12. sınıfa geçen birine tavsiyeler

Magicbaz

Decapat
Merhabalar, şu an 11. sınıfım fakat seneye 12 oluyorum ve YKS'ye gireceğim. Bu sene çok fazla inekleyemedim okulu fakat çoğu konuya hakim olmaya çalışıyorum ki 12 de zaten 11 konularını az çok biliyorum deyip diğer konulara daha çok odaklanabilmek veya bunlar üzerinde daha az zaman harcamak.

Okullar 2 Temmuz'da kapanıyor ve benim okulum hocaların dediğine göre ağustos gibi erkenden başlatılacak. Yaz tatilimin kısa olması tembel bir kişilik olduğumdan dolayı biraz rahatsız etti beni ve sanki hiç mola veremeden ve dinlenmeden koskoca bir maratona girecekmişim gibi hissettiriyor beni. En azından yazın bazı konuları halledebilirim diye düşündüm ama sırf onun için bile zamanım kısıtlı.

Sizin önerebileceğiniz 12'ye geçmeden önce tavsiyeler, çalışmamı önerdiğiniz dersler gibi şeyler var mı? 12'ye geçtikten sonra da verebileceğiniz tavsiyelere açığım. Gerçekten tembel bir insanım fakat 60-70 senemi 1 sene yüzünden yok etme düşüncesi tembelliğimin önüne geçebileceğini umuyorum. Bazı 12. sınıflar 11'de TYT mat çalışmadığı için çok pişman olmuş, bunun gibi beni pişman etmeyecek öneriler de verebilir misiniz?

Sınava son 30 gün kala çalışma.

Merhabalar, şu an 11. sınıfım fakat seneye 12 oluyorum ve YKS'ye gireceğim. Bu sene çok fazla inekleyemedim okulu fakat çoğu konuya hakim olmaya çalışıyorum ki 12 de zaten 11 konularını az çok biliyorum deyip diğer konulara daha çok odaklanabilmek veya bunlar üzerinde daha az zaman harcamak.

Okullar 2 Temmuz'da kapanıyor ve benim okulum hocaların dediğine göre ağustos gibi erkenden başlatılacak. Yaz tatilimin kısa olması tembel bir kişilik olduğumdan dolayı biraz rahatsız etti beni ve sanki hiç mola veremeden ve dinlenmeden koskoca bir maratona girecekmişim gibi hissettiriyor beni. En azından yazın bazı konuları halledebilirim diye düşündüm ama sırf onun için bile zamanım kısıtlı.

Sizin önerebileceğiniz 12'ye geçmeden önce tavsiyeler, çalışmamı önerdiğiniz dersler gibi şeyler var mı? 12'ye geçtikten sonra da verebileceğiniz tavsiyelere açığım. Gerçekten tembel bir insanım fakat 60-70 senemi 1 sene yüzünden yok etme düşüncesi tembelliğimin önüne geçebileceğini umuyorum. Bazı 12. sınıflar 11'de TYT mat çalışmadığı için çok pişman olmuş, bunun gibi beni pişman etmeyecek öneriler de verebilir misiniz?

1 ay içinde 2 hafta 2 ders konu anlatımı dinle özet çıkar kalan 2 haftada ise 1 hafta sosyalleş telefondan birazda olsa uzak dur kalan 1 haftada ise soru çöz hep bunu tekrarla.

Kesinlikle TYT matematik bitir bu arada. 2 ay sonra bu sınava gireceğim. Onu bitirirsen çok rahatlayacaksın. Ben bile halen kendimi eksik hissediyorum. Ve 12 olunca okulu çok sallama, üniversite sınavı odaklı git. Maalesef okulumun politikası böyle yürümüyor, sürekli bizi kendilerine çekiyorlar. 12 olmamıza rağmen verilen boş ödevler ve buna harcadığımız zaman göz önünde bulunursa daha da kötü. Planlı çalış. Günde 20 paragraf ve 10 problem ile başla sonra zaten artacaktır.

Şu an zaten tatil gibi. Okulların kapanacağı hafta falan zaten boş geçeceği için o zamanları da tatil gibi düşünebilirsin. Temmuz ayında başlasan 1.5-2 ayda günde 5-6 saat çalışıp eksik olduğun dersleri halledebilirsin. Mesela ben TYT fen ve matematiği bitirmiştim dershane açılana kadar, sonrasında zaten dersler başlayacağı için o kadar rahat soru çözemiyorsun yılbaşına kadar. O yüzden yaz tatili eksiklerini kapatmak için en iyi zaman denebilir. Okul açıldığında TYT'de 70 üstü net yapabilecek durumda olursan çok güzel olur.

Ben 12 yim 11in yaz tatilinde TYT matematiği halletmiştim. Çok faydasını gördüm çok rahat ettim 12'de. Kesinlikle TYT Matematiği bitirmelisin 12 olmadan. Yaz tatilinde AYT kasacam, Trigonometri bitirecem 12 konularını bitirecem gibi saçmalıklara girme bence. Zamanı gelince onları öğrenirsin. Ama TYT'yi halledemezsen bela olur başına. Ve yazın kitap okumanı ya da paragraf çözmeni öneririm. Sonrasında TYT fene falan bakarsın. Ve 11 konularını iyi kavramış ol özellikle matematiği kimyası biyolojisi ve fiziği önemli. Ders kalmadı zaten başka :D. Ama gerçekten de AYT'de fen derslerinden yarısı 11 yarısı 12'den çıkıyor. Son olarak da düzenli çalış ve kendini sıkma.

Ben hacettepe tıpta okuyorum YKS'de de 505. oldum en iyi tavsiyeyi yapıştırıyorum şimdi (kendim uyguladım işe yarıyor :D)

11. sınıfta 11 kasıyor ve gerisiyle pek ilgilenmiyorsunuz böylece 12'ye geçtiğinizde benim gibi AYT'de kafadan 45-50 netle başlıyorsunuz 11 konularından dolayı. 12'ye geçince de AYT'ye devam edip AYT'yi 75 üstüne çıkarıyorsunuz. Sonra isterseniz gidin TYT'de batırın önemi yok.

TYT'ye gelirsek TYT konularını ben 11'den 12'ye geçerken öğrenip pekiştirdim. Bir daha da uğraşmadım TYT testleriyle 12'nin başından sonuna kadar. Fakat çok çok önemli bir nokta var o da sürekli TYT denemesi çözmek. TYT bittiğinden beri 1 sene TYT denemesi çözdüm sonuç: 108 net.

Kısaca üstteki jessepinkman09 arkadaşımızın dediği gibi yapıyorsun.

Deneme çözmeden Mat ve Türkçe netini yükseltmek için test kitabı çözen arkadaşlara da başarılar dilerim.

TYT'yi en kısa sürede bitir. Yazın matematik ve Türkçe odaklı çalış. Dersheneye gideceksen deneme sınavlarına muhakkak gir. O gün işlediğiniz konuların tekrarını eve gidince mutlaka yap.

Benim en büyük hatam problemler ile paragrafları aksatmak oldu. Fen ve Sosyal her türlü yapılır. Fakat paragraf ve problem barajını geçmeden güzel bir TYT neti maalesef olmuyor. Özellikle TYT-AYT için kilit noktası geometridir. TYT matematiğin denklem eşitsizlik kısmı bittiği zaman geometriye başlamalısın.

Benim bir hatam da geometri 2. döneme atmak oldu. Koştur koştur konuları bitirdiğim için fazla soru çözemedim. 1 tane geometri SB kapatmaya bak.

Diğer branşlar için diyeceğim pek bir şey yok. 12'nin konuları ile diğer konuları rahatça paralel götürürsünüz. Başarılar dilerim.

Geri
Yukarı