13 Yaşında Diyet Ve Spor İle Zayıflamak Sorun Çıkartır mı?

Benim ne yediğimi söylemesi için onları alabileceğim kadar para vermek para tuzağı. Ben dişçiye 500 TL veren görmedim. Doktor varken çıkıkçıya giden şehirli de görmedim. Dediğimden bunu mu çıkarıyorsunuz? Bir de bunlar sülük. 3 seans yazıyorum gibisinden kağıdı bir imzalatıyor gitti para. Bakıyorum daha önce hiç diyetisyene gitmemişsiniz. Yoksa böyle bir şey demezdiniz zaten.
Ben bizzat uzmanlık için yüksek lisans yapmakta olan bir diyetisyenim. Siz işini hakkıyla yapan, mesleki birikimi yüksek bir diyetisyene denk gelmemişsiniz. Gelseydiniz böyle bir şey söyleyemezdiniz.

Para tuzağı. Diyetisyene vereceği seans ücretleriyle sağlıklı beslenip daha kolay kilo verebilir. Ayrıca sizin kilo vermeniz gerekiyor öncelikle. Onu bir aklınızın kenarına yazın. Kas yapmayacaksınız.

Ağırlık çalışmak hormonlarınızı baskılar. Boyunuzun uzamamasına sebep olur. Şehir efsanesi falan değildir. İstediğiniz ortopediste sorabilirsiniz size aynı cevabı verecektir.
Beslenme ve diyetetik bir bilim dalıdır. Özellikle büyüme çağındaki kişilerin kilo verme niyetine girdiklerinde doktor ve diyetisyen kontrolünde, kendilerine zarar vermeyecek şekilde, bilimsel kanıtlar eşliğinde bu işi yapmaları gerekir. Oluşturulan ciddi kalori açıkları, gelişim çağındaki kişilerin zararına olabilir. O yüzden ciddi bir obezite durumu yok ise sıkı diyet ile kilo vermek yerine, sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazanarak kilo alımını durdurmak daha faydalı olacaktır.

Bir bilim dalını "ne yiyeceğimi söyleyip geçiyor onu da kendim hallederim" diye küçümsemek çok hatalı bir davranış. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan, sıradan bir vatandaş, az miktarda kilosunu uzman yardımı ve takibi olmadan verebilir. Veya hayatlarımıza sağlıklı beslenmeyi katmak için illa ki bir uzmandan yardım almamız gerekmeyebilir.

Ancak fazla miktarda kilo verecek kişiler, sağlık problemi olan kişiler, kilo vermekte ve düzen oturtmakta zorlanan kişiler ve büyüme çağındaki çocuklar, işlerini hakkıyla yapan bir diyetisyen yardımı ve düzenli sağlık kontrolü ile kilo vermeli.

Ergenlik öncesi ve ergenlik çağında güç antrenmanlarının epifiz plakları ve lineer büyüme üzerinde olumsuz etkisine dair bir kanıt yok. Yaşa uygun ve profesyonel antrenörler ile doktor gözetiminde yapılan programlardan bahsediyorum elbette. Bir çocuğu yetişkinlere uygun ağır programlara sokarsanız gelişimi kötü etkilenecektir. Ama işinde iyi profesyonellerin gözetiminde yaşa uygun hafif bir güçlenme programı büyüme gelişmeyi olumsuz etkilemez. Zaten o yaş çocuklarda daha çok vücut ağırlığını kullanan programlar kullanılıyor diye biliyorum. Hem de hatalı form, yüksek ağırlık gibi sakatlık risklerinden uzak durulmuş oluyor.

Yine de 13 yaşında, özellikle de ülkemizde yeterli bilgi ve özeni gösterecek antrenör bulmanın oldukça zor olduğunu düşünerek, böylesi bir programdansa basketbol, yüzme, futbol, tenis gibi sporlara yönelmek daha doğru. Bu tip sporlar hem enerji harcamanızı hem de bütün vücudunuzun güçlenmesini sağlar.

Fiziksel aktivite büyüme hormonu salınımını ve kemik güçlenmesini destekleyerek sağlıklı büyümeye de faydalıdır.

Ben bizzat uzmanlık için yüksek lisans yapmakta olan bir diyetisyenim. Siz işini hakkıyla yapan, mesleki birikimi yüksek bir diyetisyene denk gelmemişsiniz. Gelseydiniz böyle bir şey söyleyemezdiniz.
Neden hocam? Çevremde ne kadar diyetisyene giden varsa aynı şekilde düşünüyor. Madem diyet programı diyetisyen eşliğinde profesyonel düzeyde yapılması gerek bir iş, bunun hakkında bir düzenleme yapılmalı. Yolunuz açık olsun. Umarım siz hakkıyla yapanlardan birisi olacaksınız. Fakat devlette zaten sıra bulamıyorum. Ben özele gittiğim zaman zaten zorunluluktan gidiyorum. İnsanlar bilmeden sadece diyetisyenle program yaptığını zannedip imzaladığı kağıtlarda bir bakmışsınız 1 ay sonra eve icra geliyor. Çok var bunlardan. Yapışıyorlar hocam. 1 seansa girmiş olmama rağmen 2 seans ücreti daha ödemem isteniyor. Kağıda da öyle bir koymuşlar ki görmenize imkan yok. Annemin yakın gözlüğüyle okudum yani o kadar küçük yazmışlar Seansa gideyim diyorum başkasına verdim 3 ay sonra gelebilirsin diyor. Gerçekten işini yapana hiç lafım yok da 500 lira bayılıp ekmeği azalt, öğünleri çoğalt meyve ye lafları boş geliyor artık.(bu söylediğim kişi Samsun'da çok ünlü çevre illerden bile geliyorlar. Şu an icralık olduğumdan ödememekte ısrar ediyorum adını söyleyemem mahkemeliğiz. Sonuçlanınca yazarım mesajı kaydettim.)

Neden hocam? Çevremde ne kadar diyetisyene giden varsa aynı şekilde düşünüyor. Madem diyet programı diyetisyen eşliğinde profesyonel düzeyde yapılması gerek bir iş, bunun hakkında bir düzenleme yapılmalı. Yolunuz açık olsun. Umarım siz hakkıyla yapanlardan birisi olacaksınız. Fakat devlette zaten sıra bulamıyorum. Ben özele gittiğim zaman zaten zorunluluktan gidiyorum. İnsanlar bilmeden sadece diyetisyenle program yaptığını zannedip imzaladığı kağıtlarda bir bakmışsınız 1 ay sonra eve icra geliyor. Çok var bunlardan. Yapışıyorlar hocam. 1 seansa girmiş olmama rağmen 2 seans ücreti daha ödemem isteniyor. Kağıda da öyle bir koymuşlar ki görmenize imkan yok. Annemin yakın gözlüğüyle okudum yani o kadar küçük yazmışlar Seansa gideyim diyorum başkasına verdim 3 ay sonra gelebilirsin diyor. Gerçekten işini yapana hiç lafım yok da 500 lira bayılıp ekmeği azalt, öğünleri çoğalt meyve ye lafları boş geliyor artık.(bu söylediğim kişi Samsun'da çok ünlü çevre illerden bile geliyorlar. Şu an icralık olduğumdan ödememekte ısrar ediyorum adını söyleyemem mahkemeliğiz. Sonuçlanınca yazarım mesajı kaydettim.)
Yaşadığınız kötü tecrübe adına gerçekten üzüldüm. Ben şahsen psikolog, diyetisyen ve hekim özel muayenelerinin oldukça pahalı olduğunu, verdikleri önemli hizmetlerin ulaşılması zor hale getirildiğini düşünüyorum.

Devlet hastanelerinde 10 dk en fazla hekim muayene süresi. Benzer şekilde psikolog ve diyetisyenlerin de devlet hastanelerinde işlerini iyi yapmaları için yeterli süreyi ayırabildiğini düşünmüyorum danışanlarına. Böyle olunca özel kliniklere talep artıyor, ücretleri artıyor ve kaliteleri düşüyor. Sistemin temelinde böyle bir sorun var. Bu hizmetlerin devlet ve özeldeki farkları bu kadar yüksek olmamalı, devlet bünyesindeki hizmetlerin şartlarının çok daha iyi olması gerekiyor.

İyi diyetisyenlerle karşılaşma şansı bulmuş birisi olarak gönül rahatlığıyla diyebilirim ki, sundukları bilimsel ve psikolojik destek, herhangi bir sağlık sorunu olmadan kilo vermek isteyen insanlar için bile oldukça faydalı. Ama dediğim gibi, çok fazla özel klinik var, hepsinin işini hakkıyla yaptığını elbette söylemek mümkün değil.

Geri
Yukarı