11700K ile RTX 4090 PCI-e 4.0'da çalışmıyor

abdi42600

Kilopat
Yer
Konya
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba,

Öncelikle sorunlarımla ilgili birden fazla konu açtığım için sizlerden özür dilerim. Yakın zamanda Güç kaynağımı ve ekran kartımı değiştirdim. Geçenlerde GPU-Z incelerken baktım ve ekran kartım PCI-e 4.0'da hiçbir şekilde çalışmıyor. Stres testi vs yapmam rağmen kartım maksimum 3.0'da çalışıyor. BIOS güncellememi yaptım hatta BIOS üzerinden de ayarlarımı Gen4 yaptım ancak hala 3.0'da çalışıyor. Bu konu hakkında çözümleriniz var mıdır?

PCI-e 4.0 M.2 yuvasında 3.0 olan bir M.2 takılı.

Screenshot_190'da görünen Auto kısımların ikisini de Gen4 yaptım.

Dosya Ekleri

• Screenshot_183.png
    Screenshot_183.png
    39,4 KB · Görüntüleme: 50
  • Screenshot_184.png
    Screenshot_184.png
    50,1 KB · Görüntüleme: 44
  • Screenshot_188.png
    Screenshot_188.png
    93,1 KB · Görüntüleme: 46
  • Screenshot_190.png
    Screenshot_190.png
    105,3 KB · Görüntüleme: 47
Anakart modeli nedir? Ekran kartı işlemciye yakın olan slotta mı takılı?

Anakart modeli nedir? Ekran kartı işlemciye yakın olan slotta mı takılı?

ASUS TUF Z590 Plus Wi-Fi Modelini kullanıyorum BIOS sürümüm 1601 (En güncel sürüm bu) Ve evet dediğiniz gibi en yakın slota takılı.

Sadece X16 kısmını gen4 yap diğer M.2 olan kısmı gen3 yap bakalım değişen bir şey olacak mı?

Onu da denedim hocam sorun aynıydı. Hatta M.2 kısmını sonradan Gen4 yaptım acaba bir çözüm olur mu? Diyerek ama ne yazık ki işe yaramadı.

Bunu bilmiyordum hocam kontrol edeceğim hemen. Teşekkürler yorumlarınız için

Peki Auto da durunca da değişmiyor mu?

Auto'da durunca da maksimum 3.0'ı görüyorum hocam. Yani 4.0 bir M.2 sipariş verdim ve kargoda ancak M.2 3.0 olsa bile sadece M.2'nin 3.0 olarak çalışması gerekiyor karta bir etki etmez diye düşünüyorum. Reddit postuna baktığımda Z5xx serisinin bu problemi olduğunu söylemişler.

Bana M.2 etki eder gibi geldi. Anakartında etki edip etmeyeceği yazmıyor mu? Bir de M.2'yi çıkarıp X16'yı test etme imkanın var mı acaba? Hatta gerekirse diğer M.2 yuvalarında test et.

M.2'yi çıkarıp da test yaptım hocam hatta diğer M.2 slotlarını kullandım onların hepsi 3.0'dı. Ancak problem hiçbir şekilde düzelmedi ne yazık ki elimde 3090 gibi kartlar yok yani 4.0'ın çalışıp çalışmadığını kontrol edecek ancak Reddit'te 3090 ile deneyenler olmuş ve 4.0'ın performansını tam şekilde almışlar ancak 4090 takınca 3.0'dan yukarı çıkmamış en azından Z5XX serisi için.

Senin anakartında 11. nesil işlemci yoksa 4.0 kapalı oluyormuş işte yazısı.

Only ıntel® 11th processors Support PCI-e 4.0 X4 mode, this slot will be disabled for other cpus.

Senin anakartında 11. nesil işlemci yoksa 4.0 kapalı oluyormuş işte yazısı.

Only ıntel® 11th processors Support PCI-e 4.0 X4 mode, this slot will be disabled for other CPUs.

Evet bunu biliyorum hocam ama ben de zaten 11. Nesil i7 11700K var. Ve bu işlemci de 20 adet PCI 4.0 veri yolu var X16 Ekran kartı için X4 M.2 için. Başlıkta da işlemcimi belirtim.

Yeni konular

Geri
Yukarı