120 GB SSD yeterli midir?

Herhangi bir performans düşüşü söz konusu mudur? Ve hangi marka?
ADATA SU650, 120GB versiyonu. Şahsen performans düşüşü yaşamadım.
PUBG vs. yavaş açılıyor. CS:GO tarzı oyunları yüklemem zaten.
PUBG için 1-2 dakikayı şahsen yine bende 10 saniyeye indirdi.
Ayrıca evet, 240GB'de olabilir. Fakat genellikle oyunlara 10-20GB güncellemeler gelmiyor.

120 GB SSD alıp 1 tane de harddisk alırsınız ben SSD'yi full sisteme bıraktım sadece 1-2 program yüklü onun dışında oyunlar harddiskte oyunlarım falan. Tabi sistemde harddisk almayacağım diyorsan veya harddisk yoksa 240 GB alsan daha iyi olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyun kurmak için mevcut oyunu silip yer ayırtmak istemiyorsan 240 GB seni rahata kavuşturur. Bir de ileride ne olacağını bilemeyiz belki bir güncelleme gelir ve sistem dosyaları 10-20 GB fazlalaşabilir. Ayrıca oyunları SSD'ye yüklemen şart mı? Oyun performansı pek etkilenmiyor normal HDD kurunca fakat SSD ne kadar dolarsa SSD eskimesi hızlanır ki oyunu açtığın vakit SSD var gücüyle çalışmaya başlayacağını düşünürsek sıkıntı yaratabilir.
SSD bu kadar kolay bozulan bir şey değil artık, en eski SSD'ler bile bu kadar kolay bozulan bir şey değildi. Ortalama bir 3D NAND SSD 100TB'ın üzerinde yazma ömrünü garanti eder. Bu da 240 GB'lık bir SSD'yi yaklaşık 400 kere baştan aşağı doldurup boşaltabileceğiniz anlamına gelir ki bu sadece garanti edilen değer. Technopat'ta bir makalede Samsung EVO 850'nin 9100 TB yazmaya dayandığı açıklanmıştı ki bu değer 35 bin kere SSD'yi baştan aşağı doldurup boşaltabileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca oyunlara girerken SSD yazma değil okuma yapar ve bu ömrünü neredeyse eksiltmez.

120 GB SSD alıp 1 tanede harddisk alırsınız ben SSD'yi full sisteme bıraktım sadece 1-2 program yüklü onun dışında oyunlar harddiskte oyunlarım falan.Tabi sistemde harddisk almayacağım diyorsan veya harddisk yoksa 240 GB alsan daha iyi olur.
HDD var zaten 1TB. Sadece SSD lazım.

HDD var zaten 1TB. Sadece SSD lazım.
Sadece PUBG ve Windows olsun diyorsan rahatlıkla yeter 120 GB ama bütçen varsa ileriye dönük 240 olanını almanı öneririm. Benim bilgisayarımda 256 GB'lık model var içerisinde 3 tane oyun bulunuyor (Fortnite, CS:GO ve PUBG) ayrıca birçok temel uygulama da içinde bulunuyor. AutoCad vs. de hep SSD'nin içinde. Şuan SSD diskimde halen 100 GB'ın üzerinde boş alan var. Fakat 120 GB'lık bir SSD'nin gerçek kapasitesinin 112 GB civarında olduğunu da belirteyim.

Son düzenleyen: Moderatör:
SSD bu kadar kolay bozulan bir şey değil artık, en eski SSD'ler bile bu kadar kolay bozulan bir şey değildi. Ortalama bir 3D NAND SSD 100TB'ın üzerinde yazma ömrünü garanti eder. Bu da 240 GB'lık bir SSD'yi yaklaşık 400 kere baştan aşağı doldurup boşaltabileceğiniz anlamına gelir ki bu sadece garanti edilen değer. Technopat'ta bir makalede Samsung EVO 850'nin 9100 TB yazmaya dayandığı açıklanmıştı ki bu değer 35 bin kere SSD'yi baştan aşağı doldurup boşaltabileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca oyunlara girerken SSD yazma değil okuma yapar ve bu ömrünü neredeyse eksiltmez.
Yanlış bilgilendirme yapmamalısın mesele hakkında linkteki konuyu incelerek fikir sahibi olabilirsiniz.

SSD ömrü

Yanlış bilgilendirme yapmamalısın mesele hakkında linkteki konuyu incelerek fikir sahibi olabilirsiniz.

SSD ömrü
Ben yanlış bilgilendirme yapmadım, SSD'lerin bir ömrü vardır evet, HDD gibi yeterli ve gerekli şartlar sağlandığında limitsiz denebilecek bir ömürleri yoktur. Benim burada anlatmak istediğim şey ortalama bir kullanıcı için ortalama bir SSD'nin oyun yüklendiği takdirde bile 2 yılı rahatlıkla çıkarabileceğidir ki garanti edilen değer de budur.
Samsung 850 Pro SSD Dayanıklılık Rekoru Kırdı - Technopat bu konu SSD ömürleri hakkında tahmin yürütebilmenizde yardımcı olacaktır. Göreceğiniz üzere 80 TBW garantisi veren en kalitesiz SSD bile 187 TBW'a kadar dayanmış.

Geri
Yukarı