13700k undervolt ve Core clock ayarları nasıl olmalı?

Geç cevap önemli değil yahu sağlık bu. Öncelikle iyi olun gerisi hiç önemli değil. Çok çok geçmiş olsun.
Ben undervolt olayını hallettim. Oda sıcaklığı 25 derecede iken çekirdeklerin idle sıcaklığı 27 derece.
Cinebench R23 de maksimum 81 derece.
Oyunlarda 45-51 derece.
CPU pre. Oyunlarda 61 derece.
Günlük kullanımda ( web sayfası gezmeleri, çeşitli uygulamalar vs. ) 33 derece.
BIOS da tüm CPU ve kasa fanlarını senkron yaptım. Idle durumda minimum hızda, CPU 60 derecelere geldiğinde fanlara curve eğrisi tanımladım. Böylece hem sessizlik hem de işlemci ısınma durumlarına geçtiğinde fanlar dengeleme yapacak şekilde ayarladım.
Nazar değmesin çok iyi şu an.
3DMark timespy CPU test de 22K.
3DMark timespy Extreme CPU test de 10, 5-11k
R23 de 30900, 30500, 30995 yaklaşık 31k yani.
Default saat hızları ( OC yapmayı düşünmedim şu haliyle zaten aşırı yeterli )
Kullandığım sıvı soğutma NZXT X73 pompasının kontrolü NZXT kendi yazılımı yapıyor. BIOS ile Kraken'in senkron olayını da hallettim. Kraken şu an 310-335Watt'lara kadar karşılıyor ama tabii sıcaklık 100-101'lere çıkıyor %100 yük altında.
Talep eden olursa MSI için rehberimi yayınlarım. Forumun işine yarar mı tabii bilemem.
Teşekkür ederim. Yavaş yavaş toparlayacağız inşallah :)

Değerleriniz gerçekten çok iyi. İyi günlerde konforla kullanın :).. Ben de yeni kurulumu yaptığımda tekrar paylaşırım bilgilerimi.
Bence siz de paylaşın faydası olur arkadaşlara.

@Saikaesu @jackjoker Selamlar tekrardan :)
Geçenlerde ikinci pc için ThermalRight Phantom Spirit 120 alacağımı söylemiştim. Ürün geldi ve ikinci bilgisayara takmadan önce 13700k'ya takıp denedim. Ben hava soğutucu da böyle performans beklemiyordum. Arctic 360mm ile ne değerler aldıysam bununla da aynısını aldım.

Sonra ikinci bilgisayarımdaki 5800x'e taktım. Eskiden Arctic 34 Duo kullanıyordum. O işlemcide de 12-18 derece aralığında bir azalma gözlemledim.

5800x sonuçları.jpg

Sıvı soğutma değilde hava soğutma düşünenler olursa diye paylaşmak istedim.

Son düzenleme:
Teşekkür ederim. Yavaş yavaş toparlayacağız inşallah :)

Değerleriniz gerçekten çok iyi. İyi günlerde konforla kullanın :). Ben de yeni kurulumu yaptığımda tekrar paylaşırım bilgilerimi.
Bence siz de paylaşın faydası olur arkadaşlara.

@Saikaesu @jackjoker selam tekrardan :)
Geçenlerde ikinci PC için ThermalRight Phantom Spirit 120 alacağımı söylemiştim. Ürün geldi ve ikinci bilgisayara takmadan önce 13700K'ya takıp denedim. Ben hava soğutucu da böyle performans beklemiyordum. Arctic 360mm ile ne değerler aldıysam bununla da aynısını aldım.

Sonra ikinci bilgisayarımdaki 5800X'e taktım. Eskiden Arctic 34 Duo kullanıyordum. O işlemcide de 12-18 derece aralığında bir azalma gözlemledim.

Eki Görüntüle 1950639

Sıvı soğutma değil de hava soğutma düşünenler olursa diye paylaşmak istedim.

Bazı kule soğutucular sıvı soğutmalardan daha iyi sonuç veriyor bu bilinen bir gerçek. Sıvı soğutma da Custom kullanmıyorsanız çok da farklı değil hava soğutuculardan. Avantajı sıvı soğutmaların yer kaplamaması ve estetik.
Bu arada umarım sağlığın düzelmiştir.

ek güncelleme
daha önceki rehber olarak verdiğim ayarlarda bu sefer hem undervolt hemde overclock olayını yaptım.
56/44 saat hızları olacak şekilde voltaj değerini biraz daha düşürerek sıcaklık değerlerini sabit olacak şekilde ayarladım.
bu şekilde Cinebenchr23 de skorlarım 31990 a geldi. gayet stabil şekilde kullanıyorum.
merak eden olursa detaylı yardım sağlarım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı