13 yaşına göre 157 cm boy normal mi?

• Konuyu başlatan Xeon
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 35
  • Görüntüleme 16B
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Xeon

Kilopat
Makaleler
1
Öncelikle merhaba. 13 yaşındayım ve 8. sınıfa gidiyorum. Boyum 157 cm. Ayak numaramda kalıba göre değişiyor. (39-40) sizce boyum iyimidir? Sınıfın ortalamasına göre kısayım :( Ve boyumun uzaması için neler yapabilirim?

Teşekkürler..

Basket ve voleybol oynayabilirsin. Ayakta ağır şeyler kaldırma. Sırtına da fazla yük bindirme. Bunlar boyunun uzamasını engelleyecek şeyler.

Zaten Voleybol ve Badminton oynuyorum. Yakında basketbola da başlarım. Cevap için sağ olun.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok kısa değilsin. 1.50'likler var bizim sınıfta sen ona şükret.:) Sana klasik tavsiyeler verebilirim. Basketbol oyna. Topuk üzerinde zıplarsan boyun daha da uzar. Benim de çok faydasını gördüğüm balık yağı içebilirsin. Biraz maliyetli ama. 40-60 TL arası değişiyor.

Peki uygulamaya başlarım :) Teşekkürler.

15 yaşındayım 10. sınıfa gidiyorum. Boyum 1.67. Bence seninki normal. Süt ürünlerini düzenli tüket. Basketbol oyna, ip atla, benzeri şeyler yap.

Boyun biraz kısa sayılır ortalama. Ancak kızlara nazaran erkeklerin boyunun ne zaman uzayacağı pek belli olmuyor. İlk olarak akrabalarına bak. Baban deden annen gibi. Onların boyu senden uzunsa uzama ihtimalin çok yüksek. Eğer bundan gerçekten rahatsızlık duyuyorsan ve işini garantiye almak istiyorsan en kısa sürede bir doktora görünmeni öneririm. Eğer uygun görürse doktor, hormon takviyesine başlayabilirsin. (tabi kesinlikle onun gözetiminde)Normal bir erkekte 9-10.sınıflar arasında büyüme diskleri kemikleşmeye başlar. Bundan sonra alınan büyüme hormonları kanser veya şekilsiz büyümeye yol açabilir. Tabi bunlar vakti zamanında da doktorun bana söyledikleri. :D Bunu da bir düşün derim, hem bir doktorla konuşmak iyi gelir.

Bir de bluğ çağına erdin mi? Ermediysen iyi. Çünkü ne kadar geç ergenliğe girersen o kadar uzun olursun. Şöyle açıklayayım: İnsanların ergenlikten sonra büyümesi yavaşlar. Mantıken bu yavaşlama evresi ne kadar geç gelirse o kadar uzarsın. Bu da boyu 2-3 cm etkileyebilir.

Boyun biraz kısa sayılır ortalama. Ancak kızlara nazaran erkeklerin boyunun ne zaman uzayacağı pek belli olmuyor. İlk olarak akrabalarına bak. Baban deden annen gibi. Onların boyu senden uzunsa uzama ihtimalin çok yüksek. Eğer bundan gerçekten rahatsızlık duyuyorsan ve işini garantiye almak istiyorsan en kısa sürede bir doktora görünmeni öneririm. Eğer uygun görürse doktor, hormon takviyesine başlayabilirsin. (tabi kesinlikle onun gözetiminde)Normal bir erkekte 9-10.sınıflar arasında büyüme diskleri kemikleşmeye başlar. Bundan sonra alınan büyüme hormonları kanser veya şekilsiz büyümeye yol açabilir. Tabi bunlar vakti zamanında da doktorun bana söyledikleri. :D Bunu da bir düşün derim, hem bir doktorla konuşmak iyi gelir.
Hocam annem 168, babam da 183 cm. Yani kısaca benden uzunlar. Şuan spor yapmayı planlıyorum. Eğer etkili olmazsa doktora görünürüm. Teşekkürler.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı