13 yaşında kasten orucu bozarsak ne olur?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Niyetin bozmak değilse neden bozulsun? Bu bir oyun değil ki inanç. Senin amacın orucunu bozmak değilse ağzını çalkarlarken su kaçtı diye niye orucun bozulsun?

Yok şu imam şöyle diyor yok şu imam şöyle diyor diye bakma. Her imam kafasına göre yorum katar olmuş, mezhepler de zamanında siyasi emeller için çıktı zaten. Onlara bakacağına dinin emrettiği iki kaynak olan Kuran'a ve sahi hadislere bak. Herkes kafasına göre yorum katıyor.

Ayrıca daha ergen değilsen günahı, sevabı yok bu işin. İstersen tutmasan da olur. Tutuyorsan da bozsan bile bir hükmü yok.

Sevabı var.

Niyetin bozmak değilse neden bozulsun? Bu bir oyun değil ki inanç. Senin amacın orucunu bozmak değilse ağzını çalkarlarken su kaçtı diye niye orucun bozulsun?

Yok şu imam şöyle diyor yok şu imam şöyle diyor diye bakma. Her imam kafasına göre yorum katar olmuş, mezhepler de zamanında siyasi emeller için çıktı zaten. Onlara bakacağına dinin emrettiği iki kaynak olan Kuran'a ve sahi hadislere bak. Herkes kafasına göre yorum katıyor.

Ayrıca daha ergen değilsen günahı, sevabı yok bu işin. İstersen tutmasan da olur. Tutuyorsan da bozsan bile bir hükmü yok.
Nasıl sevabı yok hocam tutmamak günah değil ama tutmak çok sevap. Erken yaşta tutmak daha sevap hatta. Ve yaşlı iken.

Arkadaşlar merhaba hayırlı ramazanlar öncelikle ben normalde bugün orucu tam tutmayı planlıyordum ancak bugün kursa gittim. O sıcakta ağzıma boğazıma kadar kurudu ve ben de ağzımı çalkalarken yanlışlıkla su kaçırdım. Orucum bozulmuş mudur veya bozulursa ne olur? 61 gün oruç tutmak zorunda mıyım?
Bozulur.

Sen bu arkadaşa bakma, İmamların dediklerini kale al ve ona göre hareket et.

Sen bu arkadaşa bakma, İmamların dediklerini kale al ve ona göre hareket et.
Niye imamlar mı oluşturdu İslam dinini? :D Her imam kendi kafasına göre yorum katıyor, bir mezhep bozulur diyor, diğeri bozulmaz diyor. Mezheplerin ortaya çıkışına bir bak bakalım. Hristiyanlar da olan mezhep ayrılıklarına karşı çıkıp İslam'da olanları savunmak nasıl bir kafa? Her neyse konu bu değil de keşke bilinçli olsa tüm Müslümanlar.

İmamlar, Kuran'dan daha iyi biliyor demek. :D

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı