı olmayacaktır. Tavsiyem, gidebildiği yere kadar Windows 7 ile kullanılması, gidemediği yerde yaş haddinden emekli edilmesidir.

Benim 11 yıldır kullandığım masaüstünde Windows 7 yüklü. Gayet güzel bir hızda da kullanıyorum, bu kadar uzun süre geçmiş olsa bile. Gelelim asıl meseleye. Ben bu bilgisayara Windows 10 yükleyip yükleyemeyeceğimi ve yükledim diyelim bunu verimli şekilde kullanıp kullanamayacağımı nasıl anlarım? Aygıt sürücüleriyle ilgili sorun yaşar mıyım?

Kurulsa bile performansından memnun kalacağınızı düşünmüyorum.

Bu özelliklerden yola çıkarsak, o bilgisayarın, kullanılamayacak kadar kötü performans göstermesine sebep olacak 2 şey var.

Herhangi bir mekanik disk bile Windows 10 için kayda değer performans kaybı demektir. Ayrıca o makinedeki disk SATA 3 destekli olamayacağı gibi en iyi ihtimalle bir SATA 2 disktir ve oldukça eski olduğunu tahmin ediyorum. Yerine takılacak bir SATA SSD ise muhtemelen potansiyel olarak 500-550 mb/s aktarım hızına sahip olacak. Lakin SATA 2 arayüzünden dolayı hızı 300 mb/s altına düşecektir. Bu haliyle bile yeterli bir hız katacaktır. Çünkü SSD kullanmanın esas getirisi rastgele erişim hızını artırmasıdır. Yani ilk sorunun bir çözümü var.

İkinci sorun ise işlemci. O işlemci en basit günlük işler için bile yeterli gelmeyecektir. Sahip olduğum ASUS TP200SA modeli 2'si 1 arada notebook içerisinde bulunan Celeron N3050 (2 çekirdek 1.6 GHz) işlemciye yakın performansa sahip. Hatta Celeron N3050 işlemci Boost ile 2.0 GHz frekansı aşıyor ki bildiğim kadarıyla Boost teknolojisi Core 2 E4300 işlemcide yok. Bendeki söz konusu makinede Windows 10 Home Single Language işletim sistemi yüklü. Bu sürüm belki de kişisel bir bilgisayara kurulabilecek en hafif Windows 10 sürümüdür? Bu makinede bir tarayıcıda YouTube'a girip bir video izlemek işkence oluyor. CPU kullanımı %100'e vuruyor ve videolar işlemci yetersizliğinden dolayı donuyor. Opera yerine Edge kullansam da pek fayda etmiyor. Palemoon (Firefox'un eski ve sadeleştirilmiş bir sürümü) tarayıcı ile bir parça kullanılabiliyor. Bir video oynatıcı ile film izlenebiliyor ve biraz kasma ile ofis programları kullanılabiliyor. Bu örneği, işlemcinin ne kadar eksik geldiğini ve sizin de aynı sorunla karşılaşacağınıza neredeyse emin olduğum için veriyorum. Eskimiş bir donanım olması ve işlemci silikonu ile termal kaplama arasındaki macunun eskimiş olması gibi ihtimalleri de katarsak, ekstra ısınma ve hız düşüşleri yaşanması muhtemeldir.

Uzun lafın kısası; kurulum ve depolama için bir çare bulunabilse bile işlemci yüzünden kullanışlı olmayacaktır. Tavsiyem, gidebildiği yere kadar Windows 7 ile kullanılması, gidemediği yerde yaş haddinden emekli edilmesidir.

Galiba en mantıklısı Win 7'de tutmak olacak gibi gözüküyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı